https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_f2f125864e4b90b0e0ae1e208_o.jpg
Dekabrın 17-də “Dəniz Mall” Ticarət Mərkəzində Səhiyyə Nazirliyi və 1 nömrəli Bakı Tibb Kolleci tərəfindən "İlkin tibbi yardım" mövzusunda təlim təşkil olunub.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin iştirakı ilə keçirilən maarifləndirici tədbirdə kollecin tələbələri tərəfindən asfiksiya və kliniki ölüm zamanı həkiməqədər ilk tibbi yardım üsulları nümayiş etdirilib. Eyni zamanda, bədbəxt hadisələr zamanı zərərçəkən və xəsarət alan insanlara ilkin tibbi yardımın göstərilməsi bacarıqları (ürəyin qapalı masajı və süni tənəffüs) mulyajların üzərində nümayiş olunub. Kampaniya çərçivəsində arzu edənlərin qan təzyiqi və qanda oksigen miqdarı (saturasiya) ölçülüb.
Maarifləndirici tədbir vətəndaşların böyük marağına səbəb olub.
Daha sonra 1 nömrəli Bakı Tibb Kollecin tələbələri və könüllülərin iştirakı ilə “İlk yardımı öyrən, həyat xilas et!” adlı fləşmob keçirilib.
Qeyd edək ki, maarifləndirici tədbir sabah da "Dəniz Mall" Ticarət Mərkəzində keçiriləcək. Həmçinin gələcəkdə paytaxtın digər məkanlarında da onun təşkil olunması nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_f2f125864e4b90b0e0ae1e208_o.jpg
17 декабря в Торговом центре Dəniz Mall проведен тренинг на тему «Правила оказания первой медицинской помощи», организованный Министерством здравоохранения и Бакинским медицинским колледжем номер 1.
В информационно-просветительском мероприятии с участием представителей Азербайджанского Представительства Всемирной организации здравоохранения студенты Медицинского колледжа продемонстрировали методы оказания первой доврачебной помощи при асфиксии, эпилептическом приступе и клинической смерти. Помимо этого, на манекен-тренажерах были продемонстрированы практические навыки оказания первой помощи лицам, пострадавшим при ДТП (закрытый массаж сердца и искусственное дыхание). В рамках акции всем желающим посетителям проводили измерение артериального давления и определяли сатурацию крови.
Просветительское мероприятие вызвало большой интерес у граждан.
Затем с участием студентов Бакинского медицинского колледжа номер 1 и волонтеров состоялся флешмоб «Научись оказывать первую помощь, спаси жизнь!».
Отметим, что просветительское мероприятие в Торговом центре Dəniz Mall продолжится 2 дня. Помимо этого, в будущем планируется его организовать и в других крупных центрах столицы.