https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_dfac66e861147910edcb5e893_o.jpg
15 mart 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) Plovdiv Ticarət və Sənaye Palatası (PCCI) ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində “Üzümdən ticarətə: Azərbaycan və Bolqar şərab ixracatçıları arasında sinerjinin qurulması” layihəsinin tərkib hissəsi olan 1-ci Avropa İttifaqı-Azərbaycan Şərab Sammitinə ev sahibliyi edib. Tədbir Avropa İttifaqı və Azərbaycandan olan 140a yaxın maraqlı tərəfi və biznes nümayəndələrini bir araya gətirib.
Tədbir AHK Azərbaycanın icraçı direktoru cənab Tobias Baumann, PCCI-nin prezidenti cənab Angel Hronev və Bolqarıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Nikolay Yankovun salamlama nitqləri ilə başlayıb. Bolqarıstan və Azərbaycanın şərab ixracatçıları arasında sinerji yaratmaq və yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasında bu layihənin əhəmiyyəti müzakirə olunub.
Açılış mərasimindən sonra Azərbaycan və Bolqarıstanın 15 şərab şirkəti öz məhsullarını azərbaycanlı və avropalı həmkarlarına və qurumlara nümayiş etdiriblər. Onların, həmçinin Azərbaycan və Avropa şirkətlərinin əməkdaşlıq edə biləcəyi biznes imkanları haqqında birbaşa konkret və praktiki məlumat əldə etmə imkanlari olub.
Daha sonra Azərbaycan Turizm Bürosunun Məhsulların İnkişafı şöbəsinin müdiri xanım Şərifə Həsənova qonaqlara “Şərabçılıq tarixinin dirçəlişi və şərab turizmində innovasiyalar” mövzusunda məlumat verib.
Şərab dequstasiyasından sonra qonaqlar AHK Azərbaycan və Azərbaycan Turizm Bürosunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Şərab İnnovasiya Müsabiqəsi”ndə iştirak ediblər. Qaliblərə kupon və hədiyyələr təqdim olunub. Tədbir canlı musiqinin müşayiəti ilə şəbəkədaxili danışıqlar ilə davam edib.
Bundan əlavə, layihə çərçivəsində 09-12 mart 2022-ci il tarixlərində 9 azərbaycanlı şərab ixracatçısı Bolqarıstanın üzümçülük bölgələrinə 4 günlük işgüzar səfər edib və Plovdivdə keçirilən VINARIA 2022 şərab sərgisində fəal iştirak edib. Proqrama 1-ci Aİ-Azərbaycan Şərab Sammiti ilə yanaşı, masterklas və Bolqarıstan şirkətlərinin Azərbaycan Şərab Marşrutu boyunca tədqiqat səfəri də daxildir.
“Üzümdən ticarətə: Azərbaycan və Bolqar şərab ixracatçıları arasında sinerjinin qurulması” layihəsi EUROCHAMBRES tərəfindən idarə olunan Avropa İttifaqının EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) təşəbbüsü tərəfindən maliyyələşdirilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_dfac66e861147910edcb5e893_o.jpg
On 15 March 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan), in close cooperation with the Plovdiv Chamber of Commerce and Industry (PCCI), hosted the 1st EU-Azerbaijan Wine Summit within the framework of the project “From Grape to Trade: Building synergies between Bulgarian and Azerbaijani wine exporters”. The event connected around 140 stakeholders and business representatives from the EU and Azerbaijan.
The event started with the welcoming speeches by the Executive Director of AHK Azerbaijan, Mr Tobias Baumann, the President of PCCI, Mr Angel Hronev, and Mr Nikolay Yankov, Bulgarian Ambassador to Azerbaijan. They discussed the importance of this project in creating synergies between Bulgarian and Azerbaijani wine exporters and establishing new business contacts.
After the opening session, 15 Azerbaijani and Bulgarian wine companies had an opportunity to present their companies to showcase their products to Azerbaijani and European counterparts and institutions. They also got first-hand specific and practical information about the potential business for the Azerbaijani and European companies to collaborate.
Following this, Ms Sharifa Hasanova, Head of Product Development at the Azerbaijan Tourism Board, briefed the guests on “Revival of Wine History and Innovation on Wine Tourism”.
After the wine tasting, the guests participated in the “Wine Innovation Competition”, organised by AHK Azerbaijan and the Azerbaijan Tourism Board. The winners were awarded vouchers and prizes. The event was followed by wine networking accompanied by live music.
Moreover, on 09-12 March 2022, within the framework of the project, 9 Azerbaijani wine exporters actively participated in the VINARIA 2022 in Plovdiv during a 4-day study visit to Bulgaria and its rural areas. Following this, AHK Azerbaijan hosted the 1st EU-Azerbaijan Wine Summit and a masterclass within the framework of a 5-day study visit of Bulgarian companies along the Azerbaijani Wine Route.
The project “From Grape to Trade: Building synergies between Bulgarian and Azerbaijani wine exporters” is funded by the European Union's EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) initiative, which is managed by EUROCHAMBRES.