https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ba8a79ee443ec9848c6d9d73d_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Qazaxıstana rəsmi səfəri çərçivəsində Beynəlxalq Türk Akademiyasını ziyarət edib və təşkilatın yeni təyin olunmuş prezidenti Şahin Mustafayevlə görüşüb.
Görüşdə türk xalqlarının qədim tarixə söykənən dostluq və qardaşlıq bağlarından, müasir dövrdə qarşılıqlı münasibətlərindən bəhs olunub. Türk dövlətlərinin hərtərəfli əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər Türk Dünyasında inteqrasiya proseslərinin gücləndirilməsi yönündə Türk Əməkdaşlıq Təşkilatlarının roluna və fəaliyyətlərinə diqqəti çəkərək, rəhbərlik etdikləri təşkilatlar arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində birgə atılacaq addımları dəyərləndiriblər.
Görüş Fond və Akademiya arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin gələcək perspektivləri ətrafında fikir mübadilələri ilə davam edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_ba8a79ee443ec9848c6d9d73d_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева в рамках официального визита в Казахстан посетила Международную Тюркскую Академию и встретилась с ново назначенным президентом организации Шахином Мустафаевым.
В ходе встречи обсуждались основанные на древней истории узы дружбы и братства тюркских народов, и их связи в современную эпоху. Была также подчеркнута важность развития всестороннего сотрудничества Тюркских государств.
Стороны обратили внимание на роль и деятельность Тюркских Организаций Сотрудничества в направлении усиления интеграционных процессов в Тюркском мире и оценили шаги, необходимые для укрепления партнерских связей между возглавляемыми ими организациями.
Встреча продолжилась обменом мнениями о дальнейших перспективах расширения сотрудничества между Фондом и Академией.