https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_7e0ea08190bb02a3519106404_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamı iləs təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik konsepsiyası"na əsasən 2023-cü ildə terrorçuluq və ekstremizmin bütün təzahürlərinin qarşısının alınması sahəsində Müdafiə Nazirliyi ilə Respublika Hərbi Prokurorluğu arasında birgə tədbirlər planı imzalanıb.
Bundan başqa cari il ərzində Azərbaycan Ordusunda hüquq qaydasının və hərbi intizamın möhkəmləndirilməsi, cinayət hadisələrinin qarşısının alınması sahəsində də hər iki qurum arasında birgə tədbirlər planı imzalanıb.
Plana əsasən müxtəlif kateqoriyalı hərbi qulluqçularla keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlərin icra vaxtı, keçirilmə yeri və məsul şəxslər müəyyən edilib.
2023-cü il ərzində Müdafiə Nazirliyinin tabeliyindəki qoşun (qüvvə) növü, birlik, birləşmə və hərbi hissələrdə, həmçinin xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrində təşkil olunacaq görüşlərdə şəxsi heyətin hüquqi biliklərinin artırılması, nizam-intizamın və hüquq qaydalarının möhkəmləndirilməsi, mövcud problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində müəyyən olunmuş tədbirlər və digər fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi planlaşdırlır.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_7e0ea08190bb02a3519106404_o.jpg
В соответствии с «Концепцией национальной безопасности Азербайджанской Республики», утвержденной соответствующим распоряжением Президента Азербайджанской Республики, в 2023 году между Министерством обороны и Военной прокуратурой Республики подписан План совместных мероприятий в области предотвращения любых проявлений терроризма и экстремизма.
Кроме того, между обеими структурами подписан План совместных мероприятий на текущий год в области укрепления правопорядка, воинской дисциплины в Азербайджанской Армии и предотвращения преступлений.
Согласно плану, определены даты, места и лица, ответственные за проведение предусмотренных мероприятий с участием военнослужащими различных категорий.
В течение 2023 года планируется проведение встреч в видах войск (сил), объединениях, соединениях, воинских частях и в специальных военно-учебных заведениях Министерства обороны, направленных на повышение правовых знаний личного состава, укрепление дисциплины и правопорядка, а также осуществление определенных мер и иной деятельности по устранению имеющихся проблем.