https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_71ab438f8b79ff61e06595c1f_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü ilə əlaqədar bəyanat yayıb.
innews.media bəyanatı təqdim edir.
“Azərbaycanın müasir tarixinə ən faciəli günlərdən biri kimi daxil olmuş, eyni zamanda, xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinin ən parlaq və şərəfli səhifələrindən olan 20 Yanvar hadisələrindən 33 il ötür.
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda sovet ordusu tərəfindən dinc əhaliyə qarşı dəhşətli, kütləvi qırğın hadisəsi törədildi.
Ermənistanın Azərbaycanın tarixi torpaqlarına qarşı təcavüzkar siyasətinin keçmiş SSRİ rəhbərliyi tərəfindən dəstəklənməsinə, onların ölkəmizə qarşı ermənipərəst və qərəzli siyasətinə etiraz edən dinc, mülki azərbaycanlıların səsini boğmaq, həmçinin müstəqillik arzularını gerçəkləşdirmələrinin qarşısını almaq məqsədilə bu qanlı hadisə törədilmişdir. Sovet imperiyası tərəfindən günahsız insanlara qarşı vəhşi terror aktı törədilməsinə baxmayaraq Azərbaycan xalqının iradəsini qırmaq mümkün olmamışdır.
Bakı və Sumqayıt şəhərləri ilə yanaşı, Azərbaycanın bir neçə rayonunda keçmiş Sovet İttifaqının qoşun hissələri tərəfindən insanlıq əleyhinə törədilən bu cinayət nəticəsində 150 nəfər dinc mülki şəxs, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və ahıl şəxslər amansızcasına öldürülmüş, 744 insan yaralanmış, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilmiş, onlardan 112 nəfər SSRİ-nin müxtəlif şəhərlərindəki həbsxanalara göndərilmişdir.
Qan yaddaşımız olan 20 Yanvar hadisələri yaxın keçmişimizdə yaşamış olduğumuz ən faciəvi günlərdən biri olsa da, xalqımızın yaddaşına şərəfli qəhrəmanlıq tarixi kimi həkk olundu.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev ailə üzvləri ilə birlikdə 1990-cı il 21 yanvar tarixində təzyiqlərə və çətinliklərə baxmayaraq, yanvarın 20-də baş vermiş insanlıq əleyhinə cinayətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirmiş, SSRİ rəhbərliyi tərəfindən törədilən bu cinayətlə bağlı sərt bəyanat vermişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev 1990-cı il noyabrın 20-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sessiyasında 20 Yanvar faciəsini Azərbaycan xalqının suveren hüquqlarına qəsd kimi qiymətləndirmiş, onun Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışından sonra - 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verilmiş, bu cinayəti törədənlərin adları ictimaiyyətə çatdırılmış və 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü elan edilmişdir.
20 Yanvar hadisələri zamanı dinc əhaliyə qanlı divan tutulması, yüzlərlə insanın öldürülərək yaşamaq haqqının əlindən alınması və ya yaralanması, qurbanlar arasında qadınlar, ahıllar və uşaqların olması, digər şəxslərin informasiya blokadası şəraitində saxlanılmaqla baş verən hadisələr haqqında düzgün məlumat almaq imkanlarından məhrum edilməsi faktları beynəlxalq hüququn ən mühüm prinsiplərindən birinin – insan hüquq və azadlıqlarına hörmət edilməsi prinsipinin kobud və kütləvi pozuntusu idi.
Baş vermiş faciə nəticəsində BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt və digər beynəlxalq hüquqi sənədlərin müddəaları kobud şəkildə pozulmuşdur.
20 Yanvar hadisələri zamanı törədilən əməllər insan hüquqlarını kobud və kütləvi şəkildə pozan, beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq normalarına açıq-aşkar hörmətsizliklə yanaşılan və Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi əleyhinə yönəlmiş silahlı təcavüz aktı olmaqla yanaşı, eyni zamanda, insanlıq əleyhinə cinayətdir.
Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz nəticəsində baş vermiş qanlı 20 Yanvar hadisələrinin, bəşəriyyət və insanlıq əleyhinə yönəlmiş cinayət kimi, beynəlxalq hüquq çərçivəsində qiymətləndiriləcəyinə, bu cinayəti törədənlərin qanun qarşısında cavab verəcəyinə və cinayətkarların cəzasız qalmayacaqlarına inanırıq.
Beynəlxalq təşkilatları və dünya ictimaiyyətini beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul olunmuş prinsip və normalarına zidd olaraq insan hüquqlarının kobudcasına pozulması ilə nəticələnmiş 20 Yanvar faciəsinə tezliklə hüquqi qiymət verməyə çağırırıq”.
Bəyanat BMT-nin Baş katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_71ab438f8b79ff61e06595c1f_o.jpg
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева распространила заявление в связи с 33-й годовщиной трагедии 20 Января.
innews.media представляет заявление.
«Прошло 33 года после кровавых событий 20 Января, которые вошли в новейшую историю Азербайджана как один из самых трагических дней, и в то же время как одна из самых ярких и славных страниц героической истории нашего народа.
В ночь с 19 на 20 января 1990 года советская армия учинила злостную массовую расправу над мирным населением в Баку.
Этот кровавый инцидент был совершен с целью заглушить голоса мирных азербайджанцев, протестующих против поддержки прежним советским руководством агрессивной политики Армении в отношении исторических земель Азербайджана, их проармянской и предвзятой политики в отношении нашей страны, а также воспрепятствовать реализации мечты о независимости. Несмотря на жестокий террористический акт, совершенный советской империей против невинных людей, сломить волю азербайджанского народа не удалось.
В результате этого преступления против человечности, совершенного войсками бывшего Советского Союза в Баку и Сумгаите, также в нескольких районах Азербайджана, были безжалостно убиты 150 мирных жителей, в том числе детей, женщин и стариков, ранены 744 человека, незаконно арестован 841 человек, 112 из них были отправлены в тюрьмы различных городов СССР.
Хотя кровавые события 20 Января являются одним из самых трагических дней, пережитых нами в недавнем прошлом, они сохранились в памяти нашего народа и как славная история героизма.
Для того, чтобы донести до мировой общественности о совершенных 20 января преступлениях против человечности, общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев вместе с членами своей семьи 21 января 1990 года, несмотря на давление и трудности, приехал в постоянное представительство Азербайджана в Москве, где провел пресс-конференцию и выступил с резким заявлением об этом преступлении, совершенном руководством СССР.
20 ноября 1990 года на сессии Верховного собрания Нахчыванской Автономной Республики общенациональный лидер Гейдар Алиев расценил кровавую трагедию 20 января как посягательство на суверенные права азербайджанского народа, а после его возвращения к руководству Азербайджана - в 1994 году событиям 20 января была дана политико-правовая оценка, имена лиц, совершивших это преступление, были обнародованы, и 20 января было объявлено национальным днем траура.
Кровавый террор против мирного населения во время январских событий, убийство и ранение сотен людей, среди которых было много женщин, стариков и детей, лишение их права на жизнь, невозможность получения достоверной информации о событиях путем содержания людей в информационной блокаде было грубым и массовым нарушением одного из важнейших принципов международного права - принципа уважения прав и свобод человека.
В результате этой трагедии были грубо нарушены положения Всеобщей декларации прав человека ООН, Международного пакта о гражданских и политических правах и других международно-правовых документов.
Преступные действия, совершенные во время событий 20 Января, являются грубым и массовым нарушением прав человека, явным неуважением к международному праву, в том числе международному гуманитарному праву и актом вооруженной агрессии, направленным против суверенитета и независимости Азербайджана, а также преступлением против человечества.
Мы верим, что события 20 Января, произошедшие в результате военной агрессии против Азербайджана, будут расценены как преступление против человечности в рамках международного права, что виновные в этом преступлении будут привлечены к ответственности перед законом и преступники не останутся безнаказанными.
Мы призываем международные организации и мировую общественность незамедлительно дать правовую оценку этой кровавой акции, повлекшей за собой грубое нарушение прав человека вопреки общепризнанным принципам и нормам международного права».
Заявление направлено Генеральному секретарю ООН, в Совет Безопасности ООН, Верховному комиссару ООН по правам человека, Верховному комиссару ООН по делам беженцев, в Совет по правам человека ООН, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, Европейский Союз, Совет Европы, ОБСЕ, международный и европейский институты омбудсменов, в Ассоциацию азиатских омбудсменов, Организацию исламского сотрудничества и Ассоциацию омбудсменов государств-членов этой организации, Европейскую сеть омбудсменов по правам детей, Международное бюро мира, омбудсменам различных стран, посольствам Азербайджанской Республики в зарубежных странах и зарубежных стран в нашей республике, диаспорским организациям Азербайджана.