https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_5032f81b0d1f517ace691ee4f_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində 2022-ci ilin yekunlarına və 2023-cü ilin fəaliyyət planına həsr olunmuş geniş tərkibli Kollegiya iclası keçirilib.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Kollegiyanı açıq elan edən Komitə sədri Fuad Muradov 2022-ci ilin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətində və Azərbaycan diaspor hərəkatının tarixində əhəmiyyətli yer tutduğunu bildirib, komitənin və diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə və hörmətli Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür edib.
Qeyd edib ki, ötən il Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayı və Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsi kimi mühüm tədbirlər keçirilib, Komitənin 20 illik yubileyi Hadrutda əsgər və zabitlərimizlə birlikdə qeyd olunub. İl ərzində Dövlət Komitəsi Azərbaycan haqqında dolğun məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, maddi-mənəvi irsin kütləvi təbliği, lobbiçiliyin təkamülü, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması, yaşadıqları ölkələrin cəmiyyətlərinə inteqrasiyası, ictimai-siyasi həyatda aktivliyinin təmin olunması, tarixi vətənlə əlaqələrinin genişləndirilməsi, habelə diaspor təşkilatları arasında səmimi əməkdaşlıq münasibətlərinin yaradılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirib, soydaşlarımızın birliyi və azərbaycançılıq ideologiyası ətrafında daha sıx birləşməsi üçün ardıcıl və sistemli tədbirlər həyata keçirib.
Bildirilib ki, hesabat dövründə Azərbaycan diasporu xüsusi aktiv olub, nümunəvi yekdillik və mütəşəkkillik göstərib. Ermənistanın Cənubi Qafqaz regionunda həyata keçirdiyi separatçılıq, ekstremizm, özününküləşdirmə siyasəti ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, ölkəmizə qarşı erməni diasporu və lobbisi tərəfindən həyata keçirilən kampaniyaların qarşısının alınması, Xocavənd rayonunun Edilli kəndində kütləvi məzarlıqların tapılması ilə əlaqədar xarici ölkələrdə Azərbaycan diaspor təşkilatları tərəfindən dünyanın 40 ölkəsində Ermənistan səfirlikləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndəlikləri qarşısında aksiyalar keçirilib. Ermənistanın 12-14 sentyabr təxribatı ilə əlaqədar Azərbaycan diaspor təşkilatları Avropanın aparıcı paytaxtlarında və şəhərlərində aksiyalar keçirərək, Ermənistan rəhbərliyinə etirazlarını bildiriblər. Ümumilikdə diaspor fəalları yaşadıqları ölkələrin ictimai-siyasi dairələrinə və dövlət-hökumət nümayəndələrinə təxribat barədə 70, diaspor təşkilatları isə 143 müraciət və bəyanat ünvanlayıblar.
Komitə sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və hörmətli Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın tapşırıq və tövsiyələrinə uyğun olaraq diaspor fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Koordinasiya şuralarının və Azərbaycan evlərinin, eləcə də həftəsonu Qarabağ və Bazar günü məktəblərinin sayının 2023-cü ildə də artırılmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Daha sonra DİDK-nın şöbə müdirlərinin hesabatı dinlənilib. Kollegiya iclası Prezidentin sərəncamı ilə təltif olunmuş komitə əməkdaşlarına orden və medalların təqdim olunması ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 4 iyul 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan diasporu ilə iş sahəsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində səmərəli fəaliyyətinə görə Komitə sədri Fuad Muradov 3-cü dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilə, 8 əməkdaş “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib. Bundan başqa, Prezidentin 22 iyun 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə 23 iyun – Dövlət qulluqçularının peşə bayramı günü münasibətilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin 3 əməkdaşı "Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə" medalı ilə təltif olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_5032f81b0d1f517ace691ee4f_o.jpg
В Государственном комитете Азербайджанской Республики по работе с диаспорой состоялось расширенное заседание коллегии, посвященное итогам 2022 года и плану деятельности на 2023 год.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Объявив коллегию открытой, председатель комитета Фуад Мурадов отметил, что 2022 год занимает значимое место в деятельности Государственного комитета по работе с диаспорой и истории азербайджанского диаспорского движения, выразил Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Алиеву и уважаемой Первому вице-президенту Мехрибан ханым Алиевой признательность за внимание и заботу о деятельности комитета и диаспорских организаций.
Он констатировал, что в минувшем году в культурной столице Азербайджана Шуше были проведены такие важные мероприятия, как V Съезд (Победы) азербайджанцев мира и III Летний лагерь диаспорской молодежи, в Гадруте вместе с нашими солдатами и офицерами отмечен 20-летний юбилей комитета. В течение года Государственный комитет продолжал деятельность, направленную на доведение до мировой общественности полной информации об Азербайджане, массовую пропаганду материально-духовного наследия, формирование лоббизма, организационное становление азербайджанцев, проживающих за рубежом, их интеграцию в общества стран проживания, обеспечение активности в общественно-политической жизни, расширение связей с исторической родиной, а также налаживание отношений доброго сотрудничества между диаспорскими организациями, осуществлял последовательные и системные меры для единства наших соотечественников и их более тесного сплочения вокруг идеологии азербайджанства.
Было подчеркнуто, что в отчетный период азербайджанская диаспора проявила особую активность, продемонстрировала образцовое единство и организованность. Азербайджанские диаспорские организации в зарубежных странах провели перед посольствами Армении и представительствами международных организаций в 40 государствах акции в связи с доведением до мировой общественности правды о политике сепаратизма, экстремизма, «прихватизации», осуществляемой Арменией в регионе Южного Кавказа, пресечением кампаний, развернутых армянской диаспорой и лобби против нашей страны, обнаружением массовых захоронений в селе Эдилли Ходжавендского района. Азербайджанские диаспорские организации, проведя в ведущих европейских столицах и городах акции в связи с провокацией, совершенной Арменией 12-14 сентября, выразили протест против ее руководства. В целом активисты диаспоры адресовали общественно-политическим кругам, представителям государства и правительства стран проживания 70, а диаспорские организации – 143 обращения и заявления о провокации.
Председатель комитета сказал, что в целях координации диаспорской деятельности в соответствии с поручениями и рекомендациями Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева и уважаемой Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой в 2023 году также планируется увеличить количество координационных советов и домов Азербайджана, а также школ «Карабах» и воскресных школ.
Затем был заслушан отчет заведующих отделами ГКРД. Заседание коллегии завершилось вручением орденов и медалей сотрудникам комитета, награжденным распоряжением Президента.
Отметим, что за плодотворную деятельность в осуществлении государственной политики в области работы с азербайджанской диаспорой Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 4 июля 2022 года председатель комитета Фуад Мурадов был награжден орденом «За службу Отечеству» 3-й степени, а 8 сотрудников – медалью «Терегги». Кроме того, Распоряжением Президента от 22 июня 2022 года 3 сотрудника Государственного комитета по работе с диаспорой по случаю Дня профессионального праздника государственных служащих – 23 июня были награждены медалью «За отличие на государственной службе».