https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_c50cfee500293e07e3b923a54_o.jpg
Ombudsman Səbinə Əliyeva və Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Milli Preventiv Mexanizmin fəaliyyətinin şamil olunduğu müəssisələrə müntəzəm şəkildə başçəkmələr həyata keçirilir.
Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan dövlət rəhbərlərinin 2020-ci il 10 noyabr tarixində imzaladıqları üçtərəfli Bəyanata əsasən hərbi əməliyyatların dayandırılmasından sonra Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində terror-diversiya qrupları şəklində cinayət əməllərinin törədilməsinə görə həbs edilmiş Ermənistan vətəndaşlarının da saxlanıldığı müəssisələrə ardıcıl başçəkmələr həyata keçirilib. Başçəkmələrdə MPQ-nin ixtisasca həkim və psixoloq üzvləri də iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva və MPQ-nin üzvləri tərəfindən həmin müəssisələrdə saxlanılan digər şəxslərlə yanaşı, həbs olunmuş Ermənistan vətəndaşları da fərdi qaydada qəbul edilib, müraciətləri dinlənilib. Həmin şəxslərə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri ilə bağlı öz dillərində qanunvericilik aktları təqdim edilib.
Başçəkmələr çərçivəsində onların saxlanma şəraiti – kameraların vəziyyəti, ölçüsü, işıqlandırma, havalandırma, şəxsi gigiyena və sanitariya şəraiti, tibbi xidmət, qidalanma məsələləri yerində araşdırılıb.
Sistemli keçirilən başçəkmələr zamanı həmin şəxslərə münasibətdə qanunvericiliyin tələblərinə riayət edildiyi, hüquqlarının, lazımi tibbi və psixoloji xidmətin təmin olunduğu müşahidə edilib. Eyni zamanda, qəbul edilmiş şəxslərin saxlanma şəraiti, rəftar, telefon əlaqələri, yazışmalar, kənardan məlumat əldə etmək imkanlarının (televiziya, nəşrlər), tibbi xidmətin çatımlı olması ilə bağlı heç bir şikayətlərinin olmadığı müəyyən edilib. Saxlanılan şəxslər üçün kameralarda bədii ədəbiyyat və informasiya materiallarının (həmçinin öz dillərində) olması, həmin şəxslərə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin nümayəndələri ilə də maneəsiz görüş imkanlarının yaradıldığı müşahidə olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, başçəkmələrlə yanaşı, həmin təqsirləndirilən şəxslərlə bağlı həyata keçirilən məhkəmə prosesləri də diqqətdə saxlanılmış, müstəqil müşahidələr aparılmışdır.
Monitorinq zamanı məhkəmə proseslərinin insan hüquq və azadlıqlarına hörmət müstəvisində, qanunvericiliyə uyğun təşkil olunduğu, həmin şəxslərin vəkillərlə və tərcüməçilərlə təmin edildiyi müəyyən olunub. Təqsirləndirilən şəxslərə və onların vəkillərinə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş bütün hüquqi imkanların yaradıldığı müşahidə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_c50cfee500293e07e3b923a54_o.jpg
The Ombudsman of Azerbaijan Sabina Aliyeva together with her National Preventive Group members within the NPM jurisdiction make regular visits to the facilities, which persons cannot leave on their own will.
Constant visits were paid to the facilities where Armenian nationals, deprived of their liberty as a result of criminal offenses committed in the liberated territories of Azerbaijan as sabotage-terror groups after the cessation of hostilities following the tripartite statement dated November 10, 2020, concluded by the leaders of Azerbaijan, Russia, and Armenia. Physician and psychologist members of the NPM Group also attended those visits.
In those facilities, the Ombudsman of Azerbaijan Sabina Aliyeva and her NPM Group members had private talks with the detained nationals of Armenia, along with other detainees. The legislative acts on the appeal mechanisms in their languages were presented to those persons.
During on-site visits, the issues related to detention conditions in cells, including their conditions, size, lighting, ventilation, personal hygiene and sanitary, healthcare service, and nutrition, were investigated.
Furthermore, during the systematic visits, it was observed that compliance with the requirements of the relevant legal norms concerning those persons was put in place and their rights, including the necessary healthcare and psychological services, were ensured. In addition, the interviewed detainees did not complain about their detention condition, treatment, access to phone calls, correspondences, to the right to receive information about the outside world (TV and publications), and access to healthcare services. It was observed that the cells were provided with literature and information leaflets (also in their languages), and those detained persons were provided with unhindered meeting opportunities with the ICRC representatives.
This must be noted that the trial proceedings of those accused persons were also kept under focus and independent observations were carried out along with the visits.
At the time of monitoring, it was observed that all hearings were organized in compliance with the legislation and with respect to the human rights and freedoms, as well as that the accused were provided with lawyers and interpreters, and all legal opportunities were created for all the accused and their lawyers.