https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_10516135c786e4cc0b3256fb8_o.jpg
Biz, xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar yanvarın 27-si Bakı vaxtı ilə səhər saat 8:30 radələrində Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə silahlı hücum nəticəsində bir azərbaycanlının qətlə yetirilməsi, ikisinin isə yaralanmasından dərin kədər hissi keçirdiyimizi bildiririk. Dünya azərbaycanlıları baş vermis hadisəni İran xüsusi xidmət orqanlarının təşkil etdiyi terror aktı hesab edir, hər bir soydaşımız bu xain hücumü və qanlı cinayətləri törədənləri lənətləyir, diqqəti yayındırmaq üçün yayılan yalan məlumatlara inanmadığını bəyan edir. Baş vermis qanlı olay məntiqə və insanlığa sığmır.
Cənubi Azərbaycanda 40 milyon soydaşımızın yaşaması, onların davamlı olaraq hüquqlarının pozulması və İranda heç bir diplomatik nümayəndəliyin, eləcə də heç bir insanın toxunulmazlığına zəmanətin olmaması bizi hədsiz narahat edir.
Biz dünya ictimaiyyətinin diqqətini regiona yönəldir, insanlıq əleyhinə cinayətlərin törədilməsinə qarşı mübarizəyə çağırırıq.
Regionda sülh və sabitliyə əngəl törədən terror aktı barədə məlumatları BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası və onların qurumlarının, digər səlahiyyətli beynəlxalq və regional təşkilatların diqqətinə çatdıraraq, İran xüsusi xidmət orqanlarının belə ağır cinayət əməlləri törətməsinin qarşısını almaq üçün hüquqi-siyasi müstəvidə təcili tədbirlər görməyə çağırırıq.
Nəzərinizə çatdıraq ki, biz İran və Ermənistanın Azərbaycanın sərhədləri daxilində davamlı olaraq birgə qanunsuz əməllər törətdiyinin şahidiyik. Belə ki, son vaxtlar 27 İran vətəndaşı Laçın yolundan istifadə edərək qeyri-müəyyən məqsədlərlə Qarabağ ərazisində olan separatçıların yanına keçmiş, bu günə qədər Ermənistan və İran bu barədə heç bir açıqlama verməmişdir.
Biz törədilən terror aktı nəticəsində həlak olanların xatirəsini ehtiramla anır, davamlı olaraq Ermənistanın müxtəlif istiqamətli terror əməlləri ilə üz-üzə qalan Azərbaycana qarşı İran İslam Respublikasının da eyni mövqedən çıxış etməsini pisləyir, regionda sülh və insanlıq əleyhinə yönələn cinayətlərə görə cavabdeh şəxslərin ən qısa zamanda məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edir, beynəlxalq ictimaiyyətdən ədalətli mövqe gözləyirik.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_10516135c786e4cc0b3256fb8_o.jpg
We, Azerbaijanis living in foreign countries, express our deepest grief over the fact that as a result of an armed attack on the Azerbaijani embassy to Iran on January 27 at 8:30 am Baku time, one Azerbaijani was murdered and two were injured. Azerbaijanis around the world consider the incident as a terrorist attack organized by the Iranian special services; each of our compatriots curses those accountable for this treacherous attack and bloody crimes, and declares that they do not believe the bogus information spread to divert attention. The blood-soaked event that happened is beyond logic and humaneness.
We are extremely concerned about the constant violation of the rights of 40 million of our compatriots living in South Azerbaijan, as well as the absence of any guarantee for diplomatic and personal immunity.
We draw the attention of the world community to the region and call for the fight against the perpetration of crimes against humanity.
Bringing information about a terrorist attack that impedes peace and stability in the region to the attention of the UN, the European Union, the Council of Europe and their institutions, as well as other competent international and regional organizations, we call on them to take urgent measures at the legal and political level to prevent the perpetration by Iranian special services of such serious criminal acts.
We state that we are witnessing illegal actions being constantly committed by Iran and Armenia within the borders of Azerbaijan. Thus, recently 27 Iranian citizens used the Lachin road to pass to the side of separatists forces in the territory of Karabakh for unknown purposes, and neither Armenia nor Iran has made any statements about this until today.
We honor the memory of those who died as a result of the terrorist attack, condemn the similar position of the Islamic Republic of Iran towards Azerbaijan which is constantly faced with various terrorist attacks by Armenia, and demand that those accountable for crimes against peace and humanity in the region be brought to justice without delay as well as demand a fair stand from the international community.