Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə xain terror hücumunun qarşısının alınması zamanı şəhid olan mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərovun nəşi yanvarın 29-da Bakıya gətirilib.
Göyərtəsində Azərbaycanın İrandakı səfirliyinin təxliyə edilmiş əməkdaşlarının və onların ailə üzvlərinin də olduqları təyyarə saat 22:00 radələrində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna enib. Ümumilikdə 53 nəfər təxliyə olunub.
Xatırladaq ki, yanvarın 27-də səhər saat 08:30 radələrində avtomat silah və çoxlu sayda güllə daraqları ilə silahlanmış şəxs Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə qarşı xain terror hücumu törədib. Hücumun qarşısının alınması zamanı səfirliyin mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərov həlak olub, iki nəfər isə yaralanıb. Səfirliyin mühafizə xidmətinin əməkdaşı Vasif Tağıyev əliyalın şəkildə terrorçunun üzərinə atılaraq, qorxmaz və çevik hərəkətləri ilə onu tərk-silah edib.
Qeyd edək ki, terrorçu tərk-silah olunmadığı təqdirdə, səfirliyin digər əməkdaşlarını və onların səfirliyin binasının mənzillər bölməsində yaşayan ailə üzvlərini də hədəfə alacağı istisna edilmir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev hadisə ilə əlaqədar dərhal tviter hesabında paylaşım edərək bu xain terror aktını şiddətlə qınayıb, hücumun tezliklə araşdırılmasını və terrorçuların cəzalandırılmasını tələb edib. Azərbaycan Prezidenti diplomatik nümayəndəliklərə qarşı terror hücumunun qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi də bəyanatında baş verənlərin terror aktı olduğunu qeyd edib və bu hücumla bağlı hərtərəfli təhqiqat aparılması və günahkarların məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edib.
Səfirliyimizə xain hücum dünya ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların rəsmiləri, xarici işlər nazirləri, səfirlər, XİN təmsilçiləri, siyasətçilər və jurnalistlər tərəfindən qətiyyətlə pislənib və qəbuledilməz hesab olunub. Bəyanat, açıqlama və paylaşımlarda terror hadisəsinin tam araşdırılması və təqsirkarların cəzalandırılması tələbi ifadə edilib.

В Баку доставлено тело Орхана Аскерова, погибшего во время теракта в посольстве Азербайджана в Тегеране
В Баку доставлено тело Орхана Аскерова, погибшего во время теракта в посольстве Азербайджана в Тегеране В Баку доставлено тело Орхана Аскерова, погибшего во время теракта в посольстве Азербайджана в Тегеране
29 января в Баку доставлено тело начальника службы безопасности посольства Азербайджана в Тегеране Орхана Аскерова, погибшего при предотвращении вероломного теракта в здании дипмиссии.
Около 22:00 самолет с эвакуированными сотрудниками азербайджанского посольства в Иране и членами их семей приземлился в Международном аэропорту Гейдар Алиев.
Напомним, что 27 января около 08:30 утра человек, вооруженный автоматом и большим количеством магазинов с патронами, совершил вероломный теракт против посольства Азербайджана в Иране. При предотвращении нападения погиб начальник службы безопасности посольства Орхан Аскеров, два человека получили ранения. Сотрудник службы безопасности посольства Васиф Тагиев, бросившись на террориста без оружия, обезвредил его своими смелыми и ловкими действиями.
Отметим, что, если бы террорист не был обезврежен, не исключено, что он нацелился бы на других сотрудников посольства и членов их семей, проживающих в квартирной части здания посольства.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев сразу же разместил в своем Twitter-аккаунте информацию о случившемся и решительно осудил этот вероломный теракт, потребовал немедленного расследования нападения и наказания террористов. Президент Азербайджана заявил, что теракты против дипломатических представительств недопустимы.
Министерство иностранных дел Азербайджана также отметило в своем заявлении, что произошедшее является террористическим актом, и потребовало тщательного расследования и привлечения виновных к ответственности.
Вероломное нападение на наше посольство было решительно осуждено и сочтено неприемлемым со стороны официальных лиц стран мира и международных организаций, министров иностранных дел, послов, представителей МИД, политиков и журналистов. В своих заявлениях, комментариях и публикациях в соцсетях они высказывали требование о всестороннем расследовании террористического акта и наказании виновных.