Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə xain terror hücumunun qarşısının alınması zamanı şəhid olan mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərovun nəşi yanvarın 29-da Bakıya gətirilib.
Göyərtəsində Azərbaycanın İrandakı səfirliyinin təxliyə edilmiş əməkdaşlarının və onların ailə üzvlərinin də olduqları təyyarə saat 22:00 radələrində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna enib. Ümumilikdə 53 nəfər təxliyə olunub.
Xatırladaq ki, yanvarın 27-də səhər saat 08:30 radələrində avtomat silah və çoxlu sayda güllə daraqları ilə silahlanmış şəxs Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə qarşı xain terror hücumu törədib. Hücumun qarşısının alınması zamanı səfirliyin mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərov həlak olub, iki nəfər isə yaralanıb. Səfirliyin mühafizə xidmətinin əməkdaşı Vasif Tağıyev əliyalın şəkildə terrorçunun üzərinə atılaraq, qorxmaz və çevik hərəkətləri ilə onu tərk-silah edib.
Qeyd edək ki, terrorçu tərk-silah olunmadığı təqdirdə, səfirliyin digər əməkdaşlarını və onların səfirliyin binasının mənzillər bölməsində yaşayan ailə üzvlərini də hədəfə alacağı istisna edilmir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev hadisə ilə əlaqədar dərhal tviter hesabında paylaşım edərək bu xain terror aktını şiddətlə qınayıb, hücumun tezliklə araşdırılmasını və terrorçuların cəzalandırılmasını tələb edib. Azərbaycan Prezidenti diplomatik nümayəndəliklərə qarşı terror hücumunun qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi də bəyanatında baş verənlərin terror aktı olduğunu qeyd edib və bu hücumla bağlı hərtərəfli təhqiqat aparılması və günahkarların məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edib.
Səfirliyimizə xain hücum dünya ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların rəsmiləri, xarici işlər nazirləri, səfirlər, XİN təmsilçiləri, siyasətçilər və jurnalistlər tərəfindən qətiyyətlə pislənib və qəbuledilməz hesab olunub. Bəyanat, açıqlama və paylaşımlarda terror hadisəsinin tam araşdırılması və təqsirkarların cəzalandırılması tələbi ifadə edilib.

The dead body of head of the security service Orkhan Asgarov who was martyred while repulsing a terror attack on the Azerbaijani embassy in Tehran has been delivered today to Baku.
The plane with the Azerbaijani embassy’s employees and their families on board landed at the Heydar Aliyev International Airport at 22:00. In total, 53 people have been evacuated.
A person armed with a rifle and many magazines committed a terror attack on the Azerbaijani embassy in Iran on January 27 at 08:30. Head of the embassy’s security service Orkhan Asgarov was killed and two others were wounded while repulsing the attack. A security guard Vasif Tagiyev disarmed the attacker with courage and agility.
If not disarmed, the terrorist could have targeted other embassy employees and their families.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev shared a twitter post shortly after the incident, strongly condemning the terror attack and demanded prompt investigation of the attack and punishment of the terrorists. The Azerbaijani President noted that the terror attack on diplomatic missions is unacceptable.
The Foreign Ministry of Azerbaijan labelled the incident as the terrorist attack and demanded the thorough investigation into the case, and perpetrators be brought to trial.
The attack was strongly condemned by leaders of the countries and international organizations, foreign ministers, ambassadors, foreign ministries’ representatives, politicians and journalists. They demanded thorough investigation of the terror attack and punishment of the perpetrators.