https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_0706acade8167f548eeee5c28_o.jpg
Fevralın 1-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovla İsrail Dövlətinin müdafiə naziri Yoav Qallantın təşəbbüsü ilə telefon danışığı olub.
Azərbaycan-İsrail əlaqələrinin dostluq və qarşılıqlı etimada əsaslandığını vurğulayan Y.Qallant ölkələrimiz arasında mövcud münasibətlərdən məmnunluğunu ifadə edib.
General-polkovnik Z.Həsənov Y.Qallantı İsrail Dövlətinin müdafiə naziri təyin olunması münasibətilə təbrik edərək ölkələrimiz arasında hərbi sahədə əməkdaşlığın genişlənəcəyinə əminliyini bildirib.
Danışıq zamanı tərəflər regional təhlükəsizlik məsələlərini, eləcə də ölkələrimiz arasında hərbi-texniki əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_0706acade8167f548eeee5c28_o.jpg
On February 1, at the initiative of the Israeli side, a telephone conversation took place between the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, and the Minister of Defense of the State of Israel, Mr. Yoav Galant.
Y. Galant noted that Azerbaijan-Israel ties are based on friendship and mutual trust, and expressed satisfaction with the current relations between our countries.
Colonel General Z. Hasanov congratulated Y. Galant on his appointment to the position of Minister of Defense of the State of Israel and expressed confidence that cooperation between the countries in the military sphere will expand.
During the telephone conversation, the parties discussed regional security issues and prospects for military-technical cooperation between the two countries.