https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_7f4f4595b5f33f6ff51981bc8_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi nümayəndə heyətinin Baltikyanı ölkələrə səfəri çərçivəsində Riqa şəhərində Azərbaycan icmasının fəalları ilə görüş keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev 2018-2022-ci illər üzrə qurumun fəaliyyət istiqamətlərini əhatə edən geniş hesabatla çıxış edib. Hazırkı vacib mərhələdə Azərbaycan həqiqətlərinin yerli ictimaiyyətə çatdırılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyinə, bu istiqamətdə diasporumuzun fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsinin önəminə diqqəti cəlb edib.
Baltikyanı ölkələrdə yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Latviya üzrə əlaqələndiricisi Amil Səlimov 2018-2022-ci illər ərzində həyata keçirilən layihələr və görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Koordinasiya Şurasının Latviya üzrə koordinatorluğunun fəaliyyəti müsbət qiymətləndirib və yeni əlaqələndiricinin seçilməsi üçün səsvermə keçirilib. Səsvermə nəticəsində Latviyada təhsil alan gənc soydaşımız Kamran Amanzadə yekdilliklə bu vəzifəyə seçilib.
Tədbir sualların cavablandırılması ilə başa çatıb. Görüşdə Azərbaycanın Latviyadakı səfirliyinin ikinci katibi Mustafa Şabanov, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları Leyla Həmzəyeva və Elvin Əsgərov iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_7f4f4595b5f33f6ff51981bc8_o.jpg
В рамках визита делегации Государственного комитета по работе с диаспорой в страны Балтии в Риге состоялась встреча с активистами азербайджанской общины.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана, была почтена память шехидов, отдавших жизнь за суверенитет и восстановление территориальной целостности нашей страны.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев, поприветствовав участников встречи, выступил с подробным отчетом, охватывающим направления деятельности структуры в 2018-2022 годах. Он отметил, что на нынешнем важном этапе большое значение представляет доведение до местной общественности азербайджанских реалий, подчеркнул актуальность дальнейшего усиления деятельности нашей диаспоры в этом направлении.
Координатор Координационного совета азербайджанцев, проживающих в странах Балтии, по Латвии Амиль Салимов подробно рассказал о проектах, реализованных в 2018-2022 годах, и проделанной работе.
Деятельность координаторства Координационного совета по Латвии получила положительную оценку, было проведено голосование по выборам нового координатора. В результате голосования на эту должность единогласно был избран наш молодой соотечественник Кямран Аманзаде, получающий образование в Латвии.
Мероприятие завершилось ответами на вопросы. На встрече присутствовали второй секретарь посольства Азербайджана в Латвии Мустафа Шабанов, сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой Лейла Гамзаева и Эльвин Аскеров.