“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) Göygöl rayonunun inzibati ərazisində yerləşən “Tülallar” qızıl yatağında hasilat işlərinə başlayıb.
Qızıl yatağında süxurların ilk dəfə partladılması prosesi Səhmdar Cəmiyyət üçün ən əlamətdar təqvimlərdən birində, 11 fevral 2023-cü il tarixində - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Səhmdar Cəmiyyətin təsis olunmasının 8-ci ildönümündə baş tutub.
Qeyd edək ki, “Tülallar” qızıl yatağı SSRİ dövründə kəşf edilmiş, lakin geniş tədqiq edilməmiş, 2017-ci ildən QSC-nin geoloqları tərəfindən geniş tədqiq edilərək, 2022-ci ildə beynəlxalq nüfuzlu məsləhətçi “Micon International Co Limited” şirkəti tərəfindən ilkin mərhələdə yerin təkində 298 min unsiya qızıl, çıxarılabilən həcm olaraq isə 85 min unsiya qızıl ehtiyatı hesablanıb təsdiqlənərək, dövlət balansına alınıb. Hazırda istismar müddəti 3 il nəzərdə tutulan qızıl yatağında hasilat işləri ilə paralel ehtiyatların artırılaraq, istismar müddətinin uzadılması üçün mədənin yaxın və uzaq cinahlarında, Göygöl-Daşkəsən inzibati rayonlarının ərazisinə təsadüf edən sahələrdə intensiv geoloji axtarış-qiymətləndirmə, ilkin geoloji-kəşfiyyat işləri davam etdirilir və artıq bir sıra minerallaşma zonaları aşkar edilib. Perspektivli minerallaşma sahələrinin 2023-cü il ərzində maqnit və elektrik geofiziki tədqiqat üsulları ilə öyrənilməsi həyata keçiriləcəkdir. Bununla “Tülallar” yatağının çıxarılabilən ehtiyatlarının və istismar müddətinin ən azı 3 ildən 4 il 2 aya qədər artırılması əsas gözləntilər sırasındadır. Ümumilikdə, mədənin istismara verilməsi bölgədə yeni iş yerlərinin yaradılması ilə məşğulluğun artırılması və beləliklə, ölkəmizin qeyri-neft sektorunun inkişafına, Daşkəsən və Göygöl rayonlarının əhalisinin rifah halının daha da yaxşılaşdırılmasına müsbət təsirlərini göstərəcəkdir.
Xatırladaq ki, “Tülallar” hasilat sahələrinin genişləndirilməsi, respublikanın malik olduğu zəngin mineral-xammal potensialının dayanıqlı inkişafa çevrilməsi, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına töhfələrin verilməsini qarşıya məqsəd qoyan “AzerGold” QSC-nin istismara verdiyi sayca 4-cü qızıl yatağıdır. Səhmdar Cəmiyyətin Daşkəsən rayonunda mövcud olan maddi-texniki bazasından mərkəzləşdirilmiş qaydada istifadə edilməsi, yataqların iqtisadi səmərəliliyinin təmin edilməsi üçün daha öncə istismara verilən “Çovdar”, “Ağyoxuş-1” və “Mərəh” qızıl yataqları ilə yanaşı, “Tülallar” qızıl yatağının resurslarının istehsalı prosesi də Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES), inşası cari il ərzində yekunlaşdırılacaq CIL (Carbon in Leach) zavodunda çən aşındırma metodu ilə həyata keçiriləcəkdir. Sözügedən yatağın ÇİRES-in əsas komponenti olduğunu nəzərə alaraq, görülən işlər ümumilikdə regional emal sahəsinin istismar dövrünün də artırılması ilə Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunun sosial-iqtisadi tərəqqisinin davamlılığının təmin olunmasına əlavə töhfə verəcəkdir.

Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» начало добычу на месторождении золота «Тюлаллар», расположенном на административной территории Гейгельского района.
Процесс первого взрыва горных пород на месторождении золота состоялся в один из самых знаменательных для ЗАО дней, 11 февраля 2023 года - в восьмую годовщину со дня основания Акционерного Общества распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева.
Отметим, что месторождение золота «Тюлаллар» было открыто во времена СССР, но не было широко исследовано. С 2017 года геологами ЗАО было проведено обширное исследование, а в 2022 году Международным авторитетным консультантом Micon International Co Limited на начальном этапе в недрах земли были утверждены запасы в 298 тыс. унций золота, а в качестве извлекаемого объема - 85 тыс. унций. На данный момент месторождение взято на государственный баланс. В настоящее время параллельно с работами по добыче на месторождении золота, срок эксплуатации которого составляет 3 года, продолжаются интенсивные геологические поисково-оценочные, первичные геологоразведочные работы на ближнем и дальнем флангах рудника, на участках, прилегающих к территории Гейгель-Дашкесанского административного района. Кроме того, уже выявлен ряд участков минерализации. Изучение перспективных участков минерализации методами магнитных и электрических геофизических исследований будет проводиться в течение 2023 года. При этом среди основных ожиданий - увеличение извлекаемых запасов и срока эксплуатации месторождения «Тюлаллар» как минимум с 3 до 4 лет и 2 месяцев. В целом, ввод рудника в эксплуатацию окажет положительное влияние на повышение занятости за счет создания новых рабочих мест в регионе и, таким образом, на развитие ненефтяного сектора нашей страны, а также на дальнейшее улучшение благосостояния населения Дашкесанского и Гейгельского районов.
Напомним, что «Тюлаллар» четвертое по счету месторождение золота, введенное в эксплуатацию ЗАО «AzerGold». Оно нацелено на расширение объемов добывающей отрасли, превращение богатого минерально-сырьевого потенциала республики в устойчивое развитие, внесение вклада в социально-экономическое развитие страны. Для централизованного использования материально-технической базы Акционерного Общества в Дашкесанском районе, обеспечения экономической эффективности месторождений наряду с ранее введенными в эксплуатацию месторождениями золота «Човдар», «Агйохуш-1» и «Марах», процесс добычи ресурсов месторождения золота «Тюлаллар» также будет осуществляться на Човдарском интегрированном региональном участке по переработке (ЧИРУП). На «Тюлаллар» будет применяться метод чанового выщелачивания. Для этого будут использованы мощности завода CIL (Carbon in Leach), строительство которого будет завершено в текущем году. Учитывая, что рассматриваемое месторождение является основным компонентом ЧИРУП, проведенная работа в целом внесет дополнительный вклад в обеспечение устойчивости социально-экономического прогресса Гянджа-Дашкесанского экономического района за счет увеличения эксплуатационного цикла регионального перерабатывающего участка.