https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_5c056c3f2894a45e2cd7995ad_o.jpg
Azərbaycan Ordusunun hərbi tibb personalı Kahramanmaraşda baş vermiş zəlzələ nəticəsində xəsarət alanlara tibbi yardım göstərməyə davam edir.
Hərbi həkimlərimiz Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin nümayəndələri ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərir.
Növbəti 36 cərrahi əməliyyatı uğurla icra edən tibb personalı, eyni zamanda xəsarət alan 223 nəfərə də ambulator yardım göstərib.
Bu günədək ümumilikdə Azərbaycan Ordusunun təcrübəli tibb personalı tərəfindən 61 cərrahi əməliyyat icra olunub, 419 nəfər isə müayinə edilib və onlara ambulator yardım göstərilib.
Qardaş ölkədə fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilən təcrübəli hərbi tibb personalımıza xatirə hədiyyəsi təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən Azərbaycan Ordusunun 20 nəfərlik hərbi tibb personalı Türkiyəyə ezam olunaraq qardaş ölkədə zəlzələdən xəsarət alanlara tibbi yardım göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_5c056c3f2894a45e2cd7995ad_o.jpg
The military medical personnel of the Azerbaijan Army continues providing medical aid to the injured during the earthquake in Kahramanmarash.
Azerbaijani military doctors work in interaction with representatives of the Ministry of Health of Türkiye and the Turkish Armed Forces.
Medical personnel who successfully performed the next 36 surgeries, at the same time, provided outpatient care to 223 injured people.
To date, 61 surgeries have been performed by Azerbaijani Army’s experienced medical personnel, 419 people have been examined and provided with outpatient care.
Experienced Azerbaijani military medical personnel, whose activities are highly appreciated in the fraternal country, was presented with a remembrance gift.
It should be noted that according to the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, 20 military medical personnel of the Azerbaijani Army are sent on a mission to Türkiye and provide medical aid to the injured as a result of the earthquake in the fraternal country.