https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_6d86da2255b397f2f69abb38d_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasovla Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunun rektoru Eldar Şermanov arasında görüş keçirilib.
Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunda baş tutan görüşdə qonaqları salamlayan rektor Eldar Şermanov ilk öncə Özbəkistan-Azərbaycan mədəni əlaqələrin tarixi, iki ölkə arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq, habelə mədəni əlaqələrimizin möhkəmlənməsi istiqamətində uğurlu fəaliyyətlərinə görə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinə öz təşəkkürünü bildirib.
Rektor Eldar Şermanov Özbəkistan-Azərbaycan arasında mövcud əlaqələrin dövlətlərarası münasibətlərin genişlənməsi fonunda daha da möhkəmləndiyini, Özbəkistan dövlət rəhbərliyinin Azərbaycanla sıx əlaqələrin qurulmasına xüsusi diqqət yetirdiyini və konkret tapşırıqlar verdiyini vurğulayıb. Bu sahələrdən biri də təhsil və mədəniyyət sahəsidir ki, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisənin Azərbaycandakı ali təhsil ocaqları ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov qardaş Özbəkistanla bütün sahələrdə olduğu kimi mədəni əlaqələrin daha da genişlənidirlməsi və inkişafının prioritet olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ildə Özbəkistan Respublikasına ardıcıl üç səfərini xatırladaraq Azərbaycan dövlətinin Özbəkistanla əlaqələrə və əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verdiyini və eyni zamanda Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanla Özbəkistan arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə dair konkret tapşırıqlar verdiyini diqqətə çatdırıb.
Samir Abbasov Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin də ölkə başçısının, dövlət qurumlarımızın tapşırıqlarına uyğun olaraq Özbəkistanda bir çox layihələr, tədbirlər, konfranslar, sərgi və müsabiqələr, konsertlər keçirəcəyini vurğulayıb.
Diplomat 2023-cü ilin Azərbaycanda “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin geniş və silsilə tədbirlər planlaşdırdığını və bu tədbirlərdə Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunun da yaxından iştirakını arzu etdiyini bildirib.
Daha sonra Samir Abbasov sözügedən universitetlə sıx əməkdaşlığın qurulması üçün konkret təkliflərlə çıxış edib. O, rəhbərlik etdiyi Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən cari ilin aprel ayında keçirilməsi nəzərdə tutulmuş Azərbaycan mədəniyyətinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində Sənət və Mədəniyyət İnstitutu ilə birgə layihələrin reallaşdırılması, İnstitutda xüsusi bir günün Azərbaycan mədəniyyətinə həsr edilməsini təklif edib. Azərbaycan mədəniyyəti günündə Azərbaycan musiqisi, bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət dostluq konsertinin təşkili, rəqs sənətimiz, yeni filmlərimizin təqdimatı, milli libaslar, xalçaçılıq və mətbəx mədəniyyətinə dair sərginin təşkili təklifi ilə çıxış edib.
Samir Abbasov azərbaycanlı müəlliflərin əsərlərindən ibarət sözügedən institutun müvafiq fakültəsinin tələbələri tərəfindən teatr tamaşasının hazırlanması, səhnələşdirilməsi, institutun fotoqrafiya ixtisası üzrə tələbələrinin iştirakı və dəstəyi ilə “Azərbaycan Özbəkistan gənclərinin gözü ilə” adlı fotosərginin təşkili təklifini irəli sürüb.
Diplomat “Heydər Əliyev ili” münasibəti ilə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Özbəkistanın 3 aparıcı Universitetinin əlaçı tələbəsi üçün “Heydər Əliyev təqaüdü”nün təsis etdiyini və Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunun bir əlaçı tələbəsinin sözügedən təqaüdə layiq görüləcəyini bildirib.
O, il ərzində İnstitutda “Heydər Əliyev və Özbəkistan” adlı seminarların təşkili, Sənət və Mədəniyyət İnstitutu tələbələrinin qruplar şəklində mütəmadi olaraq Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzini, onun kurs və dərnəklərini, muzeylərini ziyarət etmələri, Azərbaycan və Özbəkistan dövlətləri arasında tələbə, müəllim mübadiləsi proqramlarında yaxından iştirak etmək, institutun tədris proqramına Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və incəsənəti ilə bağlı mövzular salınması, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin də iştirakı və köməkliyi ilə tələbələrə bu mövzular üzrə seminarların təşkil edilməsi, Mərkəz tərəfindən keçiriləcək mədəniyyət və incəsənət tədbirlərində, müsabiqə və proqramlarda, layihələrdə institut tələbələrinin aktiv iştirakını təklif edib.
Samir Abbasovun təkliflərini yüksək qiymətləndirən rektor Eldar Şermanov Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə əməkdaşlığa hər zaman hazır olduqlarını bildirib. Artıq bu əməkdaşlığın müsbət nəticələrinin də olduğunu vurğulayan rektor rəhbərlik etdiyi institutda Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənəti Mərkəzinin açıldığını, Azərbaycan mədəniyyətinə aid hər il çox sayda konfransların, görüşlərin, Azərbaycan incəsənət xadimlərinin iştirakı ilə geniş konsert proqramlarının, təqdimat və sərgilərin keçirildiyini bildirib. O, öz rəhbərliyi ilə yaxın günlərdə İnstitutu təmsil edən geniş bir heyətin Azərbaycana səfər edəcəklərini və bu səfər çərçivəsində Azərbaycanın bir çox ali təhsil ocaqları ilə əməkdaşlıq memorandumları imzalayacaqlarını vurğulayaraq, sözügedən səfər və görüşlərin təşkilinə görə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinə minnətdarlığını ifadə edib.
Görüşün sonunda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən özbək dilində tərcümə və nəşr edilmiş dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”si və “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının nəfis nəşrləri Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunun rektoru Eldar Şermanova hədiyyə edilib.
Sonda, qonaqlar Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunun fakültələri ilə tanış olub, institutun tələbələrindən ibarət “Folklor və xalq çalğı alətləri ansamblının” musiqi çıxışlarını izləyiblər.

Были обсуждены культурные связи между Азербайджаном и Узбекистаном, сотрудничество в области культурного образования
Были обсуждены культурные связи между Азербайджаном и Узбекистаном, сотрудничество в области культурного образования Были обсуждены культурные связи между Азербайджаном и Узбекистаном, сотрудничество в области культурного образования
Состоялась встреча между директором Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самиром Аббасовым и ректором Государственного института искусств и культуры Узбекистана Элдором Шермановым.
Приветствуя гостей на встрече, состоявшейся в Государственном институте искусства и культуры Узбекистана, ректор Элдор Шерманов, прежде всего выразил благодарность Азербайджанскому Культурному Центру имени Гейдара Алиева в Узбекистане за успешную деятельность в направлении пропаганды узбекско-азербайджанских культурных связей, сотрудничества на высоком уровне между двумя странами, а также укрепления наших культурных связей.
Ректор Элдор Шерманов подчеркнул, что существующие связи между Узбекистаном и Азербайджаном ещё более укрепляются на фоне расширения межгосударственных отношений, отметил, что государственное руководство Узбекистана уделяет особое внимание установлению тесных связей с Азербайджаном и даёт конкретные поручения. Одной из таких сфер является сфера образования и культуры, и что возглавляемое им высшее учебное заведение заинтересовано в сотрудничестве с высшими учебными заведениями Азербайджана.
Директор Азербайджанского Культурного Центра Самир Аббасов отметил, что дальнейшее расширение и развитие культурных связей с братским Узбекистаном, как и во всех сферах, является приоритетным. Напомнив о трех последовательных визитах Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Республику Узбекистан в 2022 году, он подчеркнул, что Азербайджанское государство придает большое значение отношениям и сотрудничеству с Узбекистаном, и в то же время Президентом Ильхамом Алиевым поставлены конкретные задачи по дальнейшему расширению сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном.
Самир Аббасов подчеркнул, что Азербайджанским Культурным Центром планируется проведение в Узбекистане множества проектов, мероприятий, конференций, выставок и конкурсов, концертов в соответствии с указом главы страны и наших государственных структур.
Дипломат сказал, что Азербайджанский Культурный Центр также планирует широкий ряд мероприятий в связи с объявлением 2023 года в Азербайджане «Годом Гейдара Алиева», в связи с чем он выразил изъявил желание активного участия Государственного института искусств и культуры в данных мероприятиях.
Далее Самир Аббасов выступил с предложениями по установлению тесного сотрудничества с упомянутым ВУЗом. Он предложил осуществить совместные проекты с Государственным институтом искусства и культуры в рамках мероприятий, посвященных азербайджанской культуре, которые Культурный Центр планирует провести в апреле текущего года, и посвятить особый день азербайджанской культуре в Институте.
Самир Аббасов сделал предложение по подготовке и постановке студентами соответствующего факультета Института театрализованного представления, состоящее из произведений азербайджанских авторов, и организацию фотовыставки под названием «Азербайджан глазами молодежи Узбекистана» с участием и поддержкой студентов-фотографов Института.
Дипломат сообщил, что по случаю «Года Гейдара Алиева» Азербайджанский Культурный Центр учредил «Стипендию Гейдара Алиева» для отличников 3-ёх ведущих вузов Узбекистана и один отличник Государственного института искусства и культуры будет удостоен указанной стипендии.
С.Аббасов предложил в течении года проведение в Институте семинаров «Гейдар Алиев и Узбекистан», регулярное посещение студентов института искусства и Азербайджанского Культурного Центра, его курсов и кружков, музеев, принятие активного участия в программах обмена студентами и преподавателями между Азербайджаном и Узбекистаном, вносить вклад в учебную программу института по истории, культуре и искусству Азербайджана, создание смежных тем, организацию семинаров для студентов по этим темам при участии и содействии Азербайджанского Культурного Центра, а также участие студентов института в культурно-художественных мероприятиях, конкурсах и программах, проектах, проводимых Центром.
Высоко оценив предложения Самира Аббасова, ректор Элдор Шерманов отметил, что они всегда готовы к сотрудничеству с Азербайджанским Культурным Центром. Подчеркнув положительные результаты этого сотрудничества, ректор отметил, что в возглавляемом им Институте открыт Центр Азербайджанской культуры и искусства, в котором ежегодно проводятся многочисленные конференции, встречи, обширные концертные программы, презентации и выставки с участием деятелей искусства Азербайджана.
Он подчеркнул, что в ближайшие дни под его руководством делегация, представляющая Институт, посетит Азербайджан и в рамках данного визита будут подписаны меморандумы о сотрудничестве со многими высшими учебными учреждениями Азербайджана, и выразил благодарность Азербайджанскому Культурному Центру за организацию указанных визитов и встреч.
В конце встречи ректору Государственного института искусства и культуры Элдору Шерманову были вручены в дар переведенные и изданные на узбекском языке Азербайджанским Культурным Центром серия “Хамсы” гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви и издание эпоса “Китаби-Деде Горгуд”.
В завершении гости ознакомились с факультетами института искусства и культуры, посмотрели музыкальные выступления “Ансамбля фольклора и народных инструментов”, состоящего из студентов Института.