https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_4eba4e3c71132cc3ed8b2af43_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) mövcud istehsalat sahələrinin inkişaf etdirilməsi, genişləndirilməsi, o cümlədən yeni mədənlərin yaradılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Bu məqsədlə Göygöl rayonunun Tülallar kəndi yaxınlığındakı eyniadlı geoloji kəşfiyyat sahəsində də müvafiq işlər görülür. Cari ildə istismara verilməsi planlaşdırılan “Tülallar” mədənində hasil ediləcək filizlərin də Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar Filiz Emalı Sahəsində (ÇİRES) hazırda inşa edilməkdə olan filiz emalı zavodunda maksimum səmərəliliyi təmin edən çən aşındırma (CİL) metodu ilə emal edilməsi hədəflənir.
Xatırladaq ki, 2022-ci ilin sonu - 2023-cü ilin əvvəlində istismara veriləcək zavodda “Tülallar”la yanaşı onun cinah sahələri, “Çovdar” yatağının sulfid mərhələsi üzrə hasil ediləcək filizlər, “Mərəh”, “Ağyoxuş 2”, eləcə də ötən il Cəmiyyətimizin geoloqları tərəfindən aparılan kəşfiyyət işləri nəticəsində aşkarlanan “Nərimanlı” potensial qızıl yatağından çıxarılacaq filiz süxurlarının emal edilməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, hazırda Tülallar geoloji kəşfiyyat sahəsi və ətraf ərazilərdə yerləşən xüsusi, dövlət və bələdiyyə mülkiyyətində olan torpaq sahələrinin Cəmiyyət tərəfindən istifadəyə götürülməsi üzrə “AzerGold” QSC-nin, Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestrinin 3 saylı Gəncə Ərazi İdarəsinin və Zurnabad bələdiyyəsinin təmsilçilərinin iştirakı ilə yaradılmış İşçi Qrupu tərfindən zəruri addımlar atılır.
Belə ki, Tülallar kəndinin sakinləri ilə xüsusi mülkiyyətdə olan torpaq sahələri üzərində istifadə hüquqlarının əldə edilməsi istiqamətində növbəti görüş keçirilib. “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyev Cəmiyyət tərəfindən cəlb edilmiş müstəqil qiymətləndiricinin torpaq və digər əmlakların qiymətləndirilməsinə dair apardığı təhlillər barədə sakinlərə məlumat verib, prosesin məhz vətəndaşların maraqlarının qanunvericiliyin tələbələrinə uyğun qaydada nəzərə alınmaqla həyata keçiriləcəyini bir daha qeyd edib.
X.Fərzəliyev “Tülallar” mədəninin işə salınması ilə əhalinin, xüsusilə də gənclərin məşğulluğunun artırılacağını, ümumilikdə bölgənin iqtisadi inkişafına, rifah səviyyəsinin yüksəldilməsinə böyük töhfə veriləcəyini görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Daha sonra kənd sakinlərinin təklifləri dinlənilib, yeni təşəbbüslərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, ilkin plana əsasən, geoloji kəşfiyyat sahəsinin əhatə dairəsinə düşən və ətrafında yerləşən fərdi yaşayış evlərinin və yarımtikililərin yerləşdiyi ərazilərdən istifadə hüququnun əldə edilməsi, növbəti mərhələdə isə torpaqların mövcud kateqoriyalarının dəyişdirilərək sənaye, nəqliyyat, rabitə, müdafiə və digər təyinat kateqoriyasına keçirilməsi nəzərdə tutulur. Məsələ ilə bağlı Cəmiyyətin rəhbərliyi, həmçinin İşçi Qrupun üzləri kənd sakinləri ilə mütəmadi olaraq görüşür, fərdi qəbullar təşkil edilir. Müvafiq qiymətləndirmə işləri çərçivəsində vətəndaşlarla yenidən görüşlər keçiriləcək növbəti addımlar barədə geniş məlumat təqdim ediləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_4eba4e3c71132cc3ed8b2af43_o.jpg
Закрытое акционерное общество (ЗАО) AzerGold ведет работы по развитию и расширению существующих производственных мощностей, а также созданию новых источников месторождений. В этих целях на геологоразведочном участке в районе села Тулаллар Гёйгёльского района предпринимаются соответствующие шаги. Так, руды, которые планируется добывать на месторождении Тюлаллар, планируется ввести в эксплуатацию в 2022 году. Переработка полезных ископаемых будут производить на строящемся заводе Човдар в Дашкесанском районе.
Напомним, что на заводе, который будет сдан в эксплуатацию в конце 2022 - начале 2023 года, наряду с металлами планируется переработка, руд, которые будут добываться на месторождениях "Марах", "Агёхуш 2", а также руд, которые будут добываться из месторождения золота "Нариманлы", обнаруженного в 2021 году геологами AzerGold.
В настоящее время предпринимаются шаги по принятию в пользование ЗАО AzerGold земельных участков расположенных в районе Тюлаллар и прилегающих территорий находящихся в частной, государственной и муниципальной собственности. Для этого создана соответствующая рабочая группа с участием представителей ЗАО, исполнительной власти Гейгельского района, Гянджинского территориального управления № 3, Государственной службы по кадастру и реестру недвижимости при Министерстве экономики и Зурнабадского муниципалитета.
Для получения права пользования земельными участками находящихся в частной собственности уже прошла первая встреча с жителями села Тюлаллар. На встрече заместитель председателя правления ЗАО AzerGold Хайям Фарзалиев сказал, что этот процесс будет осуществляться в соответствии с интересами граждан.
Также, он проинформировал участников встречи о том, что запуск месторождения "Тюлаллар" повысит занятость населения, в частности молодежи, внесет большой вклад в экономическое развитие региона и благосостояния в целом. Также, были выслушаны предложения жителей села и состоялся обмен мнениями о новых инициативах.
Стоит отметить, что на первом этапе планируется получить право пользования площадью земельных участков в пределах разведочного участка, а затем изменить существующий статус земельных участков на категорию промышленных. Руководство ЗАО, а также участники рабочей группы для предоставления информации о принятии последующих шагов будут регулярно проводить коллективные и индивидуальные встречи с жителями села Тюлаллар.