https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_42537e986058a50f603722644_o.jpg
Bildiyiniz kimi, 6 fevral tarixində Türkiyənin müxtəlif bölgələrində çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən silsiləli zəlzələlər qeydə alınıb. Dəhşətli təbii fəlakət nəticəsində zərərçəkmiş şəxslərə dəstək məqsədilə Kapital Bank tərəfindən yaradılan Qırmızı Ürəklər Fondu “Türkiyə üçün bir ürək olaq!” adlı ianə toplanılması aksiyasına start verib.
Bu aksiyanın davamı olaraq “Qırmızı Ürəklər” Fondu ilə “Ahbap Derneği” arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. İmzalanma mərasimində “Qırmızı Ürəklər” Fondunun idarə heyətinin üzvləri Sevda Haqverdiyeva və Yusif Poladov, həmçinin “Ahbap Derneği” idarə heyətinin üzvləri Haluk Levent və Hüseyin Küçük iştirak edirdi.
Əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasından əvvəl çıxış edən fondun prezidenti Sevda Haqverdiyeva Türkiyədə baş verən zəlzələ nəticəsində zərər çəkən şəxslərə dəstək göstərmək məqsədilə “Türkiyə üçün bir ürək olaq” aksiyasından danışdı. 10 gün ərzində 26 000 nəfərdən artıq ianəçi tərəfindən toplanan 600 000 manatdan artıq vəsait “Ahbap Derneği”nə ianə ediləcək.
Daha sonra çıxış edən Haluk Levent Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığından söz açdı. Bu müddət ərzində göstərilən dəstəyə, humanitar yardımlara görə Azərbaycana, bu aksiyanı başlatdığı üçün fonda və bütün Azərbaycan xalqına öz təşəkkürlərini bildirdi.
Qeyd edək ki, memorandum çərçivəsində ictimai və sosial əhəmiyyətli birgə layihələrin həyata keçirilməsini, zəlzələ və ya digər təbii fəlakət zamanı əziyyət çəkən əhaliyə qayğı göstərilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsi, birgə xeyriyyə layihələrinin təşkil edilməsi nəzərdə tutulub.
“Qırmızı ürəklər” 2019-cu ildə Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə yaradılıb. Hazırda Fond kimi fəaliyyətini davam edən təşkilat, əsasən uşaq evlərinə, sığınacaqlara və digər ehtiyacı olanlara yardımlar edir. https://redhearts.az saytına daxil olmaqla fondun fəaliyyəti, gördüyü xeyirxah işlər, gələcək planları və digər maraqlı məlumatları əldə etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_42537e986058a50f603722644_o.jpg
6 февраля в различных регионах Турции была зафиксирована серия землетрясений, приведших к многочисленным жертвам. Фонд Red Hearts, основателем которого является Kapital Bank, запустил акцию по сбору средств под названием «Türkiyə üçün bir ürək olaq» («Единым сердцем с Турцией!») с целью оказания помощи пострадавшим от этого страшного стихийного бедствия.
В качестве продолжения этой акции между фондом Red Hearts и «Ahbap Derneği» подписан меморандум о взаимном сотрудничестве. На церемонии подписания приняли участие члены правления Фонда Red Hearts Севда Хагвердиева и Юсиф Поладов, а также члены правления «Ahbap Derneği» Халук Левент и Хусейн Кючюк.
Президент Фонда Севда Хагвердиева, выступившая с речью до подписания меморандума о взаимном сотрудничестве, рассказала о создании акции «Türkiyə üçün bir ürək olaq» («Единым сердцем с Турцией!») с целью оказания поддержки лицам, пострадавшим от землетрясения. Сумма в размере 600 000 манат, собранная более чем 26 000 человек в течение 10 дней, будет передана в «Ahbap Derneği».
Далее выступил Халук Левент, отметивший братские узы двух народов и выразивший глубокую признательность правительству Азербайджана за гуманитарную помощь, а также фонду Red Hearts и всему азербайджанскому народу за проведение этой акции.
Следует отметить, что в рамках меморандума предусматривается осуществление социально и общественно значимых совместных проектов, принятие мер в направлении оказания помощи и поддержки населению, пострадавшему в результате землетрясения и других стихийных бедствий, а также организация совместных благотворительных проектов.
Фонд Red Hearts был основан в декабре 2019 года по инициативе сотрудников Kapital Bank. Организация, которая в настоящее время осуществляет свою деятельность как фонд, главным образом оказывает помощь детским домам, приютам и нуждающимся людям. На официальном сайте https://redhearts.az можно cделать пожертвование, подробно узнать о деятельности фонда, реализуемых благотворительных проектах и акциях, будущих планах и другую интересную информацию.