https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_ca77fcdd8a99c93fc99bc9110_o.jpg
Kaspersky 1 yanvar 2021-ci il - 30 iyun 2022-ci il tarixləri arasında şirkətin davamlı inkişaf strategiyası çərçivəsində fəaliyyət nəticələrini paylaşdığı ilk ESG hesabatını təqdim edib. Sənəd beynəlxalq Qlobal Hesabat Təşəbbüsünün Təlimatları (GRI 2021) və Proqram Təminatı və İT-Xidmətləri Sektoru üçün Davamlı Sənaye Mühasibatı Uçotu Standartları Toplusu (SASB) kimi standartlara cavab verir. Hesabat şirkətin dayanıqlı inkişafının beş əsas istiqamətinə əsaslanır: kiber davamlılıq, etika və şəffaflıq, gələcək texnologiyalar, insanlar üçün imkanlar və ətraf mühitə qayğı.
Kaspersky 2015-ci ildən etibarən qeyri-maliyyə nəticələri və sosial fəaliyyətlərin nəticələrini paylaşmağa başlayıb. Həmin vaxt özünün korporativ sosial məsuliyyət (Corporate Social Responsibility) üzrə ilk hesabatını təqdim edib. ESG hesabat formatına keçid şirkətin müştərilər, tərəfdaşlar və dövlət qurumları üçün şəffaflığını artırmaq istəyi əsasında baş verir. Hesabatda BMT-nin 8 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri vurğulanır ki, şirkətin xüsusi ESG təşəbbüsləri bu məqsədlərə töhfə verməyə yönəlib.
“Bizim üçün ESG prinsiplərinə sadiqlik dəbdə olan tendensiya deyil, bizim tariximizin və inkişafımıza dair strateji baxışımızın bir hissəsidir. Qayğı bizim DNT-mizdədir: məhsullar və həllər mülahizəsiz faydalıdır, dünyanı daha təhlükəsiz edir. Biz indi Rusiyada ESG hesabatını dərc edən ilk kibertəhlükəsizlik İT şirkətlərindən biriyik. Bu, daha böyük şəffaflıq və açıqlıq istiqamətində növbəti addımdır”, - deyə Kaspersky-nin baş direktoru Yevgeni Kasperski bildirib.
“Hesabatda həmçinin şirkətin prioritet hesab etdiyi mövzular - kibercinayətkarlıqla mübarizə, həyati vacib infrastrukturun mühafizəsi, informasiya təhlükəsizliyi sahəsində təhsil təşəbbüsləri, eyni zamanda dəyər səviyyəsində bizə yaxın olan mövzular - məlumatların qorunması, şəffaflıq, etik idarəçilik təcrübələri təqdim olunur. Lakin sosial məsuliyyət daşıyan şirkət olaraq biz digər çağırışlara və problemlərə - sosial və ekoloji problemlərə cavab vermək zərurətini nəzərdən qaçıra bilmərik. Biz inanırıq ki, bizneslər davamlı inkişafın formalaşdırılmasında nümunə göstərməlidirlər”, - deyə Kaspersky-nin Dayanıqlılıq Layihələrinin rəhbəri Mariya Losyukova öz növbəsində qeyd edir.
Ətraf mühitə mənfi təsirin azaldılması
2021-2022-ci illərdə şirkət istehsal və istifadə zamanı ətraf mühitə daha az təsir göstərən rəqəmsal məhsulların xeyrinə fiziki məhsul satışlarını iki dəfə azaldıb. Bundan əlavə, Kaspersky daha şüurlu ezamiyyət prosesi həyata keçirib və onların ümumi sayını azaldıb, nəticədə 2019-2021-ci illər arasında havaya buraxılan tullantılar 81% azalıb. Digər tədbirlərə müxtəlif biznes bölmələrində ətraf mühit məsələlərinə məsuliyyətli yanaşmanın formalaşdırılmasına yönəlmiş daxili təşəbbüslər daxildir. Söhbət, xüsusilə, karbon izinin azaldılması, daha ekoloji cəhətdən təmiz marketinq materiallarına keçid və ya onlardan istifadədən imtina mövzusunda maarifləndirici fəaliyyətlərdən gedir. Ofis infrastrukturu daha eko-səmərəli olub, şirkətdə elektronika, tullantı kağızları və təkrar emal üçün əşyalar toplanır.
İşçilərə qayğı göstərmək və yeni istedadların inkişafı
İnsanlar şirkətin ən qiymətli sərvətidir, buna görə də Kaspersky personalın uğur qazanması və inkişaf etməsi üçün mümkün olan hər şeyi edir. 2022-ci ildə təşkilatdakı işçilərin məmnunluğunu ölçən Net Promoter Score (eNPS) göstəricisi 53%-ə yüksəlib. Hesabat dövründə (1 yanvar 2021 – 30 iyun 2022) şirkət işçilər üçün daxili kursların portfelini daim genişləndirib, bu gün onların sayı yüzdən çoxdur. Artıq işçilərin 40%-dən çoxu şirkətdə təhsil almaq imkanından istifadə edib. Bundan əlavə, Kaspersky-də işçilərə QHT-lər üçün vəsait toplamaq, ictimai təşəbbüslərə könüllü şəkildə qatılmaq, könüllü və təmənnasız iş, qan donorluğu və xeyriyyə idman tədbirləri də daxil olmaqla sosial məsuliyyətli fəaliyyətlərdə iştirak etməyə imkan verən korporativ könüllülük proqramı fəaliyyət göstərir. Kaspersky həmçinin yeni istedadlara investisiya edir. Şirkət dünyanın 100-dən çox tərəfdaş universitetini birləşdirən Kaspersky.Academy-nin təhsil bölməsinin inkişafına dəstək verir və 2018-ci ildən etibarən dünya üzrə 6000-dən çox tələbənin iştirak etdiyi Secur'IT Cup tələbə kibertəhlükəsizlik müsabiqəsini təşkil edir.
Davamlı istifadəçi etibarı
Məhsulların, eləcə də daxili və biznes proseslərin maksimum şəffaflığı rəqəmsal təhlükəsizliyin vacib elementidir. Kaspersky istifadəçi məlumatlarının məxfiliyinə hərtərəfli yanaşır ki, bu da şirkətin məhsullarının istifadəçilərinin yerləşdiyi hər bir ölkədə işçilərin təlimini və məlumatların emalının standartlaşdırılmasını nəzərdə tutur. 2019-cu ildən etibarən təşkilat hər il məlumatların idarə edilməsi sistemlərini ISO/IEC 27001 beynəlxalq standartına uyğun olaraq sertifikatlaşdırır və onların yüksək mühafizə səviyyəsini təsdiqləyir.
Bundan əlavə, Kaspersky özünün Qlobal Şəffaflıq Təşəbbüsünü inkişaf etdirməyə davam edir və hesabat dövründə (1 yanvar 2021 – 30 iyun 2022) müştərilərin şirkətin mənbə kodu ilə tanış ola biləcəyi daha üç şəffaflıq mərkəzinin açılışını edib. Həmçinin, Asiya-Sakit Okean regionu, Latın Amerikası və Yaxın Şərqdən olan istifadəçilər üçün kibertəhlükələrlə bağlı məlumatların işlənməsi mərkəzini İsveçrəyə köçürüb. Ümumilikdə, 2018-ci ildən bəri şirkət İsveçrədə məlumat infrastrukturunun qurulması üçün 5,6 milyon dollar investisiya edib.
Təhlükəsiz gələcək uğrunda davamlı mübarizə
Kaspersky kibercinayətkarlıqla qlobal mübarizəyə daim öz töhfəsini verir. Şirkət beynəlxalq hüquq-mühafizə orqanları və hökumətlərarası təşkilatlarla qarşılıqlı təmasdadır. Kaspersky-nin fəal təcrübəsi və təcavüzkarlar və onların fəaliyyəti haqqında bilik mübadiləsi, hesabat dövründə (1 yanvar 2021 – 30 iyun 2022) 4 ölkədə 7 iri kibercinayətkarı həbs etməyə imkan verib. Həmçinin, Kaspersky istifadəçi təlimi və mühafizə proqramlarını inkişaf etdirməyə davam edir. Belə ki, hesabat dövründə təqaüdçülər üçün TRAPEZE maarifləndirici kursu və məişət zorakılığının qurbanı olan qadınlar üçün kurslar təqdim olunub ki, bunların sonuncusu Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə yaradılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_ca77fcdd8a99c93fc99bc9110_o.jpg
Прозрачность кода, кибериммунитет и социальные инвестиции: «Лаборатория Касперского» выпустила свой первый отчёт об устойчивом развитии (ESG)
«Лаборатория Касперского» представила свой первый ESG-отчёт, в котором поделилась результатами деятельности в рамках стратегии устойчивого развития компании за период с 1 января 2021 года по 30 июня 2022 года. Документ соответствует международным стандартам: Руководству Глобальной инициативы по отчетности (GRI 2021) и отраслевому Руководству Sustainability Accounting Standards Board (SASB) для сектора Software & IT-Services. В основе отчёта — пять ключевых направлений устойчивого развития компании: киберустойчивость, этика и прозрачность, технологии будущего, возможности для людей и забота об окружающей среде.
«Лаборатория Касперского» начала делиться нефинансовыми результатами и итогами социальной деятельности ещё в 2015 году. Тогда она выпустила свой первый отчёт о корпоративной социальной ответственности (Corporate Social Responsibility). Переход на формат ESG-отчётности продиктован стремлением компании повысить свою прозрачность для клиентов, партнёров и государственных органов. В отчёте выделены 8 целей в области устойчивого развития ООН, на вклад в достижение которых ориентированы конкретные ESG-инициативы компании
«Для нас приверженность ESG-принципам не модный тренд, а часть нашей истории и стратегического видения нашего развития. Забота у нас в ДНК: продукты и решения априори несут пользу, делают мир безопаснее. Теперь мы стали одной из первых ИТ-компаний в области кибербезопасности в России, которая выпустила ESG-отчёт. Это ещё один шаг в сторону большей прозрачности и открытости», ― рассказал Евгений Касперский, генеральный директор «Лаборатории Касперского».
«В отчёте представлены и темы, которые компания считает профильными ― борьба с киберпреступностью, защита критической инфраструктуры, образовательные инициативы в сфере информационной безопасности, и темы, которые близки нам на ценностном уровне ― защита данных, прозрачность, этичные практики управления. Но будучи социально ответственной компанией, мы не можем игнорировать необходимость реагировать и на другие вызовы и проблемы ― социальные, экологические. Мы считаем, что бизнес обязан подавать пример в формировании устойчивого развития», ― комментирует Мария Лосюкова, руководитель проектов устойчивого развития «Лаборатории Касперского».
Снижение негативного воздействия на окружающую среду
В 2021―2022 годах компания вдвое сократила продажи продуктов на физических носителях в пользу цифровых, производство и использование которых оказывает меньше воздействия на окружающую среду. Кроме того, «Лаборатория Касперского» внедрила более осознанный процесс организации командировок и сократила их общее число — это позволило снизить количество выбросов в атмосферу на 81% в период с 2019 по 2021 год. Среди других мер ― внутренние инициативы в различных бизнес-подразделениях, направленные на развитие ответственного подхода к экологическим проблемам. В частности, речь идёт о просветительских мероприятиях на тему снижения углеродного следа, переходе на более экологичные маркетинговые материалы или отказ от их использования. Офисная инфраструктура стала более экоэффективной, в компании ведётся сбор электроники, макулатуры и вещей на переработку.
Забота о сотрудниках и развитие новых талантов
Люди — самый ценный актив компании, поэтому «Лаборатория Касперского» делает всё возможное, чтобы команда преуспевала и развивалась. В 2022 году показатель Net Promoter Score (eNPS), измеряющий удовлетворённость сотрудников в организации, увеличился и в сумме составил 53%.
В течение отчётного периода компания постоянно расширяла портфолио внутренних курсов для сотрудников, сегодня их более ста. Возможностью обучаться в компании уже воспользовались более 40% сотрудников. Кроме того, в «Лаборатории Касперского» действует программа корпоративного волонтёрства, которая позволяет вовлекать сотрудников в социально ответственную деятельность, включая сбор средств в пользу НКО, волонтёрство на общественных началах, работу pro bono, донорство крови и благотворительные спортивные мероприятия.
Также «Лаборатория Касперского» инвестирует в новые таланты. Компания поддерживает развитие образовательного подразделения Kaspersky.Academy, которое объединяет более 100 университетов-партнёров по всему миру, и организует Secur'IT Cup — студенческий конкурс проектов по кибербезопасности, в котором с 2018 года приняли участие более 6 тысяч студентов со всего мира.
Поддержка доверия пользователей
Максимальная прозрачность продуктов, а также внутренних и бизнес-процессов — важнейший элемент цифровой безопасности. «Лаборатория Касперского» придерживается комплексного подхода к конфиденциальности пользовательских данных, который предполагает обучение сотрудников и стандартизацию обработки данных в каждой стране, где есть пользователи продуктов компании. Начиная с 2019 года организация ежегодно сертифицирует свои системы управления данными согласно международному стандарту ISO/IEC 27001, подтверждая их высокий уровень защиты.
Кроме того, «Лаборатория Касперского» продолжает развивать Глобальную инициативу по информационной открытости (Global Transparency Initiative) и за отчётный период открыла ещё три центра прозрачности, где клиенты могут ознакомиться с исходным кодом компании. Также «Лаборатория Касперского» перенесла обработку данных, связанных с киберугрозами, для пользователей из Азиатско-Тихоокеанского региона, Латинской Америки и с Ближнего Востока в Швейцарию. Всего с 2018 года компания инвестировала 5,6 миллионов долларов в создание инфраструктуры данных в Швейцарии.
Продолжая борьбу за безопасное будущее
«Лаборатория Касперского» постоянно вносит свой вклад в глобальную борьбу с киберпреступностью. Компания взаимодействует с международными правоохранительными органами и межправительственными организациями. Проактивный опыт «Лаборатории Касперского» и обмен знаниями о злоумышленниках и их деятельности позволили за отчётный период арестовать 7 крупных киберпреступников в 4 странах. Также «Лаборатория Касперского» продолжает разрабатывать программы обучения и защиты пользователей. Так, за отчётный период появились в том числе образовательный курс TRAPEZE для пенсионеров, и курс для женщин, пострадавших от домашнего насилия. Последний был создан при поддержке Европейской комиссии.
Полный отчёт «Лаборатории Касперского» об устойчивом развитии доступен по ссылке: https://esg.kaspersky.com/