https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_4d197ec9cbcc704ce1fb6c744_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Gürcüstanda fəaliyyət göstərən “Maarif” hüquqi, elmi-metodiki maarifləndirmə mərkəzi” İttifaqının sədri, “Maarif” qəzet-jurnalının baş redaktoru Ələddin Qarabağlı ilə görüşü keçirilib.
Baş redaktoru salamlayan Komitə sədri dövlətimizin Gürcüstandakı azərbaycanlıların təhsil sahəsinə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını, qonşu ölkənin ictimai-siyasi və humanitar sahələrinə sıx inteqrasiyası məqsədilə milli kadrların hazırlığının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bir daha nəzərə çatdırıb. Komitənin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs edib.
Sonra Gürcüstanda fəaliyyət göstərən azərbaycandilli məktəblərdə mövcud problemlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Baş redaktor bidirib ki, Gürcüstanın müvafiq orqanları qarşısında ali məktəbin açılması, digər universitetlərin tərkibində milli kadrları hazırlaya biləcək fakültələrin fəaliyyətinə nail olmaq kimi təşəbbüslərlə çıxış edib, Təhsil və Elm Nazirliyində Azərbaycandilli məktəblərin bir sıra problemlərinin müzakirə olunmasında iştirak edib.
Görüşün sonunda Komitə sədri baş redaktora təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalını təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_4d197ec9cbcc704ce1fb6c744_o.jpg
Состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова с председателем функционирующего в Грузии Союза “Правовой, научно-методический просветительский центр “Maaриф”, главным редактором газеты-журнала “Maaриф” Аладдином Гарабаглы.
Поприветствовав главного редактора, председатель комитета еще раз отметил, что наше государство с особым вниманием и заботой относится к сфере образования азербайджанцев Грузии, что подготовка национальных кадров в целях тесной интеграции их в общественно-политическую и гуманитарную сферы соседней страны представляет большое значение. Он рассказал о проектах, реализованных комитетом в данном направлении.
Затем состоялся обстоятельный обмен мнениями о проблемах, существующих в действующих в Грузии азербайджаноязычных школах.
Главный редактор сообщил, что выступил перед соответствующими органами Грузии с такими инициативами, как открытие вуза, достижение функционирования в составе других университетов факультетов, способных готовить национальные кадры, принял участие в обсуждении в Министерстве образования и науки ряда проблем азербайджаноязычных школ.
По окончании встречи председатель комитета вручил главному редактору медаль “За заслуги в диаспорской деятельности”, которой он был удостоен. Аладдин Гарабаглы выразил Азербайджанскому государству признательность за проявленные к нему внимание и заботу.