https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_7758234ec950642be4c545567_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının paytaxtı Manama şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində ASEAN Parlamentlərarası Assambleyanın Baş katibi Siti Rozaimeriyanti Dato Haji Abdul Rahman ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Milli Məclisi ilə ASEAN PA arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olması vurğulanaraq, xatırladılıb ki, ötən il Azərbaycan Milli Məclisi ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasında müşahidəçi statusu alıb. Qeyd olunub ki, adətən parlamentlərin təşkilata müşahidəçi statusu almaq üçün müraciətinə 2-3 il ərzində baxılır. Lakin Azərbaycanın müraciətinə dərhal müsbət cavab verilib.
Spiker Sahibə Qafarova həmçinin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi diqqətə çatdırıb ki, Parlament Şəbəkəsi ASEAN PA da daxil olmaqla digər parlament təşkilatları ilə fəal əlaqə qurmaqda maraqlıdır. Milli Məclisin sədri Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti barədə danışaraq, deyib ki, Prezident İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi mühüm təşəbbüsləri beynəlxalq birlik tərəfindən dəstəklənir. Dövlətimizin başçısının təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinə də beynəlxalq maraq getdikcə daha da artır. O, şəbəkənin 2021-ci ildə Madriddə keçirilən təsis, ötən il Bakıda keçirilən birinci konfransları, həmçinin, sabah keçiriləcək ikinci konfransa hazırlıq məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verib. Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Parlament Şəbəkəsi beynəlxalq parlament təşkilatları ilə də əməkdaşlığı genişləndirir. Hazırda Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi 3 beynəlxalq parlament təşkilatında müşahidəçi statusu alıb. Bunlar Asiya Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı və Ərəb Parlamentidir.
ASEAN Parlamentlərarası Assambleyanın Baş katibi Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrliyini yüksək qiymətləndirərək, həmçinin, ölkəmizin Hərəkatın Parlament Şəbəkəsinin institusional inkişafı istiqamətində atdığı addımların geniş beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən də təqdir olunduğunu bildirib.
Görüşün sonunda Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə ASEAN Parlamentlərarası Assambleya arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_7758234ec950642be4c545567_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в русле своей текущей рабочей поездки в столицу Королевства Бахрейн Манаму встретилась с генеральным секретарём Межпарламентской ассамблеи АСЕАН Сити Розаймериянти Дато Хаджи Абдул Рахман.
В ходе встречи был отмечен высокий уровень сотрудничества между азербайджанским парламентом и МПА АСЕАН и упомянуто предоставление Милли Меджлису Азербайджана статуса наблюдателя в МПА АСЕАН в прошлом году, а также сказано, что, в то время как обычно парламенты ждут 2-3 года для получения этого статуса, в случае с Азербайджаном соответствующее обращение нашей страны было одобрено незамедлительно.
Сагиба Гафарова заметила, говоря как председатель Парламентской сети Движения Неприсоединения, что Сеть эта заинтересована в налаживании активных связей с межпарламентскими структурами включая и МПА АСЕАН. Говоря о деятельности ПС ДН, лидер Милли Меджлиса отметила широкую поддержку международного сообщества существенным инициативам, с которыми президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил в качестве председателя ДН. Учреждённая по одной из этих инициатив Парламентская сеть ДН привлекает к себе растущее международное внимание, по словам г-жи Гафаровой, рассказавшей собеседнице об учредительном собрании Сети в 2021-м году в Мадриде, о проведённой в Баку первой конференции новой структуры о подготовке к предстоящей завтра в бахрейнской столице её второй конференции. Одновременно ширится сотрудничество Сети с другими межпарламентскими организациями: ПС ДН уже обладает статусом наблюдателя в трёх межпарламентских организациях. Речь идёт об Азиатской Парламентской ассамблее, Парламентском союзе государств-членов Организации Исламского Сотрудничества и Арабском Парламенте.
Генсекретарь Межпарламентской ассамблеи АСЕАН высоко оценила успешное председательство Азербайджана в Парламентской сети Движения Неприсоединения, указав также на широкое международное одобрение шагов, предпринимаемых нашим государством для обеспечения институционального развития Сети.
Далее состоялся обмен мнениями о прочих вопросах, представляющих интерес для обеих сторон, а завершилась эта встреча подписанием меморандума о взаимопонимании между Парламентской сетью Движения Неприсоединения и Межпарламентской ассамблеей АСЕАН.