Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında çıxış edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında çıxış edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında çıxış edib
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin (QHPŞ) İkinci Konfransında və Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında iştirak etmək üçün Bəhreyn Krallığında işgüzar səfərdədir.
Milli Məclisin sədri və Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının paytaxtı Manama şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında “Dinc birgəyaşayışın və inklüziv cəmiyyətlərin təşviqi: dözümsüzlüklə mübarizə” mövzusunda çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan parlamentinin spikeri müasir qlobal çağırışlar kontekstində Assambleyada müzakirə olunan mövzunun müstəsna əhəmiyyətini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, dünyamız qarşılıqlı əlaqəli və mürəkkəb olduğundan, dinc birgəyaşayış və inklüziv cəmiyyətlər məsələsi sadəcə daxili sosial proses kimi qəbul edilə bilməz. Bu məsələ çoxdan bu mahiyyəti aşaraq bütün dünya üçün əhəmiyyətli bir amilə çevrilib. Vurğulanıb ki, bu həm də dünyada daha dayanıqlı sülhə,  ədalətə, sabitliyə və davamlı inkişafa olan ümidlərimizlə sıx bağlıdır.
Sahibə Qafarova bu gün dünyada radikalizmin, ksenofobiyanın, irqçiliyin, islamofobiyanın, ayrı-seçkiliyin və nifrətin artmasını keçmişdə multikulturalizm ideyalarının qəbul edilməməsi və bəzi siyasi liderlərin onu uğursuzluq kimi qələmə verməsi ilə əlaqələndirib və dünyanın daha bölünmüş, dözümsüz və qeyri-sabit hala gəlməsinin onların səhv etməsinin daha bir sübutu olduğunu deyib.
Milli Məclisin sədri  dözümsüzlüyün aradan qaldırılması, dinc birgəyaşayışa və inklüziv cəmiyyətlərə nail olunması yolları ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, bildirib ki, hər şeydən əvvəl, müxtəlifliyi ziddiyyət kimi deyil, zənginlik kimi qəbul etmək, heç bir ayrı-seçkilik etmədən hamıya bərabər hüquqlar və bərabər imkanlar vermək lazımdır. Vurğulanıb ki, müxtəlif mədəniyyətlərin, etnik qrupların və dinlərin nümayəndələri arasında dialoq təşviq edilməlidir. Bunlar demokratik, ədalətli və dinc cəmiyyətlərin qurulması üçün əsas ilkin şərtlərdir.
Spiker Sahibə Qafarova dünyada mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun, multikulturalizmin mərkəzlərindən biri kimi qəbul edilən Azərbaycanın təcrübəsindən söz açıb. Bu nailiyyətin təməlində dayanan amilləri diqqətə çatdıran spiker qeyd edib ki, cəmiyyətimiz əsrlər boyu formalaşmış mənəvi dəyərləri rəhbər tutur. Cənubi Qafqaz regionunda Şərqlə Qərbin qovşağında yerləşən Azərbaycanın bir-birinə hörmət, dostluq və sülh şəraitində birgə yaşayan müxtəlif etnik və dini qrupların ümumi evi olduğunu bildirən Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, mədəni müxtəliflik bizim zəifliyimiz deyil, gücümüzdür. Azərbaycanda müxtəlif dini və mədəni abidələr, məscidlər, kilsələr və sinaqoqlar yan-yana sıralanıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, multikulturalizm xalqımız üçün bir həyat tərzidir, eyni zamanda bu, dövlət siyasətidir. Hökumətimiz bu dəyərləri qorumaq və daha da inkişaf etdirməklə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin himayəsi altında multikulturalizmi, tolerantlığı və dinlərarası dialoqu təşviq edən çoxsaylı beynəlxalq tədbirlər təşkil edir.
Hazırda qaçqın və məcburi köçkün probleminin ən əsas və ən çox narahatlıq doğuran məsələlərdən biri olduğunu vurğulayan Milli Məclisin spikeri bu məsələnin bir çox hallarda sülh və təhlükəsizliyin pozulması ilə əlaqəli olduğunu qeyd edib. Beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizinin öz qonşusu Ermənistan tərəfindən 30 il əvvəl işğal edilməsi ilə Azərbaycan bunun bilavasitə şahidi olub. Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistanın işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlı işğal olunmuş ərazilərdən məcburi köçkün və Ermənistandan qaçqın vəziyyətinə düşüb. İşğal illərində Ermənistan bütün şəhər və kəndlərimizi yerlə yeksan edib, Azərbaycanın bütün tarixi, mədəni və dini obyektlərini vandalizmə məruz qoyub. Sahibə Qafarova bildirib ki, Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində olduğu kimi, əsrlər boyu indiki Ermənistanda yaşamış Qərbi azərbaycanlılara məxsus bütün tarixi və dini abidələri də məhv edib. Spiker bütün bunları monoetnik Ermənistan dövləti tərəfindən dözümsüzlük və nifrətin açıq nümayişi kimi dəyərləndirib.
Azərbaycan parlamentinin rəhbəri bildirib ki, işğal illərinin acı nəticələrinə baxmayaraq, 2020-ci ildə ərazilərinin işğaldan azad edilməsindən dərhal sonra, məhz  Azərbaycan sülh gündəliyi və Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması təşəbbüsü ilə çıxış edib. O, diqqətə çatdırıb ki, bu gündəm beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə əsaslanır. Buna baxmayaraq, Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti yalan məlumatlarla çaşdırmaqla yanaşı, öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmir və Azərbaycan ərazisinə qanunsuz şəkildə silah-sursatın, minaların daşınmasını, şəxsi heyətin rotasiyasını davam etdirir.
Özündən əvvəl çıxış etmiş Ermənistan parlamenti spikerinin səsləndirdiyi fikirlərə toxunan Sahibə Qafarova bu fikirləri Ermənistanın həyata keçirdiyi saxtakarlığın və təhrifin növbəti təzahürü kimi qiymətləndirib.
Milli Məclisin spikeri Assambleyada müzakirəyə çıxarılmış dinc birgəyaşayış və inklüziv cəmiyyətlər kimi mühüm mövzuyla bağlı dünyanın öz təcavüzkar, ayrı-seçkiliyə və dözümsüzlüyə köklənmiş siyasəti ilə tanınan ən monoetnik ölkələrindən birinin nümayəndəsinin çıxış etməsindən təəssüfləndiyini diqqətə çatdırıb.
Erməni spikerin öz ölkəsində yaşayan milli azlıqları və guya onlara verilmiş hüquqları sadaladığını vurğulayan Sahibə Qafarova azərbaycanlıların əsrlər boyu məskunlaşdıqları indiki Ermənistandan bir neçə mərhələdə zorla qovulmasını, 1980-ci illərin sonunda baş vermiş sonuncu mərhələnin 300 mindən çox azərbaycanlının qovulması ilə nəticələndiyini qeyd etməməsinin təəccüb doğurduğunu bildirib.
İndiki Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların öz evlərinə qayıtmaq hüququnun olduğunu deyən spiker bu hüququn Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində və digər beynəlxalq aktlarda təsbit edildiyini vurğulayıb. Ermənistan həmin azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz evlərinə qayıtmasına şərait yaratmalı və qayıtdıqdan sonra onların fərdi və kollektiv hüquqlarını təmin etməlidir.
Ermənistan nümayəndəsinin utanmadan ölkəsinin heç bir ölkəyə qarşı ərazi iddiasının olmadığı haqda fikir bildirməsinə toxunan Sahibə Qafarova Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın işğal altında saxladığını bir daha xatırladıb. Digər tərəfdən, Ermənistan 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış Üçtərəfli Bəyanatı pozaraq, öz silahlı qüvvələrini Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində saxlamağa davam edir.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, erməni nümayəndə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin sayı ilə bağlı məqsədyönlü şəkildə yalan və uydurma rəqəmləri səsləndirməkdən çəkinməyib. Azərbaycan rəhbərliyi dəfələrlə bəyan edib ki, Azərbaycanın 25 minə yaxın erməni əsilli vətəndaşının hamısı digər vətəndaşlarımızla bərabər hüquqlardan istifadə edəcək. Azərbaycanın yaxşı tanınan multikultural və tolerant siyasəti və ənənələri buna əmin olmağa imkan verir.
Ermənistan parlamenti spikerinin Laçın yolunun guya “blokada” olunması ilə bağlı əsassız iddialarını tamamilə rədd edən Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Laçın yolu bütün mülki və humanitar nəqliyyat vasitələrinin maneəsiz keçidi üçün açıqdır və bu fakt ərazidə fəaliyyət göstərən müvafiq beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də təsdiq olunur.
Sahibə Qafarova Azərbaycanın öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etdiyini, eyni zamanda, öz vətəndaşlarının hüquqlarının həyata keçirilməsini və legitim tələblərinin yerinə yetirilməsini təmin etmək öhdəliyinə sadiq olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin sədri bu gün, həmçinin Assambleya çərçivəsində keçirilən İdarəetmə Şurasının iclasında da iştirak və çıxış edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_999983a1bd5f8411e5cc781c4_o.jpg
Как мы сообщали, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова находится в Королевстве Бахрейн с рабочим визитом, целью коего является её участие во 2-й конференции Парламентской сети Движения Неприсоединения и 146-й ассамблее Межпарламентского Союза.
Глава Милли Меджлиса и руководительница азербайджанской делегации в МПС Сагиба Гафарова выступила на 146-й ассамблее на тему «Содействие мирному сосуществованию и инклюзивному обществу: борьба с нетерпимостью».
Спикер азербайджанского парламента отметила исключительную важность в контексте современных глобальных вызовов той темы, что обсуждается на ассамблее, заметив также, что взаимосвязи и сложность устройства нашего мира говорит о том, что вопрос мирного сосуществования и инклюзивных обществ не может рассматриваться как просто внутренний социальный процесс. Этот вопрос давно вышел за подобные рамки и превратился в фактор глобального значения. К тому же он ещё и тесно связан с нашими надеждами на более устойчивый мир, справедливость, стабильность и устойчивое развитие на глобальном уровне.
Сагиба Гафарова связала рост радикализма, ксенофобии, расизма, исламофобии, дискриминации и ненависти в современном мире с неприятием в прошлом мультикультурализма как идеи, с тем, что некоторые политические лидеры пытались списать её со счетов как провальную. То, что критики мультикультурализма ошибались, мы видим уже из того, что ныне мир стал более разобщённым, нетерпимым и нестабильным.
Лидер Милли Меджлиса поделилась своими мыслями о путях преодоления нетерпимости, достижения мирного сосуществования и инклюзивного общества. По её словам, прежде всего, необходимо рассматривать разнообразие как богатство, а не как противоречие, при этом, предоставляя всем равные права и равные возможности без какой-либо дискриминации. Столь же необходимо поощрять диалог между представителями разных культур, этнических групп и религий: ведь это – основные условия построения демократических, справедливых и мирных обществ.
Перейдя к изложению опыта Азербайджана, одного из общепризнанных мировых центров межкультурного и межрелигиозного диалога, а также мультикультурализма, г-жа Гафарова подчеркнула основополагающие факторы этих достижений и заметила, что общество наше руководствуется духовными ценностями, которые формировались веками. Отметив, что Азербайджан, расположенный на Южном Кавказе, то есть, в месте, где встречаются Восток с Западом, служит домом для различных этнических и религиозных групп, живущих вместе в уважении друг к другу, дружбе и мире, г-жа Гафарова подчеркнула, что культурное разнообразие – это не наша слабость, а, наоборот, наша сила. В Азербайджане рядом расположены различные религиозные и культурные памятники, мечети, церкви и синагоги.
Мультикультурализм – образ жизни нашего народа, но и государственная политика Азербайджана. Помимо сохранения и дальнейшего развития этих ценностей, наше правительство во главе с президентом Ильхамом Алиевым организовывает многочисленные международные мероприятия, продвигающие мультикультурализм, толерантность и межрелигиозный диалог.
Проблема беженцев и вынужденных переселенцев сейчас – одна из основных и вызывающих наибольшую озабоченность. Этот вопрос во многих случаях связан с нарушением мира и безопасности, что Азербайджан очень ясно увидел тогда, когда 20 процентов его международно признанной территории тридцать лет назад были захвачены его соседом – Арменией. В результате политики оккупации и этнических чисток Армении более миллиона азербайджанцев оказались вынужденными переселенцами с наших ранее оккупированных территорий и беженцами из Армении. За годы оккупации Армения уничтожила все наши города и сёла, а ещё Армения подвергла вандализму всё наше историческое, культурное и религиозное наследие в тех районах Азербайджана. То же, что творилось на ранее оккупированных азербайджанских территориях, Армения учинила и над историческим и религиозным богатством западных азербайджанцев, веками проживавших в нынешней Армении. Всё это явилось откровенной демонстрацией нетерпимости и ненависти, испытываемых моноэтническим армянским государством, по словам председателя Милли Меджлиса.
Именно Азербайджан, невзирая на горестные итоги лет оккупации, сразу же после избавления своих земель от захватчиков в 2020-м году поставил во главу угла мирную повестку и выступил с инициативой нормализации азербайджано-армянских отношений, продолжала г-жа Гафарова. Она обратила внимание аудитории на то, что упомянутая повестка основывается на пяти принципах международного права. Вопреки всему этому, однако, Армения не только пытается ввести международное сообщество в заблуждение своей дезинформацией, но и не выполняет принятые ею на себя обязательства и незаконным образом продолжает ввозить вооружения и боеприпасы (в том числе, мины) на азербайджанскую территорию и ротируют всё ещё находящийся здесь же свой военный персонал.
Касаясь высказанных ранее на том же съезде спикером парламента Армении мыслей, Сагиба Гафарова расценила их как очередной пример фальсификаций и искажений, осуществляемых Арменией.
Спикер Милли меджлиса выразила сожаление по поводу выступления представителя одной из самых моноэтнических стран мира, известного, сверх того, своим агрессивным, дискриминационным и нетерпимым подходом к таким важным темам, как мирное сосуществование и инклюзивные общества – темам, обсуждаемым на текущей ассамблее.
Спикер армянского парламента перечислил национальные меньшинства, своей страны и привёл якобы предоставленные им права, но, с удивлением заметила г-жа Гафарова, вот азербайджанцы были силою и в несколько этапов выселены из нынешней Армении, где они жили столетиями. Последний этап этого изгнания пришёлся на конец 1980-х годов и привёл к устранению с территории этого государства более 300 тысяч азербайджанцев.
Изгнанные из нынешней Армении азербайджанцы имеют право вернуться в свои дома; это право закреплено во Всемирной декларации прав человека и других международных актах, подчеркнула г-жа Гафарова. Армения должна создать условия для безопасного и достойного возвращения азербайджанцев в свои дома и обеспечить их индивидуальные и коллективные права после возвращения, сказала она.
Что до бессовестного высказывания представителя Армении в том смысле, что последняя не имеет территориальных претензий ни к одной стране, то Сагиба Гафарова вновь напомнила слушателям, что Армения почти 30 лет удерживала азербайджанские территории в оккупации. С другой стороны, Армения нарушает Трёхстороннее заявление от 10-го ноября 2020-го года, продолжая держать свои вооружённые силы на признанной международно таковой территории Азербайджана.
Как заметила спикер Милли Меджлиса, армянский представитель не постеснялся преднамеренно озвучить ложные, сфабрикованные цифры о количестве проживающих в Карабахе армян. Меж тем, азербайджанское руководство неоднократно заявляло, что около 25 тысяч граждан Азербайджана армянского происхождения получат права, равные правам других наших сограждан, и залогом этому служат хорошо известные мультикультурная и толерантная политика и традиции Азербайджана.
Далее, всецело отвергнув необоснованные заявления спикера парламента Армении о “блокаде” Лачынской дороги, г-жа Гафарова сказала, что дорога эта открыта для беспрепятственного проезда всего гражданского и гуманитарного транспорта, что подтверждается и действующими на данной территории международными организациями.
Как подчеркнула Сагиба Гафарова, Азербайджан выполняет взятые на себя обязательства, а ещё остаётся привержен обязательствам по обеспечению прав своих граждан и выполнения их легитимных требований.
Следует заметить, что председатель Милли Меджлиса сегодня также приняла участие в заседании Руководящего совета ассамблеи сегодня, и произнесла на нём речь.