Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında çıxış edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında çıxış edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında çıxış edib
Xəbər verdiyimiz kimi, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin (QHPŞ) İkinci Konfransında və Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında iştirak etmək üçün Bəhreyn Krallığında işgüzar səfərdədir.
Milli Məclisin sədri və Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığının paytaxtı Manama şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 146-cı Assambleyasında “Dinc birgəyaşayışın və inklüziv cəmiyyətlərin təşviqi: dözümsüzlüklə mübarizə” mövzusunda çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan parlamentinin spikeri müasir qlobal çağırışlar kontekstində Assambleyada müzakirə olunan mövzunun müstəsna əhəmiyyətini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, dünyamız qarşılıqlı əlaqəli və mürəkkəb olduğundan, dinc birgəyaşayış və inklüziv cəmiyyətlər məsələsi sadəcə daxili sosial proses kimi qəbul edilə bilməz. Bu məsələ çoxdan bu mahiyyəti aşaraq bütün dünya üçün əhəmiyyətli bir amilə çevrilib. Vurğulanıb ki, bu həm də dünyada daha dayanıqlı sülhə,  ədalətə, sabitliyə və davamlı inkişafa olan ümidlərimizlə sıx bağlıdır.
Sahibə Qafarova bu gün dünyada radikalizmin, ksenofobiyanın, irqçiliyin, islamofobiyanın, ayrı-seçkiliyin və nifrətin artmasını keçmişdə multikulturalizm ideyalarının qəbul edilməməsi və bəzi siyasi liderlərin onu uğursuzluq kimi qələmə verməsi ilə əlaqələndirib və dünyanın daha bölünmüş, dözümsüz və qeyri-sabit hala gəlməsinin onların səhv etməsinin daha bir sübutu olduğunu deyib.
Milli Məclisin sədri  dözümsüzlüyün aradan qaldırılması, dinc birgəyaşayışa və inklüziv cəmiyyətlərə nail olunması yolları ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, bildirib ki, hər şeydən əvvəl, müxtəlifliyi ziddiyyət kimi deyil, zənginlik kimi qəbul etmək, heç bir ayrı-seçkilik etmədən hamıya bərabər hüquqlar və bərabər imkanlar vermək lazımdır. Vurğulanıb ki, müxtəlif mədəniyyətlərin, etnik qrupların və dinlərin nümayəndələri arasında dialoq təşviq edilməlidir. Bunlar demokratik, ədalətli və dinc cəmiyyətlərin qurulması üçün əsas ilkin şərtlərdir.
Spiker Sahibə Qafarova dünyada mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun, multikulturalizmin mərkəzlərindən biri kimi qəbul edilən Azərbaycanın təcrübəsindən söz açıb. Bu nailiyyətin təməlində dayanan amilləri diqqətə çatdıran spiker qeyd edib ki, cəmiyyətimiz əsrlər boyu formalaşmış mənəvi dəyərləri rəhbər tutur. Cənubi Qafqaz regionunda Şərqlə Qərbin qovşağında yerləşən Azərbaycanın bir-birinə hörmət, dostluq və sülh şəraitində birgə yaşayan müxtəlif etnik və dini qrupların ümumi evi olduğunu bildirən Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, mədəni müxtəliflik bizim zəifliyimiz deyil, gücümüzdür. Azərbaycanda müxtəlif dini və mədəni abidələr, məscidlər, kilsələr və sinaqoqlar yan-yana sıralanıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, multikulturalizm xalqımız üçün bir həyat tərzidir, eyni zamanda bu, dövlət siyasətidir. Hökumətimiz bu dəyərləri qorumaq və daha da inkişaf etdirməklə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin himayəsi altında multikulturalizmi, tolerantlığı və dinlərarası dialoqu təşviq edən çoxsaylı beynəlxalq tədbirlər təşkil edir.
Hazırda qaçqın və məcburi köçkün probleminin ən əsas və ən çox narahatlıq doğuran məsələlərdən biri olduğunu vurğulayan Milli Məclisin spikeri bu məsələnin bir çox hallarda sülh və təhlükəsizliyin pozulması ilə əlaqəli olduğunu qeyd edib. Beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizinin öz qonşusu Ermənistan tərəfindən 30 il əvvəl işğal edilməsi ilə Azərbaycan bunun bilavasitə şahidi olub. Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistanın işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlı işğal olunmuş ərazilərdən məcburi köçkün və Ermənistandan qaçqın vəziyyətinə düşüb. İşğal illərində Ermənistan bütün şəhər və kəndlərimizi yerlə yeksan edib, Azərbaycanın bütün tarixi, mədəni və dini obyektlərini vandalizmə məruz qoyub. Sahibə Qafarova bildirib ki, Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində olduğu kimi, əsrlər boyu indiki Ermənistanda yaşamış Qərbi azərbaycanlılara məxsus bütün tarixi və dini abidələri də məhv edib. Spiker bütün bunları monoetnik Ermənistan dövləti tərəfindən dözümsüzlük və nifrətin açıq nümayişi kimi dəyərləndirib.
Azərbaycan parlamentinin rəhbəri bildirib ki, işğal illərinin acı nəticələrinə baxmayaraq, 2020-ci ildə ərazilərinin işğaldan azad edilməsindən dərhal sonra, məhz  Azərbaycan sülh gündəliyi və Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması təşəbbüsü ilə çıxış edib. O, diqqətə çatdırıb ki, bu gündəm beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə əsaslanır. Buna baxmayaraq, Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti yalan məlumatlarla çaşdırmaqla yanaşı, öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmir və Azərbaycan ərazisinə qanunsuz şəkildə silah-sursatın, minaların daşınmasını, şəxsi heyətin rotasiyasını davam etdirir.
Özündən əvvəl çıxış etmiş Ermənistan parlamenti spikerinin səsləndirdiyi fikirlərə toxunan Sahibə Qafarova bu fikirləri Ermənistanın həyata keçirdiyi saxtakarlığın və təhrifin növbəti təzahürü kimi qiymətləndirib.
Milli Məclisin spikeri Assambleyada müzakirəyə çıxarılmış dinc birgəyaşayış və inklüziv cəmiyyətlər kimi mühüm mövzuyla bağlı dünyanın öz təcavüzkar, ayrı-seçkiliyə və dözümsüzlüyə köklənmiş siyasəti ilə tanınan ən monoetnik ölkələrindən birinin nümayəndəsinin çıxış etməsindən təəssüfləndiyini diqqətə çatdırıb.
Erməni spikerin öz ölkəsində yaşayan milli azlıqları və guya onlara verilmiş hüquqları sadaladığını vurğulayan Sahibə Qafarova azərbaycanlıların əsrlər boyu məskunlaşdıqları indiki Ermənistandan bir neçə mərhələdə zorla qovulmasını, 1980-ci illərin sonunda baş vermiş sonuncu mərhələnin 300 mindən çox azərbaycanlının qovulması ilə nəticələndiyini qeyd etməməsinin təəccüb doğurduğunu bildirib.
İndiki Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların öz evlərinə qayıtmaq hüququnun olduğunu deyən spiker bu hüququn Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində və digər beynəlxalq aktlarda təsbit edildiyini vurğulayıb. Ermənistan həmin azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə öz evlərinə qayıtmasına şərait yaratmalı və qayıtdıqdan sonra onların fərdi və kollektiv hüquqlarını təmin etməlidir.
Ermənistan nümayəndəsinin utanmadan ölkəsinin heç bir ölkəyə qarşı ərazi iddiasının olmadığı haqda fikir bildirməsinə toxunan Sahibə Qafarova Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın işğal altında saxladığını bir daha xatırladıb. Digər tərəfdən, Ermənistan 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış Üçtərəfli Bəyanatı pozaraq, öz silahlı qüvvələrini Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində saxlamağa davam edir.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, erməni nümayəndə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin sayı ilə bağlı məqsədyönlü şəkildə yalan və uydurma rəqəmləri səsləndirməkdən çəkinməyib. Azərbaycan rəhbərliyi dəfələrlə bəyan edib ki, Azərbaycanın 25 minə yaxın erməni əsilli vətəndaşının hamısı digər vətəndaşlarımızla bərabər hüquqlardan istifadə edəcək. Azərbaycanın yaxşı tanınan multikultural və tolerant siyasəti və ənənələri buna əmin olmağa imkan verir.
Ermənistan parlamenti spikerinin Laçın yolunun guya “blokada” olunması ilə bağlı əsassız iddialarını tamamilə rədd edən Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Laçın yolu bütün mülki və humanitar nəqliyyat vasitələrinin maneəsiz keçidi üçün açıqdır və bu fakt ərazidə fəaliyyət göstərən müvafiq beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də təsdiq olunur.
Sahibə Qafarova Azərbaycanın öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etdiyini, eyni zamanda, öz vətəndaşlarının hüquqlarının həyata keçirilməsini və legitim tələblərinin yerinə yetirilməsini təmin etmək öhdəliyinə sadiq olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin sədri bu gün, həmçinin Assambleya çərçivəsində keçirilən İdarəetmə Şurasının iclasında da iştirak və çıxış edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_999983a1bd5f8411e5cc781c4_o.jpg
As reported, the Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova is in the Kingdom of Bahrain on a working visit to attend the 2nd Conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and the 146th Assembly of the Inter-Parliamentary Union.
The head of the Milli Majlis and of the Azerbaijani delegation to the IPU, Sahiba Gafarova addressed the 146th Assembly covering the subject of ‘Promoting peaceful coexistence and inclusive societies: fighting intolerance’.
The speaker of the Azerbaijani parliament stressed that because our world is too interconnected and complex, the issue of peaceful coexistence and inclusive societies cannot be regarded as a mere domestic social process. Rather, this issue has long surpassed this substance to become a crucial factor globally, one that is also closely interlinked with our hopes for a better world of peace, justice, stability and sustainable development.
Sahiba Gafarova attributed the upsurge in radicalism, xenophobia, racism, Islamophobia, discrimination and hatred in the modern world to the past rejection of multiculturalism as an idea, to some political leaders having attempted to discard it as a failure. That the opponents of multiculturalism were wrong we now can see clearly, if only from that the world has become more divided, intolerant and instable.
The leader of the Milli Majlis shared her thoughts about ways to overcome intolerance and to attain peaceful coexistence and inclusive societies. In her opinion, first and foremost, diversity ought to be accepted as an enriching factor rather than a divisive one, whilst providing equal rights and opportunities to all and doing so indiscriminately. It is as essential to promote dialogues between representatives of various cultures, ethnic groups and religions since such are the basic preconditions for the emergence and existence of democratic, just and peaceful societies.
Moving on to recount the experience of Azerbaijan, one of the universally recognised global centres of intercultural and interreligious dialogues – and of multiculturalism – Mrs Gafarova emphasised the staple factors underpinning such achievements, saying that our society is guided by the spiritual values that had evolved for centuries. Located at the crossroads of East and West in the South Caucasus, Azerbaijan has been home to various ethnic and religious groups that have coexisted together in dignity, peace and friendship. Cultural diversity is our strength, not a weakness. Different religious and cultural monuments, mosques, churches and synagogues stand side by side in our country.
Multiculturalism is a way of life for our people, but it is also a state course with Azerbaijan. Besides protecting multiculturalism, tolerance and interreligious dialogue and promoting them further, our government led by President Ilham Aliyev organises numerous international events to strengthen those values yet more.
The problem of refugees and internally displaced persons is one of the principal and most alarming ones, and in many cases it is linked to violations of peace and security, which is something that Azerbaijan could experience only too clearly when 20% of her territory, recognised internationally as such, too, was captured by her neighbour Armenia thirty years ago. Armenia’s policy of occupation and ethnic cleansing made more than a million Azerbaijanis displaced from our formerly occupied territories and refugees from Armenia. Armenia reduced to rubble all our towns and villages, and vandalised all the historical, cultural and religious sites of Azerbaijan in those thusly afflicted parts of our country during the years of occupation. As it did in the then occupied territories, Armenia also destroyed all historical and religious monuments of the Western Azerbaijanis who had lived in the present-day Armenia for centuries. That was a sheer demonstration of intolerance and hatred on the part of the monoethnic state of Armenia, according to the Chair of the Milli Majlis.
It was Azerbaijan to come up with a peace agenda and call for normalisation of the Azerbaijani-Armenian relations immediately after the liberation of her lands from captivity in 2020; and Azerbaijan did that despite the bitter outcomes of the years of occupation, Mrs Gafarova continued. She drew her audience’s attention to that the said agenda rested on five principles of international law. Despite all that, however, not only is Armenia attempting to mislead the international community with its misinformation outbursts, but Armenia is also still failing to fulfil its undertaken obligations and continues illegal transportation of weapons and ammunition (including mines) to the Azerbaijani territory and conducts rota replacements in the Armenian military personnel stationed here.
As regards the earlier statements of the speaker of the parliament of Armenia made at this assembly, Sahiba Gafarova referred to them as another show of falsification and distortion by Armenia.
The leader of the Milli Majlis deplored the speech by the representative of one of the world's most monoethnic countries which, besides, is infamous for its aggressive, discriminatory and intolerant approach to important topics such as peaceful coexistence and inclusive societies – the topics of discussion at the current assembly, that is.
The speaker of the Armenian parliament had taken the trouble to name the ethnic minorities of his country and cited the rights allegedly given them but, Mrs Gafarova wondered, Azerbaijanis had been forced out of the present-day Armenia in several waves upon living there for centuries. The last wave of this expulsion that came in the late 1980s saw more than 300,000 Azerbaijanis removed from the territory of the state in question.
The Azerbaijanis driven from the present-day Armenia have the right to return to their homes; this right is enshrined in the Universal Declaration of Human Rights and other international instruments, Mrs Gafarova emphasised. Armenia must provide for a safe and dignified return of Azerbaijanis to their homes and ensure their individual and collective rights upon return, she added.
As for the unscrupulous statement by the representative of Armenia to the effect that the latter has no territorial claims against any country, Sahiba Gafarova again reminded her audience that Armenia had held Azerbaijani territories under occupation for almost 30 years. On the other hand, Armenia is in breach of the Trilateral Declaration of 10 November 2020 by keeping its armed forces in the internationally recognised territory of Azerbaijan.
The Armenian delegate did not hesitate to voice deliberately false and fabricated figures about the number of Armenians living in Garabagh. Meanwhile, the Azerbaijani leadership has repeatedly stated that some 25,000 Azerbaijani citizens of Armenian descent will receive the rights equal to those of our other fellow citizens, and the well-known multicultural and tolerant policies and traditions of Azerbaijan certainly guarantee this.
Furthermore, Mrs Gafarova dismissed outright the unfounded claims of the speaker of the Armenian parliament about the ‘blockade’ of the Lachin Road. Mrs Gafarova pointed out that this road was open to all civilian and humanitarian traffic as the international organisations operating in the area confirm.
Then, Sahiba Gafarova made it clear that Azerbaijan honours the commitments it has made and remains committed to ensuring the rights of its citizens and meeting their legitimate demands.
We should like to mention here that the Chair of the Milli Majlis has also taken part in the meeting of the Assembly’s Steering Council and delivered a speech at it as well today.