https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6069da0479c08901f482043d0_o.jpg
Londonun Queen Mary Universitetində (QMUL) təhsil alan erməni tələbələrin “Dağlıq Qarabağ: 2020 müharibəsindən sonra vəziyyət” mövzusunda təşkil etdikləri tədbirdə azərbaycanlı tələbələr və gənclər Ermənistanın Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı səfiri Varujan Nersesyana sərt etiraz ediblər.
Britaniya Azərbaycanlı Gənclər Hərəkatının təsisçisi Qasım Qurbanov bildirib ki, səfir Varujan Nersesyanın, anti-Azərbaycan mövqeyi ilə tanınan baronessa Kerolayn Koksun, ingilis tarixçisi və konfliktoloqu Lourens Broyersin iştirakı ilə görüş təşkil ediləcəyindən bir həftə öncə xəbər tutublar.
Tələbələrimiz QMUL rəhbərliyinə rəsmi müraciət edərək, bir ay öncə mediada adı anti-islam yönümlü beynəlxalq təşkilatlardan rüşvət almaqda hallandırılan baronessa Koksun bu görüşdə iştirak etməsinin qeyri-mümkün olduğunu vurğulayıblar. Eyni zamanda Azərbaycanda “Dağlıq Qarabağ” adlı inzibati ərazi olmadığı üçün tədbirin adının dəyişdirilməsini tələb edərək, informasiya balansının təmin olunması məqsədilə Azərbaycan səfirinin də görüşə dəvət olunmasını və dialoq aparılmasını təklif ediblər.
“Baronessa Koksun görüşdən kənarlaşdırılmasına nail olsaq da, digər tələblərimiz cavabsız qaldı. Ona görə də bütün tələbələrimiz bir araya gələrək, həmin görüşə qatıldılar”, - deyə soydaşımız bildirib.
Onun sözlərinə görə, görüşdə 70-80 nəfərdən ibarət müxtəlif ölkələrin vətəndaşları, tələbələr, professor-müəllim heyəti və media mənsubları iştirak ediblər.
Öncə çıxış edən professor Lourens Broyer bu mövzuda guya tərəfsizliyini və qərəzsizliyini nümayiş etdirmək istəyib, amma “humanitar böhran” iddiasını dilə gətirməklə ermənipərəst olduğunu sübut edib.
Azərbaycanlı iştirakçıları görən Ermənistan səfiri “Artsax”, “Şuşi” kəlmələrindən istifadə etməkdən çəkinsə də, Dağlıq Qarabağın Azərbaycan ərazisində yerləşdiyini göstərən xəritədən istifadə etsə də, onun Qarabağ münaqişəsi, İkinci Qarabağ müharibəsi və Xankəndidə “humanitar böhran” barədə dezinformasiya xarakterli çıxışı azərbaycanlı tələbələrin etirazına səbəb olub.
“Ermənilərin təxribata əl atmasına yol verməmək üçün bütün gənclərimizlə əvvəlcədən özümüzü soyuqqanlı aparacağımız, deyilənlərə sakit qulaq asıb suallarımızı verəcəyimiz barədə razılaşmışdıq. Amma səfir II Qarabağ müharibəsində Azərbaycan tərəfindən Suriyadan gələn muzdluların vuruşduğunu deyəndə, özümü saxlaya bilmədim. Yerimdən ingilis dilində səfirə “İnsanlara yalan danışmayın! Heç bir zaman olmayan və sübut edə bilməyəcəyiniz iddiaları söyləməyin! Erməni təbliğatını burada yaymaq olmaz” söylədim”, - deyə Qasım Qurbanov bildirib.
Maraqlısı odur ki, tədbirin mühafizəçisi erməni moderatorun öz ölkəsinin mənafeyini müdafiə edən azərbaycanlı gənci auditoriyadan çıxarmaq tələbini yerinə yetirməkdən imtina edib. “Bu məqamda erməni moderatorun üzünün nə günə düşdüyünü mən həyatım boyu unutmaram”, -deyə soydaşımız vurğulayıb.
Tədbirin sual-cavab hissəsində erməni moderatorun bütün cəhdlərinə baxmayaraq, Britaniya Azərbaycanlı Gənclər Hərəkatının təsisçisi erməni səfirinə 3 sual ünvanlaya bilib.
Onun ilk sualı belə olub: “Siz 8 il prezident Serj Sarqsyanın köməkçisi olmusunuz. Prezidentinizin sözlərini xatırlatmaq istəyirəm. “Xocalıya qədər azərbaycanlılar elə düşünürdülər ki, bizimlə zarafat etmək olar. Onlara elə gəlirdi ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməzlər. Biz bu stereotipi qırdıq” sözlərini Sarqsyan Tomas de Vaala deyib. Əvvəllər heç bir vaxt bu, təkzib olunmayıb. Prezidentiniz bunu dediyi üçün artıq təəssüflənirsiniz, yoxsa 2020-ci ilin payızındakı 44 günlük müharibə nəticəsində sizin ədəbsiz ritorikanız da məhv edilib?”
Daha sonra Ermənistan səfirinə “Siz çıxışınızda Helsinki Paktını xatırlatdınız, beynəlxalq hüquqdan danışdınız, hansısa “millətin” öz müqəddəratını təyin etmək hüququndan söz açdınız. Elə təəssürat yaranır ki, siz hamınız məsumsunuz və beynəlxalq hüquq tərəfdarısınız. Siz bunu da 2020-ci ildən sonra yada salmısınız? Yoxsa 30 il ərzində hər il bunu sizə kimsə xatırladırdı? O zaman BMT-nin 4 qətnaməsinin icrası haradadır? Zəngəzur dəhlizinin açılması haradadır? Beynəlxalq müqavilələr niyə yerinə yetirilmir?” sualı ünvanlanıb.
Soydaşımızın “Siz öz ölkənizi humanist şəkildə təqdim etmək istəyirsiniz, mən sizə belə fürsəti verəcəyəm. Ermənistan rəhbərliyi ötən əsrin son illərində Zəngəzurdan deportasiya olunmuş 300 min azərbaycanlı qaçqını qəbul etməyə hazırdırmı? Prezident İlham Əliyev Qarabağdakı Azərbaycan vətəndaşları olan ermənilərin, respublikanın bütün vətəndaşları kimi, konstitusion hüquqları ilə təmin olunacağını bəyan edib. Ermənistan rəhbərliyi Zəngəzurdan olan azərbaycanlı qaçqınlara bütün hüquqları verməyə hazırdırmı?” sualı səslənəndə tədbir iştirakçıları Ermənistan səfirinin haqlı suallara cavab verə bilmədiyinə şahid olub.
Erməni moderator gənc soydaşımızı növbədənkənar suallar verməkdə ittiham etmək istəyəndə gənc soydaşımızın “Siz haqsız olduğunuz üçün mənim suallarından qorxursunuz. Haqq sizin tərəfinizdə olsaydı, heç zaman məni susdurmağa cəhd göstərməzdiniz. Mən də mədəni şəkildə suallarımı ünvanlayar, səfiriniz də cavab verərdi. İndi siz haqqın səsini susdurmaq istəyirsiniz” cavabı ilə qarşılaşıb.
Qasım Qurbanov hətta Ermənistan səfiri ilə kameranın önündə deyil, universitet daxilində tet-a-tet görüşmək təklifini də qəbul edib. “Səfir mənə yaxınlaşanda gülə-gülə “siz müxalifətdənsiniz?”, - deyə soruşdu. “Ona “yalnız dövlətimin düşmənlərinə müxalifəm” söyləyəndə, səfir kiminlə üz-üzə gəldiyini anladı. Söhbət zamanı 20 il ən yüksək vəzifələrdə çalışmış 50 yaşlı şəxsin təcrübəli diplomat olmadığı qənaətinə gəldim. Danışığımız elə səviyyəyə çatdı ki, erməni səfir “Qarabağ Azərbaycandır!” söyləmək və ermənilərin yalan danışdıqlarını etiraf etmək məcburiyyətində qaldı”, - deyə soydaşımız əlavə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6069da0479c08901f482043d0_o.jpg
Азербайджанские студенты и молодежь выразили решительный протест послу Армении в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Варужану Нерсесяну на мероприятии на тему “Нагорный Карабах: ситуация после войны 2020 года”, организованном армянскими студентами, обучающимися в Лондонском университете Queen Mary (QMUL).
Учредитель Движения азербайджанской молодежи Британии Гасым Гурбанов сообщил, что члены Движения за неделю узнали об организации встречи с участием посла Варужана Нерсесяна, баронессы Кэролайн Кокс и английского историка и конфликтолога Лоуренса Бройерса, известных своей антиазербайджанской позицией.
В официальном обращении к руководству QMUL наши студенты заявили о невозможности участия в данной встрече баронессы Кокс, имя которой склонялось международными организациями антиисламского толка в связи с получением взятки. Кроме того, потребовав изменения названия мероприятия из-за отсутствия в Азербайджане административной территории, именуемой Нагорным Карабахом, они предложили пригласить на встречу также посла Азербайджана и провести диалог, с тем чтобы обеспечить информационный баланс.
“Хотя нам удалось добиться отстранения баронессы Кокс от встречи, тем не менее, остальные наши требования остались без ответа. Поэтому все наши студенты консолидировались и приняли участие в этой встрече”, - сказал наш соотечественник.
По его словам, во встрече участвовали граждане различных стран, студенты, профессорско-преподавательский состав и представители медиа – всего 70-80 человек.
Выступивший сначала профессор Лоуренс Бройер, якобы, пожелал продемонстрировать свою непредвзятость и беспристрастность на эту тему, однако утверждение о “гуманитарном кризисе” выдало его проармянскую позицию.
Посол Aрмении, увидев азербайджанских участников, воздержался от употребления таких слов, как “Aрцах”, “Шуши”, использовал карту, свидетельствующую о том, что Нагорный Карабах расположен на территории Азербайджана, однако его выступление о карабахском конфликте, Второй Карабахской войне и “гуманитарном кризисе”, носившее характер дезинформации, вызвало протест азербайджанских студентов.
“Дабы не допустить того, чтобы армяне прибегли к провокации, мы с самого начала договорились с нашей молодежью, что будем вести себя хладнокровно, спокойно выслушаем сказанное и зададим вопросы. Но когда посол сказал, что во II Карабахской войне с азербайджанской стороны воевали прибывшие из Сирии наемники, я не сдержался. С места сказал послу на английском языке “Не лгите людям! He говорите того, чего не было и то, что не можете доказать! Здесь нельзя распространять армянскую пропаганду”, - добавил Гасым Гурбанов.
Интересно то, что охранник на мероприятии отказался выполнить требование армянского модератора вывести из аудитории представителя азербайджанской молодежи, защищавшего интересы своей страны. “Никогда не забуду, в каком положении в этот момент оказался армянский модератор”, - сказал наш соотечественник.
В части мероприятия, посвященной вопросам и ответам, учредителю Движения азербайджанской молодежи, несмотря на все попытки армянского модератора, удалось задать послу Армении 3 вопроса.
Первый вопрос был такой: “На протяжении 8 лет вы являлись помощником президента Сержа Саргсяна. Хочу напомнить слова вашего президента. “До Ходжалы азербайджанцы думали, что с нами можно шутить. Они думали, что армяне не поднимут руку на мирное население, но мы сломали этот стереотип”, - Саргсян сказал это Томасу де Ваалу. Прежде это никогда не опровергалось. Вы сожалеете об этих словах вашего президента, а может, в результате 44-дневной войны осенью 2020 года была уничтожена и ваша непристойная риторика?”
Затем послу Армении был задан следующий вопрос: “В своем выступлении вы напомнили о Хельсинкском пакте, говорили о международном праве, праве той или иной “нации” на самоопределение. Складывается такое впечатление, что все вы невинны и выступаете за международное право. Вы и об этом вспомнили после 2020 года? А может, кто-то напоминал вам об этом в течение 30 лет? В таком случае где исполнение 4 резолюций ООН? Где открытие Зангезурского коридора? Почему не выполняются международные соглашения?”.
Когда прозвучал вопрос нашего соотечественника “Вы пытаетесь преподнести свою страну как гуманную, я предоставлю вам такую возможность. Готово ли руководство Армении принять 300 тысяч азербайджанских беженцев, депортированных из Зангезура в последние годы минувшего столетия? Президент Ильхам Алиев заявил, что армянам Карабаха, являющимся гражданами Азербайджана, будут предоставлены конституционные права, равно как и всем гражданам республики. Готово ли руководство Армении предоставить азербайджанским беженцам из Зангезура все права?”, участники мероприятия стали свидетелями неспособности посла Армении ответить на справедливые вопросы.
Армянский модератор попытался обвинить нашего молодого соотечественника в том, что тот задает вопросы вне очереди, однако услышал следующий ответ: “Вы неправы, поэтому боитесь моих вопросов. Если бы правда была на вашей стороне, то вы никогда пытались заставить меня замолчать. Я бы в культурной форме адресовал свои вопросы, а ваш посол отвечал на них. Поэтому сейчас вы пытаетесь заглушить голос правды”.
Гасым Гурбанов даже принял предложение встретиться с послом Армении не перед камерой, а тет-а-тет в стенах университета. “Подойдя ко мне, посол с усмешкой спросил, мол, вы из оппозиции?”. Когда я ответил, что “нахожусь в оппозиции лишь к врагам моего государства”, он понял, с кем говорит. В ходе беседы я пришел к такому выводу, что этот 50-летний человек, 20 лет проработавший на самых высоких должностях, - неопытный дипломат. Наша беседа дошла до такого уровня, что армянский посол вынужден был сказать, что “Карабах – это Азербайджан!”, и признать лживые высказывания армян”, - добавил наш соотечественник.