https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_95d9245e1b9498497c5e53184_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin müəllim və tələbələri 22 aprel - Beynəlxalq Yer Günü münasibətilə “Təmiz Şəhər” ASC-nin təsərrüfat sahələrinə ekskursiya ediblər.
Onlar əvvəlcə Balaxanı bərk məişət tullantılarının çeşidlənməsi zavodunda tullantıların çeşidlənməsi və təkrar emal müəssisələrinə göndərilməsi prosesini izləyib, sonra Bakı bərk məişət tullantılarının yandırılması zavodunun iş prosesi ilə tanış olublar. Bildirilib ki, 2013-cü ildən istifadəyə verilən zavod il ərzində 500 min ton tullantını zərərsizləşdirmək gücündədir və 4G texnologiyası əsasında Avropanın ən sərt ekoloji norma və tələbləri çərçivəsində fəaliyyət göstərir. Zavodda tullantıların termik üsulla zərərsizləşdirilməsi nəticəsində il ərzində 200 milyon kilovat/saata qədər elektrik enerjisi əldə olunur. Bu isə təxminən 100 min ev təsərrüfatının enerjiyə olan tələbatını ödəyir.
Balaxanı Sənaye Parkında da olan fakültə kollektivi burada təkrar emal prosesini izləyib. Məlumat verilib ki, Sənaye Parkı 2017-ci ildən fəaliyyət göstərir. Hazırda 25 rezident qeydiyyatdan keçərək 27 istiqamət üzrə təkrar emal prosesi ilə məşğul olur.
Sonda iştirakçıları maraqlandıran suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və tullantıların ilkin çeşidlənməsi istiqamətində fəaliyyətin genişləndirilməsinin vacibliyi ifadə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_95d9245e1b9498497c5e53184_o.jpg
По случаю Международного дня Земли преподаватели и студенты факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) совершили экскурсию на хозяйственные участки ОАО «Темиз Шехер». Гости вначале на Балаханском заводе по сортировке твердых бытовых отходов наблюдали за процессом сортировки отходов и отправки их на переработку, затем познакомились с Бакинским заводом по сжиганию твердых бытовых отходов.
Сообщено, что завод, введенный в эксплуатацию в 2013 году, имеет мощность по обезвреживанию 500 тысяч тонн отходов в год и работает в рамках экологических норм и требований Европы. В результате термической обработки отходов на заводе в течение года вырабатывается до 200 млн. киловатт/час электроэнергии, что удовлетворяет потребности в энергии примерно 100 000 домохозяйств.
Коллектив факультета также наблюдал за процессом переработки в Балаханском промышленном парке. Отмечено, что он работает с 2017 года. В настоящее время в Балаханском промышленном парке зарегистрировано 25 резидентов, которые занимаются процессом утилизации по 27 направлениям.
В завершение экскурсии состоялся обмен мнениями по интересующим участников вопросам и выражена важность расширения деятельности в направлении первичной сортировки отходов.