https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_11c6c80ce713c4bdd7ca8c00f_o.jpg
Kaspersky-nin keçirdiyi sorğunun* nəticələrinə görə dünya üzrə sənaye müəssisələrinin üçdə birindən çoxunun (38%) ətraf mühitin mühafizəsi, sağlamlıq və təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsul mütəxəssis çatışmır. Təşkilatların 36%-də həmçinin xüsusi ESG siyasətləri və standartları yoxdur**. Onlar müxtəlif səbəblərdən, o cümlədən, kiberhücumlar nəticəsində işçilərin sağlamlığı və təbii ehtiyatların tükənməsi ilə bağlı ortaya çıxan riskləri azaltmaq üçün lazımdır. Belə ki, hər onuncu müəssisə işçilərin xəsarət alması və ya ölümü ilə nəticələnən (13%), ətraf mühitə ziyan vuran (13%) və ya milli təhlükəsizliyə təsir göstərən (13%) kiberinsidentlərlə üzləşir.
Bu riskləri idarə etmək üçün sənaye müəssisələrinin 61%-i kibermüdafiə tədbirlərini işin gedişatında yaranmış nasazlıqların işçilərə və ya ətraf mühitə zərər verə biləcəyi infrastruktur hissələrinə tətbiq etmir. Sorğuda iştirak edən təşkilatların təxminən üçdə ikisi (59%) artıq ətraf mühit aspektlərini risklərin qiymətləndirilməsi proqramlarına daxil edib və şirkətlərin 56%-nin isə kibertəhlükəsizlik sahəsində bütün ixtisaslaşmış layihələri təsdiqləyən ESG direktoru var. ESG prinsiplərinin sənaye müəssisələri üçün əsas prioritetlər sırasına daxil edilməsi vacibdir. 2015-ci ildə BMT Baş Assambleyası 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi (DİM) müəyyən edib ki, bunlardan biri sənaye, innovasiya və infrastruktura aiddir.
“Kibertəhdidlərdən müdafiə təkcə biznesin davamlılığı üçün deyil, həm də ətraf mühitin və insan sağlamlığının qorunması üçün vacibdir. Kiberhücumların işçilərə, ekosistemə və cəmiyyətə təsir riskini minimuma endirmək üçün ESG proqramlarına informasiya təhlükəsizliyi aspektləri daxil edilməlidir. Etibarlı müdafiə vasitələri və ixtisaslaşdırılmış həllər sənaye mühitinin ən vacib hissələrini əhatə etməlidir, İT və sənaye təhlükəsizliyi şöbələri isə istənilən mümkün hücumların nəticələrini yumşaltmaq üçün tədbirlər hazırlamalıdır”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirib.
* Sorğu 2022-ci ilin yanvar-fevral aylarında 17 ölkənin sənaye müəssisələrinin operatorlarında təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı qərar qəbul edən şəxslər arasında keçirilib.
** ESG — ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ing. Environmental, Social, and Corporate Governance).

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_11c6c80ce713c4bdd7ca8c00f_o.jpg
По данным опроса «Лаборатории Касперского»*, более чем в трети (38%) промышленных предприятий по всему миру нет специалиста, отвечающего за вопросы охраны окружающей среды, здоровья и безопасности. В 36% организаций также отсутствуют специальные политики и стандарты ESG**. Они нужны, чтобы снижать риски, связанные со здоровьем сотрудников и истощением природных ресурсов, которые возникают в том числе в результате кибератак. Так, каждое десятое предприятие сталкивается с киберинцидентами, которые приводят к травмам или гибели сотрудников (13%), наносят ущерб окружающей среде (13%) или оказывают влияние на национальную безопасность (13%).
Чтобы управлять этими рисками, 61% промышленных предприятий распространяют меры киберзащиты на те части инфраструктуры, сбои в работе которых могут нанести вред их сотрудникам или ущерб окружающей среде. Почти две трети (59%) опрошенных организаций уже включили экологические аспекты в свои программы оценки рисков, а в 56% компаний есть ESG-директор, который утверждает все специализированные проекты в области кибербезопасности.
Принципы ESG важно включать в число главных приоритетов для промышленных предприятий. В 2015 году Генассамблея ООН установила 17 целей в области устойчивого развития (Sustainable Development Goals, SDG), одна из которых касается промышленности, инноваций и инфраструктуры.
«Защита от киберугроз необходима не только для непрерывности бизнеса, но и для сохранения окружающей среды и здоровья людей. Программы ESG должны включать аспекты информационной безопасности, чтобы свести к минимуму риск воздействия кибератаки на сотрудников, экосистему и общество. Надёжные средства защиты и специализированные решения должны охватывать наиболее важные части промышленной среды, а департаменты IT- и промышленной безопасности — разрабатывать меры по смягчению последствий любых возможных атак», — комментирует Мушвиг Мамедов, представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
* Опрос среди лиц, принимающих решения по вопросам безопасности в операторах промышленной инфраструктуры, проведён в январе-феврале 2022 года в 17 странах мира.