https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_a5f95572d0cad8785d01840eb_o.jpg
Mayın 12-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat Departamentinin rəisi general-leytenant Serik İztleuovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan müdafiə naziri dövlətlərimiz arasında əlaqələrin möhkəm tarixi bazaya və mehriban qardaşlıq münasibətlərinə əsaslandığını bildirib.
General-polkovnik Z.Həsənov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində qazanılan Qələbədən sonra azad edilən ərazilərdə görülən işlərlə bağlı nümayəndə heyətinə ətraflı məlumat verib.
Müdafiə naziri, həmçinin Vətən müharibəsində əldə edilən döyüş təcrübəsi və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin modeli nəzərə alınmaqla Azərbaycan Ordusunda aparılan islahatlardan danışıb.
Qazaxıstan Respublikasının müdafiə nazirinin salamlarını çatdıran general-leytenant S.İztleuov hərbi əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə hər iki ölkənin hərbi qulluqçularının peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəlməsində birgə təlimlərin keçirilməsinin vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
Sonda hərbi, hərbi təhsil və hərbi kəşfiyyat sahələrində əməkdaşlığın cari vəziyyəti, inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_a5f95572d0cad8785d01840eb_o.jpg
On May 12, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, met with a delegation led by the Chief of the General Intelligence Department of the Ministry of Defense of the Republic of Kazakhstan, Lieutenant General Serik Iztleuov, who is on a visit to Azerbaijan.
The Defense Minister welcomed the guests and noted that relations between the two countries are based on a solid historical basis and close fraternal relations.
Colonel General Z. Hasanov gave detailed information about the work carried out in the liberated territories after the victory gained in the Patriotic War under the command of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev.
The Minister of Defense also spoke about the reforms carried out in the Azerbaijan Army, taking into account the combat experience gained in the Patriotic War and the model of the Turkish Armed Forces.
Delivering the greetings of the Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan, Lieutenant General S. Iztleuov stressed the importance of mutual visits in terms of expanding military cooperation.
The importance of conducting joint exercises to raise the professional level of servicemen of the two countries was stressed during the meeting.
At the end, the sides exchanged views on the current state of cooperation in the field of military, military education and military intelligence, its development prospects and other issues of mutual interest.