https://innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_a5f95572d0cad8785d01840eb_o.jpg
Mayın 12-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat Departamentinin rəisi general-leytenant Serik İztleuovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan müdafiə naziri dövlətlərimiz arasında əlaqələrin möhkəm tarixi bazaya və mehriban qardaşlıq münasibətlərinə əsaslandığını bildirib.
General-polkovnik Z.Həsənov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində qazanılan Qələbədən sonra azad edilən ərazilərdə görülən işlərlə bağlı nümayəndə heyətinə ətraflı məlumat verib.
Müdafiə naziri, həmçinin Vətən müharibəsində əldə edilən döyüş təcrübəsi və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin modeli nəzərə alınmaqla Azərbaycan Ordusunda aparılan islahatlardan danışıb.
Qazaxıstan Respublikasının müdafiə nazirinin salamlarını çatdıran general-leytenant S.İztleuov hərbi əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından qarşılıqlı səfərlərin vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə hər iki ölkənin hərbi qulluqçularının peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəlməsində birgə təlimlərin keçirilməsinin vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
Sonda hərbi, hərbi təhsil və hərbi kəşfiyyat sahələrində əməkdaşlığın cari vəziyyəti, inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-05/_innews_a5f95572d0cad8785d01840eb_o.jpg
12 мая министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов встретился с находящейся в нашей стране делегацией во главе с начальником Главного разведывательного департамента Министерства обороны Республики Казахстан генерал-лейтенантом Сериком Изтлеуовым.
Поприветствовав гостей, министр обороны отметил, что отношения между нашими государствами зиждутся на крепкой исторической основе и теплых, братских отношениях.
Генерал-полковник З.Гасанов подробно проинформировал делегацию о работе, проводимой на территориях, освобожденных благодаря победе в Отечественной войне, одержанной под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Ильхама Алиева.
Министр обороны также поведал о реформах, проводимых в Азербайджанской Армии с учетом боевого опыта, обретенного в Отечественной войне, и модели Вооруженных сил Турции.
Передав приветствия министра обороны Республики Казахстан, генерал-лейтенант С.Изтлеуов подчеркнул важность взаимных визитов с точки зрения расширения военного сотрудничества.
На встрече была особо отмечена важность проведения совместных учений в деле повышения профессионализма военнослужащих обеих стран.
В заключение состоялся обмен мнениями по текущему состоянию, перспективам развития сотрудничества в военной, военно-образовательной сферах, в военной разведке и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.