https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_55e7bd246b8011cc6d70f9793_o.jpg
16 may 2023-cü il tarixində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Özbəkistan Respublikasında keçirilən İllik Toplantısında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Bankı (JBIC) arasında dekarbonizasiya sahəsində əməkdaşlığın təşviqinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum karbon emissiyasının azaldılmasına töhfə verən layihələrin icrasını sürətləndirmək məqsədilə SOCAR ilə Yaponiya şirkətləri arasında əməkdaşlığın təşviqini nəzərdə tutur. Tərəfdaşlıq çərçivəsində şirkətlər dekarbonizasiyaya doğru qlobal tendensiyaya uyğun olaraq aşağı karbonlu texnologiyaların, o cümlədən CCS (karbon tutma və saxlama) və CCUS (karbon tutma, istifadə və saxlama), hidrogen və ammonyak layihələrinin tətbiqi ilə bağlı məlumat mübadiləsini həyata keçirəcəklər.
SOCAR və Yaponiya şirkətləri əməkdaşlığı inkişaf etdirmək və karbon qazının azaldılması və ekologiyanın yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcək layihələrin həyata keçirilməsini sürətləndirmək üçün birgə çalışacaqlar.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_55e7bd246b8011cc6d70f9793_o.jpg
On May 16, 2023, at the Annual Meeting of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) held in the Republic of Uzbekistan, a Memorandum of Understanding on the promotion of cooperation in the field of decarbonization was signed between the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) and the Japan Bank for International Cooperation (JBIC).
The memorandum envisages promoting cooperation between SOCAR and Japanese companies to accelerate the implementation of projects that contribute to reducing carbon emissions. Under the partnership, the companies will exchange information on implementing low-carbon technologies, including CCS (carbon capture and storage) and CCUS (carbon capture, use, and storage), hydrogen, and ammonia projects, in line with the global trend towards decarbonization.
SOCAR and Japanese companies will cooperate in developing cooperation and accelerating the implementation of projects that will contribute to carbon dioxide reduction and environmental improvement.