https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_b5ae6eb48f62c5bf43970032e_o.jpg
Fransanın Qurji-lö-Şato kommunasının meri Lu Bomiye və “Danser” jurnalının baş redaktoru Mişel Oden ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinə səfər ediblər.
Səfər Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Şuşa ilə qonaqların tanışlığı Azərbaycan mədəniyyətinin görkəmli nümayəndələri Xurşidbanu Natəvan, Üzeyir Hacıbəyov və Bülbülün güllələnmiş heykəllərinin yerləşdiyi mərkəzi meydandan başlayıb. Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşı qonaqlara mədəniyyət paytaxtımız və güllələnmiş heykəllər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, işğal illərində ermənilər heykəlləri Ermənistana apararaq əridib satmaq istəyiblər. Bu xəbər Bakıya çatan kimi ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həmin heykəllər alınaraq Azərbaycana gətirilib. O zamandan Bakıdakı İncəsənət Muzeyinin həyətində saxlanılan abidələr Şuşa işğaldan azad olunduqdan sonra Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə əvvəlki yerlərinə qaytarılıb.
Sonra Xurşidbanu Natəvanın evini, Xan qızı bulağını, Üzeyir Hacıbəyovun heykəlini, Şuşa qala divarlarını və Gəncə qapısını, Bülbülün ev-muzeyini ziyarət edən qonaqlar Yuxarı Gövhər Ağa məscidində olublar. Onlara Şuşa şəhərinin və qalasının tarixi, Şuşa qalasının Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən inşa edildiyi, qalanın uzun müddət şəhəri xarici müdaxilələrdən qoruduğu, alınmazlıq rəmzinə çevrildiyi, işğal dönəmində qala divarlarının və mədəniyyət abidələrimizin ermənilər tərəfindən vandalizmə məruz qaldığı, qədim artefaktlarımızın saxtalaşdırılması, Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra şəhərdə infrastrukturun qurulması ilə yanaşı, şəhərin əsl simasının, tarixi və mədəniyyət abidələrinin bərpasına start verildiyi nəzərə çatdırılıb.
Səfərin sonunda Cıdır düzündən açılan əsrarəngiz mənzərəni seyr edən qonaqlar Şuşa şəhəri ilə tanışlıqdan zəngin təəssüratla ayrılıblar.
Qeyd edək ki, qonaqları Paris Azərbaycan Evinin rəhbəri, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının baş katibi Mirvari Fətəliyeva müşayiət edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_b5ae6eb48f62c5bf43970032e_o.jpg
Мэр французской коммуны Гуржи-ле-Шато Лу Бомье и главный редактор журнала “Danser” Мишель Оден совершили поездку в культурную столицу нашей страны город Шуша.
Поездка была организована Ассоциацией друзей Азербайджана во Франции.
Ознакомление гостей с Шушой началось с центральной площади, где находятся расстрелянные скульптуры выдающихся представителей азербайджанской культуры Хуршидбану Натаван, Узеира Гаджибекова и Бюльбюля. Сотрудник Управления государственного заповедника города Шуша проинформировал гостей о нашей культурной столице и расстрелянных скульптурах. Было отмечено, что в годы оккупации армяне хотели вывезти скульптуры в Армению, переплавить и сбыть. Как только об этом стало известно Баку, памятники по инициативе великого лидера Гейдара Алиева были доставлены в столицу. Скульптуры, которые с того времени хранились во дворе Бакинского музея искусств, по поручению Президента Ильхама Алиева после освобождения Шуши от оккупации были возвращены на прежнее место.
Затем гости посетили дом Хуршидбану Натаван, родник Хан гызы, памятник Узеиру Гаджибекову, Шушинскую крепость, побывали у Гянджинских ворот, в доме-музее Бюльбюля и мечети Юхары Говхар Ага. Oни были проинформированы об истории города Шуша и Шушинской крепости, построенной карабахским ханом Панахали ханом, о том, что крепость долгое время защищала город от внешних вторжений и стала символом неприступности, что в период оккупации крепостные стены и памятники нашей культуры подверглись армянскому вандализму, древние артефакты были фальсифицированы, подчеркнуто, что после освобождения Шуши от оккупации, наряду с созданием городской инфраструктуры, началось восстановление истинного облика города, его исторических и культурных памятников.
По окончании поездки гости полюбовались живописной панорамой, открывающейся с Джыдыр дюзю, и расстались с Шушой, получив богатое впечатление от знакомства с городом.
Отметим, что гостей сопровождала руководитель Дома Азербайджана в Париже, генеральный секретарь Ассоциации друзей Азербайджана во Франции Мирвари Фаталиева.