https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a57e090789522bbd3de4b0b0f_o.jpg
17-20 may 2023-cü il tarixlərində Qırğız Respublikasının Oş şəhərində Çingiz Aytmatovun 95 illik və Muxtar Auezovun 125 illik yubileylərinə həsr olunmuş VII Beynəlxalq "Dünya xalqlarının dastanları" Festivalı keçirilib. Festivalın əsas təşkilatçıları sırasında Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu yer alıb.
Festival çərçivəsində dörd gün ərzində 20-dən çox ölkədən elmi, mədəni və yaradıcı nümayəndə heyətləri “Zaman və məkanda dastançının mətni” beynəlxalq elmi-praktik simpoziumunda, sənətkarlıq və xalq yaradıcılığı sərgisində, rəvayətçilərin və dastançıların müsabiqəsində, eləcə də "Mədəni müxtəlifliyin paradı" adlı teatrlaşdırılmış qala - konsertində iştirak ediblər. Festivalda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunu təşkilatın layihə rəhbəri Mirbek Karıbayev təmsil edib.
Festivalın açılış mərasimində Qırğız Respublikasının dövlət katibi Suyunbek Kasmambetov Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarovun iştirakçılara müraciətini oxuyub.
Festival çərçivəsində “Zaman və məkanda dastançının mətni” adlı beynəlxalq elmi-praktik simpoziumu gerçəkləşib. Simpoziumun açılış mərasimində Qırğız Respublikasının mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin birinci müavini Kayrat İmanaliyev, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun layihə rəhbəri Mirbek Karıbayev, Oş Dövlət Universitetinin rektoru Kudaiberdi Kojobekov çıxış ediblər.
Simpoziumda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən nəşr edilmiş Azərbaycanlı manasşünas Adil Cəmilin “Manas eposu və türk dastançılıq ənənələri” kitabının təqdimatı keçirilib. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə birgə nəşr etdirdiyi «Сагымбайдын Манасы» kitabının təqdimatının planlaşdırıldığı da diqqətə çatdırılıb.
Təqdimat mərasimində çıxış edən tanınmış türkoloq, tarix üzrə elmlər doktoru Süleyman Kayıpov Adil Cəmilin müəllifi olduğu kitabın “Manas” dastanına yeni və zəruri yanaşmanı ifadə etdiyini və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a57e090789522bbd3de4b0b0f_o.jpg
С 17 по 20 мая 2023 года в городе Ош Кыргызской Республики прошел VII международный фестиваль «Эпосы народов мира», посвященный 95-летию Чингиза Айтматова и 125-летию Мухтара Ауэзова. Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия был одним из главных организаторов фестиваля.
В рамках мероприятия в течение четырех дней научные, культурные и творческие делегации из более чем 20 стран приняли участие в международном научно-практическом симпозиуме «Текст сказителя во времени и пространстве», выставке ремесел и народного творчества, конкурсе сказителей и рассказчиков, а также в театрализованном гала - концерте «Парад культурного разнообразия». Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия на фестивале представлял проектный менеджер организации Мирбек Карыбаев.
На церемонии открытия фестиваля Государственный секретарь Кыргызской Республики Суйунбек Касмамбетов зачитал участникам Обращение Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
В рамках фестиваля прошел международный научно-практический симпозиум «Текст сказителя во времени и пространстве». На церемонии открытия выступили первый заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызской Республики Кайрат Иманалиев, проектный менеджер Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Мирбек Карыбаев, ректор Ошского государственного университета Кудайберди Кожобеков.
На симпозиуме состоялась презентация книги азербайджанского манасоведа Адиля Джамиля «Эпос Манас и традиции тюркских легенд», изданной Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия. Также было отмечено, что планируется презентация книги «Сагымбайдын Манасы», изданной Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия совместно с Международной Тюркской Академией.
Выступивший на церемонии презентации известный тюрколог, доктор исторических наук Сулейман Кайыпов отметил, что книга, написанная Адилем Джамилем, представляет новый и нужный подход к эпосу «Манас» и предназначена для широкого круга читателей.