https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a57e090789522bbd3de4b0b0f_o.jpg
17-20 may 2023-cü il tarixlərində Qırğız Respublikasının Oş şəhərində Çingiz Aytmatovun 95 illik və Muxtar Auezovun 125 illik yubileylərinə həsr olunmuş VII Beynəlxalq "Dünya xalqlarının dastanları" Festivalı keçirilib. Festivalın əsas təşkilatçıları sırasında Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu yer alıb.
Festival çərçivəsində dörd gün ərzində 20-dən çox ölkədən elmi, mədəni və yaradıcı nümayəndə heyətləri “Zaman və məkanda dastançının mətni” beynəlxalq elmi-praktik simpoziumunda, sənətkarlıq və xalq yaradıcılığı sərgisində, rəvayətçilərin və dastançıların müsabiqəsində, eləcə də "Mədəni müxtəlifliyin paradı" adlı teatrlaşdırılmış qala - konsertində iştirak ediblər. Festivalda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunu təşkilatın layihə rəhbəri Mirbek Karıbayev təmsil edib.
Festivalın açılış mərasimində Qırğız Respublikasının dövlət katibi Suyunbek Kasmambetov Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarovun iştirakçılara müraciətini oxuyub.
Festival çərçivəsində “Zaman və məkanda dastançının mətni” adlı beynəlxalq elmi-praktik simpoziumu gerçəkləşib. Simpoziumun açılış mərasimində Qırğız Respublikasının mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin birinci müavini Kayrat İmanaliyev, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun layihə rəhbəri Mirbek Karıbayev, Oş Dövlət Universitetinin rektoru Kudaiberdi Kojobekov çıxış ediblər.
Simpoziumda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən nəşr edilmiş Azərbaycanlı manasşünas Adil Cəmilin “Manas eposu və türk dastançılıq ənənələri” kitabının təqdimatı keçirilib. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə birgə nəşr etdirdiyi «Сагымбайдын Манасы» kitabının təqdimatının planlaşdırıldığı da diqqətə çatdırılıb.
Təqdimat mərasimində çıxış edən tanınmış türkoloq, tarix üzrə elmlər doktoru Süleyman Kayıpov Adil Cəmilin müəllifi olduğu kitabın “Manas” dastanına yeni və zəruri yanaşmanı ifadə etdiyini və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_a57e090789522bbd3de4b0b0f_o.jpg
From May 17 to May 20, 2023, the VII World Epics Festival was held in the city of Osh of the Kyrgyz Republic, dedicated to the 95th anniversary of Chingiz Aitmatov and the 125th anniversary of Mukhtar Auezov. The International Turkic Culture and Heritage Foundation was one of the main organizers of the event.
Within the framework of the event, for four days, scientific, cultural and creative delegations from more than 20 countries took part in the international scientific and practical symposium titled "Narrator’s Text in Time and Space", an exhibition of crafts and folk art, a competition of storytellers, as well as in a theatrical gala concert "Cultural Diversity Parade". The International Turkic Culture and Heritage Foundation was represented at the festival by the project manager of the organization Mirbek Karybaev.
At the opening ceremony of the festival, the State Secretary of the Kyrgyz Republic Suyunbek Kasmambetov read out to the participants the Address of the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
Within the framework of the VII World Epics Festival, the International Scientific and Practical Symposium titled "The Narrator's Text in Time and Space" was held. First Deputy Minister of Culture, Information, Sports and Youth Policy of the Kyrgyz Republic Kairat Imanaliev, Project Manager of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Mirbek Karybaev as well as Rector of Osh State University Kudaiberdi Kozhobekov spoke at the opening ceremony of the symposium.
At the symposium, the book "Manas Epic and Traditions of Turkic Legends" by the Azerbaijani Manas scholar Adil Jamil, published by the International Foundation for Turkic Culture and Heritage, was presented. It was also announced that another book titled "Sagymbaidyn Manasy" (Manas of Sagymbai) and published by the International Turkic Culture and Heritage Foundation jointly with the International Turkic Academy is to be presented soon.
Speaking at the presentation, the well-known Turkologist, Doctor of Historical Sciences Sulaiman Kaiypov noted that Adil Jamil's book represents a new and necessary look at the Manas epic and is intended for a wide audience, which increases the significance of this book.