https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_8999b825c2f4ce77c45e68295_o.jpg
İyunun 12-də Müdafiə Nazirliyinin Milli Müdafiə Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Ordusunun Təlim və Tədris Mərkəzində "Zabit ixtisas kursu"nun buraxılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin, Vətənimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Hərbi orkestrin müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ifa olunub.
Milli Müdafiə Universitetinin rektoru professor, general-leytenant Heydər Piriyev məzunları salamlayaraq onları “leytenant” hərbi rütbəsinə layiq görülmələri münasibətilə Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi və öz adından təbrik edib.
Gənc zabitlərə gələcək xidməti fəaliyyətlərində uğurlar arzulayan general-leytenant H.Piriyev onlara seçdikləri şərəfli yolda xidmətlərini nizamnamələrin tələblərinə uyğun qurmağı, Vətənə sədaqətlə xidmət etməyi, tabeliklərində olan şəxsi heyətin döyüş və mənəvi-psixoloji hazırlığının, vətənpərvərlik hissinin daha da yüksəldilməsində məsuliyyətlə çalışmalarını tövsiyə edib.
Gənc zabitlər də öz növbəsində, kurs müddətində qazandıqları bilikləri və praktiki vərdişləri xidmət yerlərində uğurla tətbiq edəcəklərinə, üzərlərinə düşən vəzifə borclarını layiqincə yerinə yetirəcəklərinə söz veriblər.
Sonra "Zabit ixtisası kursu"nu müvəffəqiyyətlə bitirən məzunlara sertifikatlar təqdim edilib, kurs birincisi tərəfindən rəmzi yaş kötüyünə xatirə lövhəsi vurulub.
Buraxılış mərasiminin sonunda gənc leytenantların hərbi orkestrin müşayiəti altında tribuna önündən təntənəli keçidi olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_8999b825c2f4ce77c45e68295_o.jpg
On June 12, the graduation ceremony of the Officer Training was held at the Training and Educational Center of the Azerbaijan Army operating under the National Defense University of the Defense Ministry.
At the event, the memory of the National Leader Heydar Aliyev, and Shehids (Martyrs), who sacrificed their lives for the sovereignty and territorial integrity of the Motherland, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan accompanied by a military orchestra was performed.
The rector of the National Defense University, Professor, Lieutenant General Heydar Piriyev greeted the graduates and congratulated them on behalf of the leadership of the Ministry of Defense and himself on being awarded the military rank of "Lieutenant".
Lieutenant General H. Piriyev wished the young officers success in their future service activities, recommended them to set up their services in accordance with the requirements of the charter, to serve the Motherland faithfully, and to work responsibly in further improving the combat and moral-psychological training of the military personnel under their subordinates.
The young officers, in turn, promised to successfully apply the knowledge and practical skills gained during the training at their service places and to fulfill their duties properly.
Then, certificates were presented to the graduates who successfully ended the Officer Training, and the course leader attached the graduation emblem to the symbolic stump.
In the end of the graduation ceremony, there was a solemn passage of young lieutenants in front of the podium accompanied by a military orchestra.