Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC Bakıda təşkil olunan “Fintex Summit 2023 – Maliyyə və Texnologiya Ekspo” sammitində iştirak edib.
Bank və maliyyə ekosistemində yeni trendlər, innovativ həllər, maliyyə texnologiyası və təhlükəsizlik mövzularında keçirilən tədbirdə Azərbaycanda və xaricdə fəaliyyət göstərən nüfuzlu şirkətləri, eləcə də dövlət qurumlarını təmsil edən rəhbər şəxslər çıxış ediblər. Qeyd olunan mövzularla bağlı 25 məruzəçi tərəfindən iştirakçılara geniş məlumatlar verilib.
“AzInTelecom” MMC sammitdə stendlə çıxış edib və əməkdaşlar tərəfindən tədbir iştirakçılarına SİMA brendinin məhsulları ilə bağlı ətraflı məlumatlar təqdim olunub.
Sammitdə “AzInTelecom” tərəfindən yaradılmış SİMA rəqəmsal həllər platformasının iki yeni məhsulu – SİMA Data və SİMA Biometriya ilk dəfə olaraq ictimaiyyətə təqdim edilib.
Şirkətin stendinə yaxınlaşaraq məhsullar barədə sorğuda iştirak edən hər kəsə hədiyyələr verilib və yüksək nəticə göstərən iştirakçılar isə xüsusi mükafatlarla təltif olunub.
Məlumat verilib ki, SİMA Biometriya biometrik identifikasiyaya əsaslanan xidmət növüdür. Bu həllin vətəndaşın şəxsiyyətini təsdiqləmək üçün lazım olan bütün proseslərdə tətbiq oluna biləcəyi qeyd edilib. SİMA Biometriya ictimai nəqliyyat, hotel və istirahət mərkəzlərində, məktəb və universitetlərdə, müştəri xidmətləri mərkəzlərində və digər yerlərdə insanların kimliyini təsdiqləməklə ödənişlər etmək və ya girişə icazə vermək məqsədilə tətbiq edilə bilər.
Qeyd edək ki, SİMA Biometriya həlli üzərindən həm fiziki, həm də davranış biometriyaları üzrə xidmətlər təqdim etmək planlaşdırılır.
SİMA-nın digər yeni məhsulu olan SİMA Data barəsində isə qeyd olunub ki, bu həll biznes fəaliyyəti zamanı tələb olunan məlumatlara çıxışı təmin edən veb-xidmətlər platformasıdır. SİMA Data tərəfdaşlar və istifadəçilər arasında rəqəmsal körpü rolunu oynamaqla, xidməti əldə etmiş tərəfdaşlara əməliyyatlar zamanı tələb olunan istənilən məlumatı sürətli və rahat şəkildə təmin edəcək.
Sammit iştirakçılarına məlumat verilib ki, “AzInTelecom” MMC-nin ötən il istifadəyə verdiyi SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza qısa zamanda bazarda istifadəçi davranışlarını dəyişərək yeni standartlar formalaşdırıb. Qısa müddət əvvəl SİMA rəqəmsal imzanın fərdi sahibkarlar üçün həlli də istifadəyə verilib. SİMA ilə 20-dən çox tərəfdaşın xidmətlərindən onlayn şəkildə yararlanmaq mümkündür. Hazırda 100-dən çox müəssisənin inteqrasiyası davam etdirilir. SİMA mobil tətbiqi artıq 400 minə yaxın istifadəçi tərəfindən yüklənib.
Tədbirin gedişində “AzInTelecom”un əməkdaşları sammitdə iştirak edən yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri ilə əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər. Gələcəkdə tərəfdaş qismində çıxış edə biləcək qurumların nümayəndələri ilə birgə həyata keçiriləcək layihələr və xidmətlərin qarşılıqlı mübadiləsi ətrafında diskussiya aparıblar.

Действующее под эгидой Министерства цифрового развития и транспорта ООО «AzInTelecom» приняло участие в организованном в Баку саммите «Fintex Summit 2023 - Finance and Technology Expo».
На мероприятии, которое проходило на темы новых тенденций, инновационных решений, финансовых технологий и безопасности в банковско-финансовой экосистеме, выступили представители престижных компаний, работающих в Азербайджане и за рубежом, а также государственных структур. 25 спикеров предоставили участникам обширную информацию по указанным темам.
ООО «AzInTelecom» было представлено стендом, где участникам саммита была представлена информация о новых продуктах бренда SİMA.
На саммите впервые публике были представлены два новых продукта платформы цифровых решений SİMA, созданной «AzInTelecom» - SİMA Data и SİMA Biometrics.
Участникам, подошедшим к стенду компании и принявшим участие в опросе о продуктах, были вручены подарки, и те, кто набрал высокие результаты, были вознаграждены специальными призами.
Сообщалось, что SİMA Biometrics — это тип сервиса, основанный на биометрической идентификации. Отмечалось, что данное решение может применяться во всех процессах, необходимых для подтверждения личности гражданина. SİMA Biometrics можно использовать в общественном транспорте, гостиницах и центрах отдыха, школах и университетах, центрах обслуживания клиентов и т. д., чтобы осуществлять платежи или разрешать вход путем аутентификации физических лиц.
Следует отметить, что через SİMA Biometrics планируется предоставлять услуги как физической, так и поведенческой биометрии.
Что касается SİMA Data, еще одного нового продукта SİMA, было упомянуто, что это решение представляет собой платформу веб-сервисов, обеспечивающую доступ к информации, необходимой в ходе бизнес-операций. SİMA Data, являясь цифровым мостом между партнерами и пользователями, быстро и удобно предоставит любые данные, необходимые в процессе работы, партнерам, которые приобрели услугу.
Участники саммита были проинформированы о том, что SİMA, цифровая подпись нового поколения, запущенная в прошлом году ООО «AzInTelecom», за короткий промежуток времени изменила поведение пользователей на рынке и сформировала новые стандарты. Недавно было запущена цифровая подпись SİMA - решение для предпринимателей. С SİMA можно пользоваться услугами более 20 партнеров онлайн. В настоящее время продолжается объединение более 100 предприятий. Мобильное приложение SİMA уже скачали около 400 000 пользователей.
В ходе мероприятия сотрудники «AzInTelecom» обсудили перспективы сотрудничества с представителями местных и зарубежных компаний, участвующих в саммите. Они обсудили взаимный обмен проектами и услугами, которые будут реализованы вместе с представителями учреждений, которые могут стать партнерами в будущем.