Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC Bakıda təşkil olunan “Fintex Summit 2023 – Maliyyə və Texnologiya Ekspo” sammitində iştirak edib.
Bank və maliyyə ekosistemində yeni trendlər, innovativ həllər, maliyyə texnologiyası və təhlükəsizlik mövzularında keçirilən tədbirdə Azərbaycanda və xaricdə fəaliyyət göstərən nüfuzlu şirkətləri, eləcə də dövlət qurumlarını təmsil edən rəhbər şəxslər çıxış ediblər. Qeyd olunan mövzularla bağlı 25 məruzəçi tərəfindən iştirakçılara geniş məlumatlar verilib.
“AzInTelecom” MMC sammitdə stendlə çıxış edib və əməkdaşlar tərəfindən tədbir iştirakçılarına SİMA brendinin məhsulları ilə bağlı ətraflı məlumatlar təqdim olunub.
Sammitdə “AzInTelecom” tərəfindən yaradılmış SİMA rəqəmsal həllər platformasının iki yeni məhsulu – SİMA Data və SİMA Biometriya ilk dəfə olaraq ictimaiyyətə təqdim edilib.
Şirkətin stendinə yaxınlaşaraq məhsullar barədə sorğuda iştirak edən hər kəsə hədiyyələr verilib və yüksək nəticə göstərən iştirakçılar isə xüsusi mükafatlarla təltif olunub.
Məlumat verilib ki, SİMA Biometriya biometrik identifikasiyaya əsaslanan xidmət növüdür. Bu həllin vətəndaşın şəxsiyyətini təsdiqləmək üçün lazım olan bütün proseslərdə tətbiq oluna biləcəyi qeyd edilib. SİMA Biometriya ictimai nəqliyyat, hotel və istirahət mərkəzlərində, məktəb və universitetlərdə, müştəri xidmətləri mərkəzlərində və digər yerlərdə insanların kimliyini təsdiqləməklə ödənişlər etmək və ya girişə icazə vermək məqsədilə tətbiq edilə bilər.
Qeyd edək ki, SİMA Biometriya həlli üzərindən həm fiziki, həm də davranış biometriyaları üzrə xidmətlər təqdim etmək planlaşdırılır.
SİMA-nın digər yeni məhsulu olan SİMA Data barəsində isə qeyd olunub ki, bu həll biznes fəaliyyəti zamanı tələb olunan məlumatlara çıxışı təmin edən veb-xidmətlər platformasıdır. SİMA Data tərəfdaşlar və istifadəçilər arasında rəqəmsal körpü rolunu oynamaqla, xidməti əldə etmiş tərəfdaşlara əməliyyatlar zamanı tələb olunan istənilən məlumatı sürətli və rahat şəkildə təmin edəcək.
Sammit iştirakçılarına məlumat verilib ki, “AzInTelecom” MMC-nin ötən il istifadəyə verdiyi SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza qısa zamanda bazarda istifadəçi davranışlarını dəyişərək yeni standartlar formalaşdırıb. Qısa müddət əvvəl SİMA rəqəmsal imzanın fərdi sahibkarlar üçün həlli də istifadəyə verilib. SİMA ilə 20-dən çox tərəfdaşın xidmətlərindən onlayn şəkildə yararlanmaq mümkündür. Hazırda 100-dən çox müəssisənin inteqrasiyası davam etdirilir. SİMA mobil tətbiqi artıq 400 minə yaxın istifadəçi tərəfindən yüklənib.
Tədbirin gedişində “AzInTelecom”un əməkdaşları sammitdə iştirak edən yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri ilə əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər. Gələcəkdə tərəfdaş qismində çıxış edə biləcək qurumların nümayəndələri ilə birgə həyata keçiriləcək layihələr və xidmətlərin qarşılıqlı mübadiləsi ətrafında diskussiya aparıblar.

Operating under the auspices of the Ministry of Digital Development and Transport AzInTelecom LLC participated in the "Fintex Summit 2023 - Finance and Technology Expo" summit organized in Baku.
At the event, which was held on the topics of new trends, innovative solutions, financial technology and security in the banking and financial ecosystem, the representatives of prestigious companies operating in Azerbaijan and abroad, as well as government agencies, presented. 25 speakers shared insights with the participants on the mentioned topics.
AzInTelecom LLC presented a stand at the summit, and the employees provided detailed information about SİMA brand products to the event participants.
At the summit, two new products of SİMA digital solutions platform created by AzInTelecom - SİMA Data and SİMA Biometrics - were presented to the public for the first time.
Gifts were presented to participants who approached the company's stand and took a part in a survey about the products, and the ones with high results were awarded with special prizes.
It was reported that SİMA Biometrics is a type of service based on biometric identification. It was noted that this solution can be applied in all processes necessary to confirm the citizen's identity. SİMA Biometrics can be used in public transport, hotels and recreation centers, schools and universities, customer service centers and etc., to make payments or allow entry by authenticating individuals.
It should be noted that it is planned to provide services for both physical and behavioral biometrics through SİMA Biometrics solution.
Regarding SİMA Data, another new product of SİMA, it was mentioned that this solution is a web services platform that provides access to information required during business operations. SİMA Data, acting as a digital bridge between partners and users, will quickly and conveniently provide any data required during operations to partners who have acquired the service.
The participants of the summit were informed that SİMA, a new generation digital signature launched last year by AzInTelecom LLC, has changed user behavior in the market and formed new standards in a short period of time. Reecently, SİMA digital signature solution for entrepreneurs was launched. With SİMA, it is possible to use the services of more than 20 partners online. Currently, the integration of more than 100 enterprises is ongoing. SİMA mobile application has already been downloaded by nearly 400,000 users.
During the event, employees of AzInTelecom discussed cooperation prospects with representatives of local and foreign companies participating in the summit. They had a discussion about mutual exchange of projects and services to be implemented together with the representatives of institutions that can become partners in the future.