https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_eff2342a68e68ab73cba1dc53_o.jpg
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) fəaliyyət coğrafiyasının genişləndirilərək Xəzərdən kənar hövzələrdə yükdaşıma potensialının artırılmasına dair Prezident İlham Əliyevin müvafiq tapşırıqlarının icrası istiqamətində daha bir mühüm layihə icra olunub.
Layihə çərçivəsində SOCAR və ASCO-nun Müşahidə Şurasının razılığı ilə paritet əsaslarla “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsi yaradılaraq Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçirilib. Birgə Müəssisə bazar araşdırmaları nəticəsində ilkin olaraq 2-si üçüncü tərəfə və 1-i SOCAR-a məxsus olmaqla, hər birinin dedveyti (yəni, ümumi yükgötürmə qabiliyyəti) təxminən 115,000 tona malik 3 “Aframax” tipli tankerin alınması üzrə müvafiq işlər aparıb.
“Aframax” tipli tankerləri Ələt Azad İqtisadi Zonasında qeydiyyatdan keçmiş ASCO-nun 100% törəmə müəssisəsi olan “ASCO Ship Management AFEZCO” şirkəti idarə edəcək. Bu şirkət aparıcı beynəlxalq tələblərə uyğun xidmətlər göstərməklə, idarəetməsindəki gəmi sayını artırmağı, üçüncü tərəflərə məxsus digər gəmilərin də idarəetməsini təmin etməyi və fəaliyyətini genişləndirməyi nəzərdə tutur.
İndiyədək Azərbaycan gəmiçilik tarixində istismar edilən ən böyük tanker 13,000 ton dedveytə malik olub. Beləliklə, həmin gəmilərdən təxminən 10 dəfə böyük olan “Aframax” tipli tankerlərin alınması ilə Azərbaycan gəmiçiliyi yeni dövrə qədəm qoyub.
Respublikamız üçün strateji əhəmiyyətə malik bu layihə neft sənayemizin beynəlxalq dəyər zəncirinə də töhfə verəcək. “Aframax” tipli tankerlər Xəzərdən kənarda fəaliyyət göstərməklə, SOCAR-ın, eləcə də digər sifarişçilərin xam neft yükünün daşınmasını həyata keçirəcək.
Son illərdə inşa edilən əksər gəmilərə ölkə rəhbərinin müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarına uyğun respublikamızın füsunkar bölgələrinin adları verilir. Xüsusilə də Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında qalib Azərbaycan Ordusu tarixi torpaqlarımızı işğaldan azad etdikdən sonra yeni gəmilər Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinə aid toponimlərlə adlandırılır. Birgə layihə çərçivəsində istismara qəbul edilən “Aframax” tipli tankerlər də məhz ölkə başçısının qərarı ilə Azərbaycan xalqı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən tarixi torpaqlarımızın şərəfinə “Qarabağ”, “Şuşa” və “Zəngəzur” adlarını daşıyacaq.
15 iyun 2023-cü ildə , Milli Qurtuluş Günündə ölkəmizin hüdudlarından xeyli uzaqda – Sinqapurda “ASCO Ship Managment AFEZCO” şirkətinin idarəetməsinə qəbul edilən “Aframax” tipli tankerlərdən birincisində – “Şuşa” gəmisində üçrəngli bayrağımızın qaldırılması və tankerin istismara verilməsi mərasimi keçirilib.
Mərasimində çıxış edən ASCO sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, Azərbaycan gəmiçiliyinin bu gün yeni dövrə qədəm qoya bilməsi Ulu Öndər Heydər Əliyevin zamanında gəmiçilik sahəsinə göstərdiyi dəstəyin, bu sahədə uzaqgörən və strateji baxışının məntiqi davamıdır. O, istər Azərbaycana rəhbərlik etdiyi, istərsə də SSRİ-nin Ali Rəhbərliyində işlədiyi dövrlərdə gəmiçiliyin inkişafı, o cümlədən həmin dövrdə ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dövlət Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin və Xəzər Dəniz Neft Donanmasının tərkibinin çoxlu sayda müxtəlif təyinatlı yeni gəmilərlə zənginləşdirilməsi istiqamətində böyük işlər görüb. Bu gəmilər müstəqilliyimizin ilk və çətin illərində iqtisadiyyatın inkişafında, “Əsrin Müqaviləsi”, eləcə də digər dəniz neft və qaz layihələrinin müvəffəqiyyətlə icrasında əvəzsiz rol oynayıb.
ASCO-nun sədri vurğulayıb ki, hazırda Prezident İlham Əliyev müasir nəqliyyat, o cümlədən gəmiçilik siyasətini layiqincə davam etdirir. Məhz, “Aframax” tipli tankerlərin alınması da dövlət başçısının birbaşa dəstəyi və diqqəti ilə mümkün olub.
Rauf Vəliyev qeyd edib ki, “Heydər Əliyev İli” elan olunan 2023-cü il Azərbaycan dənizçiləri üçün çox əlamətdardır. Belə ki, dənizçilərimiz bu il Ulu Öndərin 100, Azərbaycan gəmiçiliyinin 165 və cənab Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə yenidən təşkil edilən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin yaranmasının 10 illik yubileyini qeyd edirlər. Belə bir əlamətdar ildə istismara verdiyimiz məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik olan, Azərbaycanın tarixi torpaqlarının adlarını daşıyan və milli bayrağımız altında üzəcək bu gəmilər dünya sularında ölkəmizi qürurla təbliğ edəcək və Vətənimizin simvoluna çevriləcək.
Sədr əlavə edib ki, bir müddət əvvəl yerli bazarda uğurla buraxılan “ASCO istiqrazları”ndan cəlb olunan vəsait sözügedən “Aframax” tipli gəmilərin alınması layihəsi üzrə ASCO-nun payının maliyyələşdirilməsinə yönləndirilib.
Daha sonra Dövlət Himninin sədaları altında gəmidə üçrəngli bayrağımız qaldırılıb. ASCO sədri gəmi kapitanına Qarabağ və Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşaya aid suvenirlər təqdim edib.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində alınan digər iki “Aframax” tipli tanker – “Qarabağ” və “Zəngəzur” tankerlərinin də Xəzərdən kənarda istifadəyə verilməsi işləri tamamlanmaq üzrədir. Gəmilər yaxın həftələrdə növbəli şəkildə istismara veriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_eff2342a68e68ab73cba1dc53_o.jpg
Осуществлен еще один важный проект в рамках реализации соответствующих поручений Президента Ильхама Алиева по расширению географии деятельности ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и увеличению потенциала грузоперевозок в бассейнах за пределами Каспийского моря.
В рамках проекта с одобрения Наблюдательных Cоветов SOCAR и ASCO в Свободной Экономической Зоне АЛЯТ на паритетных основах было создано и зарегистрировано совместное предприятие «SA Maritime AFEZCO». В результате исследования рынка совместное предприятие приняло соответствующие меры по закупке 3-х танкеров типа «Афрамакс» дедвейтом (т.е. валовой грузоподъемностью) около 115 000 тонн каждый, 2 из которых принадлежат третьей стороне и 1 принадлежит SOCAR.
Танкеры типа "Афрамакс" будут управляться компанией "ASCO Ship Management AFEZCO", которая является 100% дочерней компанией ASCO и зарегистрирована в Свободной Экономической Зоне АЛЯТ. Эта компания намерена увеличить количество судов, находящихся под ее управлением, осуществлять управление судами, принадлежащими третьим лицам, а также расширить свою деятельность, предоставляя услуги в соответствии с ведущим международными требованиями.
До сих пор самым крупным танкером в истории азербайджанского судоходства было судно дедвейтом 13 тысяч тонн. Таким образом, с приобретением танкеров типа "Афрамакс", которые примерно в 10 раз крупнее существующих судов, азербайджанское судоходство вступило в новую эру.
Этот проект, имеющий стратегическое значение для нашей республики, также внесет свой вклад в международную цепочку создания ценности нашей нефтяной отрасли на мировом рынке нефти. Танкеры типа "Афрамакс", работая за пределами Каспийского моря, будут осуществлять перевозку сырой нефти компании SOCAR и других заказчиков.
По соответствующим рекомендациям и поручениям главы государства , большинству судов, построенных в последние годы, были присвоены имена в честь очаровательных регионов нашей республики. Особенно после победы азербайджанской армии, освободившей наши исторические земли от оккупации под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, новым судам были присвоены имена в честь топонимов Карабахского и Восточного Зангезурского регионов. Именно согласно решению главы государства, танкеры типа "Афрамакс", введенные в эксплуатацию в рамках совместного проекта, будут носить названия "Карабах", "Шуша" и "Зангезур" в честь наших исторических земель, которые имеют огромное значение для азербайджанского народа.
15 июня 2023 года, в День Национального Спасения, вдалеке от границ нашей страны, в Сингапуре на судне "Шуша", которое является первым из танкеров типа "Афрамакс", принятых под управление компании "ASCO Ship Management AFEZCO", состоялась церемония поднятия нашего трехцветного флага и ввода танкера в строй.
Выступая на церемонии, председатель правления ASCO, Рауф Велиев, отметил, что судоходство Азербайджана сегодня вступает в новую эру, что является логическим продолжением поддержки, оказанной судоходной отрасли во времена Великого лидера Гейдара Алиева и его дальновидного и стратегического взгляда к этой сфере. Он проделал большую работу в направлении развития судоходства, в том числе по обогащению состава Азербайджанского Государственного Каспийского Морского Пароходства и Каспийского Морского Нефтяного Флота большим количеством новых судов различного назначения, как в периоды, когда он руководил Азербайджаном и когда он работал в Верховном Руководстве СССР. В первые и трудные годы нашей независимости эти суда сыграли неоценимую роль в развитии экономики, «Контракта века», а также в успешной реализации других морских нефтегазовых проектов.
Председатель ASCO подчеркнул, что в настоящее время Президент Ильхам Алиев достойно продолжает политику в сфере транспорта и судоходства. В частности, приобретение танкеров типа "Афрамакс" стало возможным благодаря непосредственной поддержке и вниманию главы государства.
Рауф Велиев отметил, что 2023 год, объявленный «Годом Гейдара Алиева», очень знаменателен для азербайджанских моряков. Так, в этом году наши моряки отмечают 100-летие Великого Лидера, 165-летие Азербайджанского Пароходства и 10-летие создания Закрытого Акционерного Общества «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство», которое было реорганизовано по Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. В столь знаменательный год эти суда с неограниченными мореходными качествами, носящие названия исторических земель Азербайджана и плавающие под нашим национальным флагом, будут с гордостью продвигать нашу страну в мировых водах и станут символом нашей Родины. Председатель добавил, что средства, привлеченные от успешно выпущенных некоторое время назад на местном рынке облигаций ASCO, были направлены на финансирование доли ASCO в проекте покупки судов типа "Афрамакс".
Позже на судне, под звуки государственного гимна был поднят флаг Азербайджана.
Председатель ASCO вручил капитану судна сувенир о Шуше, культурной столице Азербайджана.
Следует отметить, что в настоящее время завершается ввод в эксплуатацию за пределами Каспийского моря еще двух танкеров типа "Афрамакс" - "Карабах" и "Зангезур". Суда будут введены в эксплуатацию поочередно в ближайшие недели.