https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_a7da306ad714145d40acdcd7b_o.jpg
İyunun 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Heydər Əliyev Mərkəzi və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə V İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların Beynəlxalq Elmi Konfransı işə başlayıb. “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində təşkil edilən konfrans “Bir əsrin iqtisadi nəticələri” mövzusuna həsr olunub və iyunun 25-dək davam edəcək.
Tədbir iştirakçıları öncə Fəxri Xiyabanda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə gül dəstələri qoyublar, ulu öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən konfransın açılışında tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə yerli və xarici tədqiqatçıların birgə hazırladıqları “Bir əsrin iqtisadi portreti” adlı kitab sərgisi ilə tanış olublar. Heydər Əliyevin Azərbaycan iqtisadiyyatının formalaşması və beynəlxalq iqtisadi əlaqələrin inkişafındakı rolundan bəhs edən kitabın elektron versiyasının beynəlxalq elmi platformalarda indekslənməsi və dünya universitetlərinin kitabxana bazalarında yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
UNEC tərəfindən nəşr olunan “Türk dövlətləri işbirliyi: Mövcud vəziyyət, potensial imkanlar və gələcəyə istiqamətlənmiş perspektivlər”, “Exploring The Green Economy: Issues, Challenges and Benefits” və “Strateji idarəetmə” kitabları da konfransda nümayiş olunub. Konfrans çərçivəsində, Azərbaycanın milli-mədəni irsini əks etdirən sənət əsərlərinin nümayiş edildiyi “Əsrin 100 çaları” adlı rəsm sərgisinin açılışı olub. Həmçinin şəhid övladlarının əl işlərindən ibarət rəsm əsərləri sərgilənib.
Konfransın açılışında Azərbaycan Respublikasının Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, ölkənin və xarici dövlətlərin elm, təhsil, iqtisadiyyat sahələri üzrə rəhbər şəxsləri, alim və tədqiqatçıları iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən rektor Ədalət Muradov bildirib ki, beynəlxalq elmi platformaların daimi üzvü olan və bu il beşincisi keçirilən beynəlxalq konfrans özünəməxsus nailiyyətləri ilə elmi ənənəyə çevrilib. Rektor konfransda Böyük Britaniya, İsveçrə, Avstriya, Macarıstan, Türkiyə, İsrail, Ukrayna, Rumıniya, Özbəkistan, Qırğızıstan və Qazaxıstan kimi ölkələrin nüfuzlu 13 universitetinin tərəfdaş qismində iştirak etdiyini deyib: “Konfransda 19 yerli, 94 xarici ali təhsil müəssisəsi və tədqiqat mərkəzi təmsil olunur. 44 ölkədən 678 elmi tədqiqat işi konfransa qəbul olunub və 539 tədqiqatçı (166 xarici, 373 yerli) 80-dən çox mövzu üzrə tədqiqat nəticələrini təqdim edəcəklər. Tədqiqatlar əsasən yaşıl iqtisadiyyat, rəqəmsal iqtisadiyyat, süni intellekt, işğaldan azad olunmuş ərazilərin iqtisadiyyatı, Heydər Əliyev və ölkə iqtisadiyyatı və digər mövzuları əhatə edir. Elm komitəsi tərəfindən seçilmiş 100-ə yaxın tədqiqat işi platformalarda indekslənən beynəlxalq elmi jurnallarda nəşr olunacaq”.
Ədalət Muradov konfrans çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin və nəşr olunan materialların UNEC ilə beynəlxalq iqtisadiyyat və idarəetmə sahəsində çalışan tədqiqatçıların ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə, eləcə də Azərbaycanın elm və təhsilinə töhfəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-in ənənəvi olaraq hər il keçirdiyi beynəlxalq konfransın təhsilin keyfiyyətinə, eləcə də beynəlxalq reytinqlərə müsbət təsir göstərəcəyini bildirib. Universitetlərin reytinqlərinə təsir edən əsas amilin elmi araşdırmalar olduğunu deyən nazir tədqiqatların diferensial maliyyələşməsi məsələsinə də toxunub. E.Əmrullayev ali təhsilin əlçatanlığı və keyfiyyətinin təmin edilməsi istiqamətində görülən işlərdən də danışıb. Akkreditasiya prosesinin təkmilləşdirilməsinin bu sahədə atılan vacib addımlardan biri olduğunu deyib: “Artıq 5 ali təhsil müəssisəsi akkreditasiyadan keçib. UNEC-də bu siyahıdadır. Proqram akkreditasiyasından keçməyən ali təhsil müəssisələrinə qəbulun dayandırılmasının şahidi olacağıq”.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, ulu öndər Heydər Əliyevin ölkə iqtisadiyyatının inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən söz açıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin elm və təhsilə yüksək diqqət və qayğısından bəhs edən nazir müavini dahi şəxsiyyətin milli kadr hazırlığı, insan kapitalının formalaşması istiqamətində həyata keçirdiyi mütərəqqi islahatlardan danışıb. E.Əliyev ulu öndərin müəyyən etdiyi siyasətin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev çıxış edərək, Heydər Əliyevin Türk Dünyasının Birliyi istiqamətində gördüyü işlərdən danışaraq, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Fransanın Azərbaycandakı ilk fövqəladə və səlahiyyətli səfiri olmuş Jan Perenin və ABŞ-ın Klivlend klinikasının həkimi Şapur Ənsarinin ulu öndər Heydər Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşdükləri videoçıxışları nümayiş olunub.
Çıxışlardan sonra rəsm əsərləri nümayiş olunan şəhid övladlarına Fəxri fərmanlar təqdim edilib.
Konfransda iştirak edən yerli və xarici qonaqlara dibçəklərdə 1000 ədəd şam ağacı hədiyyə olunub. Aksiyanın məqsədi konfrans çərçivəsində ölkəmizin bütün guşələrində ağac əkmək və ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına töhfə verməkdir.
Konfrans “Türk Dünyasında Çağırışlar” adlı paneldə rektor Ədalət Muradov və müxtəlif ölkələrdən olan alimlərin iştirakı ilə Türk Dünyasının tarixi, iqtisadiyyatı və sosial həyatından bəhs edən maraqlı çıxış və müzakirələrlə davam edib.
Konfransın ikinci günündə “Yaşıl Gün” təşkil olunacaq. Bu çərçivədə “Təmiz və Alternativ Enerji: Dayanıqlı İnkişafın Əsas Sütunu Kimi” və “İqtisadiyyatın Yaşıllaşdırılması: Yaşıl və Dairəvi İqtisadiyyat Vasitəsilə İnklüziv Artıma Nail Olmaq” başlıqlı panel müzakirələr olacaq. Həmçinin yerli və xarici spikerlərin iştirakı ilə dünyanın ən aktual mövzularına həsr olunan 14 vorkşop keçiriləcək. İyunun 25-dək davam edəcək konfrans öz işini onlayn formatda müzakirələrlə davam etdirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_a7da306ad714145d40acdcd7b_o.jpg
22 июня при совместной организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), Центра Гейдара Алиева и Общественного объединения «Региональное развитие» начала работу V Международная научная конференция исследователей в области экономики и управления. Конференция, организованная в рамках «Года Гейдара Алиева», посвящена теме «Экономические итоги века» и продлится до 25 июня.
Вначале участники мероприятия посетили могилу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, возложили цветы к могиле и почтили светлую память великого вождя.
На открытии конференции, состоявшейся в Центре Гейдара Алиева, участники мероприятия ознакомились с книжной выставкой «Экономический портрет века», подготовленной отечественными и зарубежными исследователями по случаю 100-летия со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Электронную версию книги о роли Гейдара Алиева в становлении экономики Азербайджана и развитии международных экономических отношений планируется индексировать на международных научных платформах и разместить в библиотечных базах университетов мира.
На конференции также были представлены книги «Сотрудничество турецких государств: текущее состояние, потенциальные возможности и перспективы на будущее», Exploring The Green Economy: Issues, Challenges and Benefits” и «Стратегическое управление», изданные UNEC. В рамках конференции открылась художественная выставка под названием «100 оттенков века», где были представлены произведения искусства, отражающие национальное и культурное наследие Азербайджана, участники ознакомились с выставкой. Также были выставлены художественные произведения ручной работы детей шехидов.
На открытии конференции выступили министр науки и образования Эмин Амруллаев, первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, руководители страны и зарубежных стран в областях науки, образования, экономики, ученые и исследователи.
Выступив со вступительной речью, ректор Адалат Мурадов отметил, что международная конференция, которая является постоянным участником международных научных площадок, таких как «“İnternational Conferences», «World Conferences» и которая проводится в пятый раз в этом году, стала научной традицией с ее уникальными достижениями. Отметив, что растущий интерес исследователей ведущих научных и образовательных учреждений мира к конференции является отрадным событием, ректор отметил, что 13 престижных университетов таких стран, как Великобритания, Швейцария, Австрия, Венгрия, Турция, Израиль, Украина, Румыния, Узбекистан, Кыргызстан и Казахстан приняли участие в V международной конференции в качестве партнеров: «На конференции представлены 19 отечественных и 94 зарубежных вуза и научных центра. На конференцию принято 678 научных работ из 44 стран, а 539 исследователей (166 зарубежных, 373 отечественных) представят результаты исследований по более чем 80 темам. Исследования в основном охватывают темы зеленой экономики, цифровой экономики, искусственного интеллекта, экономики освобожденных территорий, Гейдара Алиева и экономики страны и другие. Около 100 работ, избранных Научной частью, будут опубликованы в международных научных журналах, индексируемых в авторитетных платформах Google Scholar, ProQuest, WorldCat и других».
Адалат Мурадов отметил, что мероприятия, проведенные в рамках конференции, и опубликованные материалы являются вкладом UNEC и ученых, работающих в области международной экономики и управления в 100-летие со дня рождения великого вождя Гейдара Алиева, а также в науку и образование Азербайджана.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев отметил, что международная конференция, проводимая UNEC ежегодно, окажет положительное влияние на качество образования и международные рейтинги. Министр отметил, что научные исследования являются основным фактором, влияющим на рейтинг вузов, а также коснулся вопроса дифференцированного финансирования исследований. Э.Амруллаев также затронул вопрос о работе, проделанной в направлении обеспечения доступности и качества высшего образования. Он подчеркнул, что совершенствование процесса аккредитации является одним из важных шагов, предпринятых в этой области: «Уже 5 высших учебных заведений прошли аккредитацию. UNEC тоже находится в этом списке. Мы станем свидетелями приостановки приема в вузы, не прошедшие программную аккредитацию».
Первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев поприветствовал участников конференции и рассказал о неоценимых заслугах великого лидера Гейдара Алиева в развитие экономики страны. Говоря о высоком внимании и заботе, проявленном общенациональным лидером Гейдаром Алиевым науке и образованию, заместитель министра рассказал о прогрессивных реформах, проведенных гениальной личностью в направлении подготовки национальных кадров и формирования человеческого капитала и вкладе этих реформ в развитие страны. Э.Алиев отметил, что политика, определенная великим лидером, успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев выступив с речью, рассказал о работе, проделанной Гейдаром Алиевым в направлении Единства тюркского мира, и пожелал успехов работе конференции.
Затем был показан видеоролик, в котором Жан Перен, бывший первым чрезвычайным и полномочным послом Франции в Азербайджане, и Шапур Ансари, врач Кливлендской клиники США, поделились своими воспоминаниями о Великом вожде Гейдаре Алиеве.
После выступлений детям шехидов, чьи картины были выставлены, были вручены почетные грамоты.
Конференция «Вызовы в тюркском мире» с участием ректора Адалата Мурадова, турецкого ученого-историка и писателя Ильбера Ортайлы и председателя Фонда исследований тюркского мира Кёжана Язган, а также ученых и исследователей из разных стран продолжилась интересным выступлениями и дискуссиями об истории, экономики и общественной жизни тюркского мира.
Во второй день конференции будет организован «Зеленый день». В рамках этого проекта состоятся панельные дискуссии «Чистая и альтернативная энергетика: как основа устойчивого развития» и «Озеленение экономики: достижение инклюзивного роста посредством зеленой экономики и экономики замкнутого цикла». Также будет проведено 14 воркшопов, посвященных самым актуальным мировым темам с участием местных и зарубежных спикеров. Конференция, которая продлится до 25 июня, продолжит свою работу дискуссиями в онлайн-формате.