https://innews.az/uploads/news/2023-06/_innews_f80219ef1b86ce3b03bc1396a_o.jpg
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi Aİ-na Üzv Dövlətlərin Səfirlikləri ilə birgə cari ilin 24 iyun tarixində Aquatic Palace, Avropa Oyunlar Parkında “Avropa Təamları” Kulinariya Festivalını keçirəcəkdir. Açıq havada keçiriləcək bu tədbirin məqsədi Avropa mətbəxini Azərbaycan ictimaiyyətinə nümayiş etdirməkdir.
Avropa mətbəxi haqqında daha çox öyrənmək, kulinariya ustad dərsləri və kulinariya müsabiqələrində iştirak etmək istəyən hər kəsi 24 iyun saat 17:00-dan 21:00-dək Aquatic Palace, Avropa Oyunlar Parkı (Su İdman Kompleksinin arxası) “Avropa Təamları” Kulinariya Festivalına dəvət edirik. Bolqarıstan, Çex Respublikası, Fransa, Macarıstan, İtaliya, Polşa və Rumıniya Səfirlikləri qonaqları öz ölkələrinin mətbəxi ilə tanış edəcəklər.
Tədbir zamanı Aİ Nümayəndəliyi tərəfindən nəşr edilmiş “Avropa Təamları” adlı kitabın təqdimatı keçiriləcək. Kitab Aİ-na 27 Üzv Ölkədən olan Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş ənənəvi reseptlər toplusudur. Kitabı Aİ Nümayəndəliyinin internet saytında elektron formatda da əldə etmək olar.
“Qida Azərbaycan və bütün Avropa mədəniyyətində mühüm yer tutur. Avropada olduğu kimi burada da birgə nahar etmək ənənəsi xüsusilə təqdir olunur. Sizi Avropa mətbəxini dadmağa, kulinariya ənənələrini kəşf etməyə, sevdiklərinizlə bölüşəcəyiniz yeni təamlar kəşf etməyə dəvət edirik”, Aİ-nin Azərbaycandakı Səfiri Peter Mixalko bildirib.
Tədbir zamanı həm də Azeri Home Chef Facebook səhifəsində tədbirdən əvvəl təşkil olunmuş Avropa xörəklərinin kulinariya müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçiriləcək. Buraya qısa siyahıya alınmış müsabiqə iştirakçılarının hazırladıqları yeməklərin nümayişi də daxildir. Festival Azərbaycan və Avropa dillərində çıxış edən yerli musiqiçilərin konserti ilə davam edəcəkdir.

The European Union organizes the first European Culinary Festival
The European Union organizes the first European Culinary Festival The European Union organizes the first European Culinary Festival
The Delegation of the European Union (EU) to Azerbaijan, in partnership with the Embassies of the EU Member States will host the first “Taste of Europe” Culinary Festival at the Aquatic Palace, the European Games Park on 24 June 2023. This is an outdoor event to showcase the European cuisine to the Azerbaijani public.
Everybody interested to learn more about the European cuisine, participate in culinary master-classes and culinary-related competitions are invited to join the “Taste of Europe” Culinary Festival on 24 June from 17:00 to 21.00 at the Aquatic Palace, the European Games Park. Embassies of Bulgaria, the Czech Republic, France, Hungary, Italy, Poland and Romania will familiarize visitors with cuisine of their countries.
During the event, the “Tastes of Europe” book, published by the EU Delegation, will be presented. The book is a collection of traditional recipes from the 27 EU Member States translated into the Azerbaijani language. The book is also available in an electronic format on the web-site of the EU Delegation.
“Food occupies an important role in the Azerbaijani and entire European culture. Like in Europe, eating together is especially valued here. We invite you to indulge in European meals, discover culinary traditions, find new favourites to share with loved ones”, said Peter Michalko, EU Ambassador to Azerbaijan.
The event will also feature the awarding ceremony of the culinary competition of European dishes organized by “Azeri Home Chef” Facebook page prior to the event. That will also include a display of meals prepared by shortlisted participants of the competition. The Festival will be accompanied with a concert of local musicians performing in Azerbaijani and European languages.