https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_5183061a4d0bcfaf9c3f7c96a_o.jpg
“Qadınların səlahiyyətləndirilməsi prinsiplərini qəbul etmək və bu prinsiplərə riayət etmək özəl şirkətlərin ölkələrin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün səylərinə verdiyi töhfədir” – bu fikirlər Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının Qadınların səlahiyyətləndirilməsi prinsiplərini qəbul etmiş Azərbaycan şirkətləri üçün təşkil etdiyi təlimdə səsləndirilib.
20-yə qədər özəl şirkət nümayəndələrinin iştirak etdiyi praktiki təlimdə BMT-nin Qadınlar Təşkilatı və BMTİP-nin ekspertləri Azərbaycanda özəl şirkətlər tərəfindən daha çox qəbul edilən 2-ci - qadınlar və kişilər üçün işdə bərabər imkanlar, inklüzivlik və ayrı-seçkiliyin olmaması, 3-cü - sağlamlıq, təhlükəsizlik və zorakılıqdan azad iş mühiti, 5 - təchizat zənciri və marketinq təcrübələri və 6 - icma təşəbbüsləri və marketinq prinsiplər haqqında geniş nəzəri məlumatlar verərək və mövcud dünya təcrübəsindən nümunələr paylaşıblar.
"Qadınların Səlahiyyətləndirilməsi Prinsipləri əsas Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən olan gender bərabərliyinə nail olmaq üçün korporativ səviyyədə nümayiş etdirilə biləcək ən böyük dəstəyi ifadə edir. Bu prinsipləri qəbul edən özəl müəssisələr qadınları səlahiyyətləndirən təcrübələri inkişaf etdirərək "Gündəlik 2030"a öz töhfələrini verirlər,” - bu barədə BMT-nin İnkişaf Proqramının proqram direktoru Leyla Fəthi bildirib.
Tədbirdə Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının icraçı direktoru Jalə Hacıyeva ölkədə qadın sahibkarlıq ekosistemində mövcud problemlərə toxunub.
BMT Qadınlar Təşkilatının Gürcüstandan dəvət olunmuş eksperti və layihə analitiki Elene Gabelaia 5 və 6-cı prinsiplər üzrə sessiyalar keçirib.
Gürcüstanın “BIM³” MMC və MBC Mikromaliyyə Təşkilatının nümayəndələri Qvantsa Patsatsia və Ana Kuxaleişvili öz təcrübələrini azərbaycanlı həmkarları ilə bölüşüblər.
Qeyd etmək lazımdır ki, BMT-nin daha bir təşəbbüsü olan Qadınların Səlahiyyətləndirilməsi Prinsipləri “Cənubi Qafqazda Qadınların İqtisadi Səlahiyyətlərinin artırılması” Layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda təbliğ olunur. Layihə BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq və İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində indiyədək Azərbaycanda 20 özəl şirkət Qadınların Səlahiyyətləndirilməsi Prinsiplərini qəbul edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_5183061a4d0bcfaf9c3f7c96a_o.jpg
"Accepting the women's empowerment principles and following these principles are the contributions of private companies to the efforts of countries to achieve the Sustainable Development Goals," these thoughts were expressed in the training organized by the United Nations Development Programme for Azerbaijani that companies accepted the WEPs.
In the practical training attended by the representatives of up to 20 private companies, the experts of UN Women and UNDP discussed the principles 2 - equal opportunities for women and men at work, inclusion and non-discrimination, 3 - health, safety and freedom from violence, 5 - supply chain and marketing practices and 6 - community initiatives and marketing, which are more accepted by private companies in Azerbaijan, providing extensive theoretical information and sharing examples from existing world practices.
"The Women's Empowerment Principles that represent the utmost support that can be demonstrated at the corporate level to achieve gender equality, a fundamental Sustainable Development Goal. Private businesses accepting these principles make their contribution to the "Agenda 2030" by developing practices that empower women," stated UNDP Programme Director Leyla Fathi.
At the event, Jale Hajiyeva the Executive Director of the Azerbaijan Micro-finance Association, addressed existing challenges in the women entrepreneurship ecosystem.
Elene Gabelaia an invited expert from UN Women Georgia and Project Analyst conducted sessions on principles 5 and 6.
Representatives from Georgian companies BIM³ LLC and MBC Microfinance Organization Gvantsa Patsatsia and Ana Kukhaleishvili, shared their experiences with their Azerbaijan colleagues.
It noteworthy that the Women's Empowerment Principles, another UN initiative, are being promoted in Azerbaijan throughout the "Economic Empowerment of Women in the South Caucasus" Project. The project implemented by UNDP in partnership with the State Committee on Family, Women and Children's Affairs and financed by Swiss Development and Cooperation Agency. Within the framework of the project 20 private companies have accepted the Women's Empowerment Principles.