https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_edc39b4230d557b40234116da_o.jpg
Azərbaycan diaspor təşkilatları Laçın-Şuşa-Xankəndi yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə bağlı bəyanat yayıb.
“Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Pejçinoviç-Buriçin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki erməni sakinləri üçün təchizat məsələsi ilə bağlı 28 iyul 2023-cü il tarixli bəyanatı bizdə böyük təəccüb və təəssüf hissi yaratdı. Bu açıqlama Şuranın Nizamnaməsində, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasında və Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində təsbit olunmuş məqsəd və prinsiplərə ziddir.
Azərbaycan diaspor təşkilatları bildirir ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan ermənilərin guya blokadaya alınması və humanitar fəlakətlə üzləşməsi barədə deyilənlər Ermənistanın beynəlxalq ictimai rəyi çaşdırmaq üçün əl atdığı növbəti böhtan və cəfəngiyyatdır. Belə ki, 2020-ci ildə 44 gün davam edən və Azərbaycanın tarixi zəfəri ilə başa çatan İkinci Qarabağ müharibəsindəndən qısa müddət sonra rəsmi Bakı 30 illik işğala və məşəqqətlərə baxmayaraq, iki ölkə arasında bir-birinin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi əsasında münasibətlərin normallaşmasına dair baza prinsipləri və sülh müqaviləsi təklifi ilə çıxış edib. Ermənistan tərəfi bu sülh təşəbbüslərinə uzun müddət cavab verməsə də və müxtəlif bəhanələrlə prosesi ləngitsə də, Azərbaycan tərəfi qətiyyət göstərərək sülh müqaviləsi, sərhədlərin delimitasiyası və kommunikasiyaların açılması istiqamətində təşəbbüslərin irəlilədilməsi üçün xoşməramlı səylərini davam etdirib. Azərbaycan hakimiyyət orqanları tərəfindən Qarabağ bölgəsinin yerli erməni sakinləri ilə dialoq istiqamətində ardıcıl addımlar atılıb, yeni Laçın yolunun tikintisi qısa müddətdə başa çatdırılıb və yol istifadəyə verilib.
Ermənistan tərəfi isə bunun əksinə, “beynəlxalq mexanizm çərçivəsində Bakı-Xankəndi danışıqları vasitəsilə Qarabağ ermənilərinin hüquq və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi” kimi əsassız təkliflə çıxış edərək, Azərbaycan və yerli erməni sakinlər arasında təmaslara maneçilik törədib və faktiki olaraq ölkəmizə qarşı ərazi iddialarını başqa ad altında davam etdirib. Eyni zamanda 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli razılaşmaya zidd olaraq, öz hərbi birləşmələrini Azərbaycan ərazisindən çıxarmayıb, mina xəritələrini rəsmi Bakıya təqdim etmək əvəzinə, Azərbaycan ərazilərini minalamaqda davam edib, nəticədə 2020-ci ilin noyabr ayından bəri iki nəfər jurnalist daxil 303 nəfər azərbaycanlı mina qurbanına çevrilib.
Azərbaycan öz sərhədlərinə nəzarət və Ermənistanın qeyri-qanuni fəaliyyətinin qarşısını almaq məqsədilə özünün suveren ərazilərində Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsi təsis edib. Azərbaycan tərəfindən erməni sakinlərin, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) və Rusiya sülhməramlı kontingentinin sərhəd buraxılış məntəqəsindən keçidinin təmin olunmasına baxmayaraq, Ermənistan tərəfi Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyətini davam etdirmək məqsədilə bölgədə saxta “gərgin humanitar vəziyyət” barədə iddialar yayıb. Eyni zamanda 15 iyun tarixində Azərbaycan sərhədçilərinin atəşə tutulması, qaçaqmalçılığa cəhd edilməsi, yük avtomobillərinin 26 iyul tarixində Azərbaycan ərazilərinə icazəsiz göndərilməsi kimi təxribatlar törədib.
Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərin ehtiyaclarının qarşılanması üçün “Ağdam-Xankəndi” yolundan və digər alternativ yollardan istifadə daxil olmaqla, bir sıra təkliflər irəli sürməsinə və onların Avropa İttifaqı, BQXK tərəfindən dəstəklənməsinə baxmayaraq, erməni tərəfinin bu təkliflərə qarşı çıxması, alternativ yollara beton maneələr düzməklə əraziyə girişi bloklaması Ermənistanın humanitar vəziyyət barədə iddialarının siyasi şantaj və manipulyasiya olduğunu bir daha göstərib.
Azərbaycan diaspor təşkilatları bəyan edir ki, Ermənistanın məqsədi bölgəyə üçüncü tərəfləri cəlb etmək, gərginliyin coğrafiyasını genişləndirmək və sülh prosesini iflasa uğratmaqdan ibarətdir. Son günlər baş verən bütün bu təxribatlara görə məsuliyyət Azərbaycan ərazilərində qanunsuz hərbi mövcudluğu davam etdirən, separatizmi təşviq edən və reinteqrasiya səylərinə əngəl törədən Ermənistan və onun rəhbərliyinin üzərinə düşür. Eyni zamanda 1980-ci illərin sonu və 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistandan və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən zorla qovulmuş bir milyona yaxın azərbaycanlıların çəkdikləri iztirablara, Ermənistanın 1992-ci il fevralın 26-da Azərbaycanın Xocalı şəhərində soyqırımı törətməsinə, 30 il ərzində Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamasına, Naxçıvan Muxtar Respublikasını 32 ildir blokadaya almasına, son üç il ərzində Azərbaycan ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin mövcudluğuna, Ermənistanın kommunikasiyaların açılmasına maneçilik törətməsinə göz yuman bir sıra ölkələrdən və beynəlxalq təşkilatlardan Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət etməyi, daxili işlərinə qarışmamağı və ikili standartlar siyasətinə son qoymağı tələb edirik”.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_edc39b4230d557b40234116da_o.jpg
Aзербайджанские диаспорские организации распространили заявление в связи с ситуацией, сложившейся вокруг дороги Лачин-Шуша-Ханкенди.
“Заявление генерального секретаря Совета Европы Марии Пейчинович-Бурич от 28 июля 2023 года в связи с вопросом обеспечения армянских жителей в Карабахском регионе Азербайджана вызвало у нас чувство большого удивления и сожаления. Данное заявление противоречит целям и принципам, закрепленным в Уставе Совета, Европейской конвенции по правам человека и Всеобщей декларации прав человека.
Aзербайджанские диаспорские организации заявляют, что утверждения о том, что армяне, проживающие в Карабахском регионе Азербайджана, якобы, будучи блокированы, столкнулись с гуманитарным бедствием, являются очередной клеветой и абсурдом, к которым Армения прибегла для введения международного общественного мнения в заблуждение. Так, спустя некоторое время после произошедшей в 2020 году 44-дневной Карабахской войны, завершившейся исторической победой Азербайджана, официальный Баку, несмотря на 30-летнюю оккупацию и причиненные страдания, выступил с предложением о базовых принципах нормализации отношений и мирном соглашении между двумя странами на основе взаимного признания и уважения территориальной целостности, суверенитета и границ друг друга. Хотя армянская сторона долгое время не отвечала на эти мирные инициативы и под различными предлогами затягивала процесс, Азербайджан, тем не менее, проявив решимость, продолжил усилия доброй воли по продвижению инициатив, направленных на достижение мирного соглашения, делимитацию границ и открытие коммуникаций. Органы власти Азербайджана предприняли последовательные действия по налаживанию диалога с местными армянскими жителями Карабахского региона, в короткий срок завершили строительство новой Лачинской дороги и сдали ее в эксплуатацию.
Армянская же сторона, вопреки этому, выступив с таким необоснованным предложением, как “обеспечение прав и безопасности карабахских армян в рамках международного механизма посредством переговоров между Баку и Ханкенди”, препятствовала контактам между Азербайджаном и местными армянскими жителями и фактически продолжила территориальные притязания против нашей страны под другим названием. В то же время вопреки трехстороннему соглашению от 10 ноября 2020 года, она не вывела свои вооруженные формирования с территории Азербайджана, вместо предоставления официальному Баку минных карт, продолжила минирование азербайджанских территорий, в итоге с ноября 2020 года по настоящее время жертвами мин стали 303 азербайджанца, включая двух журналистов.
В целях осуществления контроля за своими границами и предотвращения противоправных действий Армении Азербайджан учредил на своих суверенных территориях Лачинский погранично-пропускной пункт. Несмотря на то, что Азербайджан обеспечил пересечение через свой погранично-пропускной пункт армянских жителей, Международного комитета Красного Креста (МККК) и российского миротворческого контингента, армянская сторона, тем не менее, в целях продолжения своей незаконной деятельности на наших территориях распространила ложные утверждения о "напряженной гуманитарной ситуации" в регионе. Кроме того, она совершила такие провокации, как обстрел азербайджанских пограничников 15 июня, попытка контрабанды, несанкционированная отправка 26 июля грузовых автомобилей на азербайджанские территории.
Несмотря на выдвижение азербайджанской стороной ряда предложений, включая использование дороги Агдам – Ханкенди и других альтернативных путей для удовлетворения потребностей жителей армянского происхождения, и поддержку их со стороны Европейского Союза и МККК, армянская сторона выступила против этих предложений, установила бетонные барьеры на альтернативных дорогах и заблокировала доступ на территорию. Это еще раз свидетельствует о том, что заявления Армении о гуманитарной ситуации являются политическим шантажом и манипуляциями.
Aзербайджанские диаспорские организации заявляют, что цель Армении – привлечь в регион третьи стороны, расширить географию напряженности и сорвать мирный процесс. Ответственность за все эти провокации, имевшие место в последние дни, ложится на Армению и ее руководство, которое продолжает свое незаконное военное присутствие на территории Азербайджана, поощряет сепаратизм и препятствует усилиям по реинтеграции.
В то же время мы требуем от ряда стран и международных организаций, закрывающих глаза на страдания около миллиона азербайджанцев, силой изгнанных в конце 1980-х – начале 1990-х годов из Армении и оккупированных территорий Азербайджана, удерживание Арменией в течение 30 лет азербайджанских территорий под оккупацией, Ходжалинский геноцид, осуществленный Арменией, присутствие в течение последних трех лет армянских вооруженных сил на территории Азербайджана, блокирование в течение 32 лет Нахчыванской Автономной Республики, препятствование Арменией открытию коммуникаций, уважения суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, невмешательства во внутренние дела страны и прекращения политики двойных стандартов”.