https://innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_edc39b4230d557b40234116da_o.jpg
Azərbaycan diaspor təşkilatları Laçın-Şuşa-Xankəndi yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə bağlı bəyanat yayıb.
“Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Pejçinoviç-Buriçin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki erməni sakinləri üçün təchizat məsələsi ilə bağlı 28 iyul 2023-cü il tarixli bəyanatı bizdə böyük təəccüb və təəssüf hissi yaratdı. Bu açıqlama Şuranın Nizamnaməsində, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasında və Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində təsbit olunmuş məqsəd və prinsiplərə ziddir.
Azərbaycan diaspor təşkilatları bildirir ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan ermənilərin guya blokadaya alınması və humanitar fəlakətlə üzləşməsi barədə deyilənlər Ermənistanın beynəlxalq ictimai rəyi çaşdırmaq üçün əl atdığı növbəti böhtan və cəfəngiyyatdır. Belə ki, 2020-ci ildə 44 gün davam edən və Azərbaycanın tarixi zəfəri ilə başa çatan İkinci Qarabağ müharibəsindəndən qısa müddət sonra rəsmi Bakı 30 illik işğala və məşəqqətlərə baxmayaraq, iki ölkə arasında bir-birinin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi əsasında münasibətlərin normallaşmasına dair baza prinsipləri və sülh müqaviləsi təklifi ilə çıxış edib. Ermənistan tərəfi bu sülh təşəbbüslərinə uzun müddət cavab verməsə də və müxtəlif bəhanələrlə prosesi ləngitsə də, Azərbaycan tərəfi qətiyyət göstərərək sülh müqaviləsi, sərhədlərin delimitasiyası və kommunikasiyaların açılması istiqamətində təşəbbüslərin irəlilədilməsi üçün xoşməramlı səylərini davam etdirib. Azərbaycan hakimiyyət orqanları tərəfindən Qarabağ bölgəsinin yerli erməni sakinləri ilə dialoq istiqamətində ardıcıl addımlar atılıb, yeni Laçın yolunun tikintisi qısa müddətdə başa çatdırılıb və yol istifadəyə verilib.
Ermənistan tərəfi isə bunun əksinə, “beynəlxalq mexanizm çərçivəsində Bakı-Xankəndi danışıqları vasitəsilə Qarabağ ermənilərinin hüquq və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi” kimi əsassız təkliflə çıxış edərək, Azərbaycan və yerli erməni sakinlər arasında təmaslara maneçilik törədib və faktiki olaraq ölkəmizə qarşı ərazi iddialarını başqa ad altında davam etdirib. Eyni zamanda 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli razılaşmaya zidd olaraq, öz hərbi birləşmələrini Azərbaycan ərazisindən çıxarmayıb, mina xəritələrini rəsmi Bakıya təqdim etmək əvəzinə, Azərbaycan ərazilərini minalamaqda davam edib, nəticədə 2020-ci ilin noyabr ayından bəri iki nəfər jurnalist daxil 303 nəfər azərbaycanlı mina qurbanına çevrilib.
Azərbaycan öz sərhədlərinə nəzarət və Ermənistanın qeyri-qanuni fəaliyyətinin qarşısını almaq məqsədilə özünün suveren ərazilərində Laçın sərhəd buraxılış məntəqəsi təsis edib. Azərbaycan tərəfindən erməni sakinlərin, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) və Rusiya sülhməramlı kontingentinin sərhəd buraxılış məntəqəsindən keçidinin təmin olunmasına baxmayaraq, Ermənistan tərəfi Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyətini davam etdirmək məqsədilə bölgədə saxta “gərgin humanitar vəziyyət” barədə iddialar yayıb. Eyni zamanda 15 iyun tarixində Azərbaycan sərhədçilərinin atəşə tutulması, qaçaqmalçılığa cəhd edilməsi, yük avtomobillərinin 26 iyul tarixində Azərbaycan ərazilərinə icazəsiz göndərilməsi kimi təxribatlar törədib.
Azərbaycan tərəfinin erməni sakinlərin ehtiyaclarının qarşılanması üçün “Ağdam-Xankəndi” yolundan və digər alternativ yollardan istifadə daxil olmaqla, bir sıra təkliflər irəli sürməsinə və onların Avropa İttifaqı, BQXK tərəfindən dəstəklənməsinə baxmayaraq, erməni tərəfinin bu təkliflərə qarşı çıxması, alternativ yollara beton maneələr düzməklə əraziyə girişi bloklaması Ermənistanın humanitar vəziyyət barədə iddialarının siyasi şantaj və manipulyasiya olduğunu bir daha göstərib.
Azərbaycan diaspor təşkilatları bəyan edir ki, Ermənistanın məqsədi bölgəyə üçüncü tərəfləri cəlb etmək, gərginliyin coğrafiyasını genişləndirmək və sülh prosesini iflasa uğratmaqdan ibarətdir. Son günlər baş verən bütün bu təxribatlara görə məsuliyyət Azərbaycan ərazilərində qanunsuz hərbi mövcudluğu davam etdirən, separatizmi təşviq edən və reinteqrasiya səylərinə əngəl törədən Ermənistan və onun rəhbərliyinin üzərinə düşür. Eyni zamanda 1980-ci illərin sonu və 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistandan və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən zorla qovulmuş bir milyona yaxın azərbaycanlıların çəkdikləri iztirablara, Ermənistanın 1992-ci il fevralın 26-da Azərbaycanın Xocalı şəhərində soyqırımı törətməsinə, 30 il ərzində Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamasına, Naxçıvan Muxtar Respublikasını 32 ildir blokadaya almasına, son üç il ərzində Azərbaycan ərazilərində Ermənistan silahlı qüvvələrinin mövcudluğuna, Ermənistanın kommunikasiyaların açılmasına maneçilik törətməsinə göz yuman bir sıra ölkələrdən və beynəlxalq təşkilatlardan Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət etməyi, daxili işlərinə qarışmamağı və ikili standartlar siyasətinə son qoymağı tələb edirik”.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-07/_innews_edc39b4230d557b40234116da_o.jpg
The statement reads: “We are very surprised and disappointed by the July 28, 2023 statement by Council of Europe Secretary General Marija Pejčinović Burić on the issue of supplies for the Armenian population of the Karabakh region of Azerbaijan. This statement contradicts the purposes and principles set out in the Council's Charter, the European Convention on Human Rights and the Universal Declaration of Human Rights.
Azerbaijani diaspora organizations maintain that the statements that Armenians living in the Karabakh region of Azerbaijan are allegedly under blockade and facing a humanitarian crisis are yet another piece of defamation and nonsense that Armenia has resorted to in order to mislead international public opinion. For example, in 2020, shortly after the Second Karabakh War, which lasted 44 days and ended with Azerbaijan's historic victory, official Baku, despite the 30-year occupation and hardships endured by the Azerbaijani people, proposed basic principles and a peace treaty to normalize relations between the two countries on the basis of mutual recognition and respect for each other's territorial integrity, sovereignty and borders. Despite the fact that the Armenian side remained unresponsive to these peace initiatives for a long time and used various pretexts to slow down the process, the Azerbaijani side showed determination and continued its goodwill efforts to promote initiatives towards a peace treaty, delimitation of borders and opening of communications. Consistent steps were taken by the Azerbaijani authorities towards dialogue with the local Armenian residents of the Karabakh region, the construction of the new Lachin road was completed in a short period of time and the road was put into operation.
The Armenian side, on the contrary, made the unreasonable proposal to "ensure the rights and security of Karabakh Armenians through Baku-Khankendi negotiations within the framework of an international mechanism", preventing direct contacts between Azerbaijan and local Armenian residents and effectively continuing to make territorial claims against our country in a different guise. At the same time, in violation of the trilateral agreement of November 10, 2020, Armenia has not withdrawn its armed forces from Azerbaijani territory, and continued to mine Azerbaijani territories instead of providing maps of minefields to official Baku. As a result, 303 Azerbaijanis, including two journalists, have become victims of landmine explosions since November 2020.
Azerbaijan has set up the Lachin border crossing checkpoint in its sovereign territory in order to control its borders and prevent Armenia's illegal activities. Although Azerbaijan ensured the passage of Armenian residents, the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the Russian peacekeeping forces through the border crossing checkpoint, the Armenian side circulated false statements about the "dire humanitarian situation" in the region in order to continue illegal activities in the territory of Azerbaijan. At the same time, it resorted to numerous provocations, such as firing at Azerbaijani border guards on June 15, attempted smuggling, and unauthorized sending of trucks to the territory of Azerbaijan on July 26.
Despite the fact that Azerbaijan made a number of proposals, including the use of the Aghdam-Khankendi road and other alternative roads to meet the needs of Armenian residents, and despite the support of these proposals by the European Union and the ICRC, the Armenian side rejected these proposals by installing concrete obstacles on the alternative roads and blocking access to the territory, which once again shows that Armenia's statements concerning the humanitarian situation in the region are political blackmail and manipulation.
Azerbaijani diaspora organizations state that Armenia's goal is to attract third parties to the region, expand the geography of tensions and disrupt the peace process. Responsibility for all the provocations of recent days lies with Armenia and its leadership, as they continue their illegal military presence in Azerbaijani territories, foment separatism and obstruct reintegration efforts. At the same time, we demand that a number of countries turning a blind eye to the suffering of about one million Azerbaijanis forcibly expelled from Armenia and the occupied territories of Azerbaijan in the late 1980s and early 1990s, to the genocide of February 26, 1992 in the Azerbaijani town of Khojaly, to the fact that Armenia kept the invaded Azerbaijani territories under occupation for 30 years and the Nakhchivan Autonomous Republic under blockade for 32 years, to the continuing presence of Armenian armed forces in the territory of Azerbaijan for the last three years, to Armenia's obstruction of the opening of communications, respect the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, refrain from interfering in the internal affairs of our country and put an end to the policy of double standards”.