https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9fe36fd290519019d36b21b43_o.jpg
Amerika Birləşmiş Ştatlarında fəaliyyət göstərən bir qrup jurnalistdən və media ekspertindən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər çərçivəsində Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində olub.
Qarabağa səfərin proqramı Qafqazın “Xirosiması” adlandırılan Ağdam şəhərindən başlayıb. Öncə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) əməkdaşı amerikalı qonaqlara işğal illərində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən kütləvi şəkildə Azərbaycan torpaqlarında, o cümlədən Ağdam rayonunda basdırılmış minalar barədə məlumat verib və jurnalistlərin suallarını cavablandırıb, iki yerüstü minanın təmizlənməsi əməliyyatı nümayiş etdirilib.
Sonra Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin əməkdaşı erməni vandalizmi nəticəsində ərazidəki tarixi, mədəni və dini abidələrin əksəriyyətinin dağıdıldığı barədə məlumat verib.
Amerikalı jurnalistlər Cümə məscidini, Şəhidlər Xiyabanını və Ağdam Dram Teatrını ziyarət ediblər. Onlara bu memarlıq abidələrinin işğaldan əvvəlki vəziyyətini əks etdirən fotoşəkillər göstərilib. Xarici qonaqlar qarşılaşdıqları mənzərədən şoka düşdüklərini gizlətməyiblər.
Qonaqlar Ağdam rayonunda aparılan bərpa işlərinin gedişi ilə də tanış olublar və Ağdam Konfrans Mərkəzini ziyarət ediblər.
Nümayəndə heyətini səfərdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları müşayiət edib.
Bakıya səfərin ilk günündə nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasının Prezident Administrasiyasında və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində görüşləri keçirilib. Qonaqlar Heydər Əliyev Mərkəzi və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ilə də tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9fe36fd290519019d36b21b43_o.jpg
Делегация в составе группы журналистов и экспертов медиа, осуществляющих деятельность в Соединенных Штатах Америки, в рамках поездки в Азербайджан побывала на освобожденных от оккупации территориях Карабаха.
Программа поездки в Карабах началась с города Агдам, именуемого “Xиросимой” Кавказа. Сначала сотрудник Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (AНAMA) проинформировал американских гостей о минах, в массовом порядке заложенных армянскими вооруженными силами в годы оккупации на азербайджанских землях, в том числе в Агдамском районе, и ответил на вопросы журналистов, была продемонстрирована операция по обезвреживанию двух наземных мин.
Затем сотрудник специального представительства Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района), сообщил о разрушении в результате армянского вандализма большинства исторических, культурных и религиозных памятников на территории.
Aмериканские журналисты посетили Джума-мечеть, Шехидляр хиябаны и Агдамский драматический театр. Им были показаны фотоснимки, отражающие состояние этих архитектурных памятников до оккупации. Зарубежные гости не скрывали, что шокированы увиденной картиной.
Гости также ознакомились с ходом восстановительных работ, проводимых в Агдамском районе, и побывали в Агдамском конференц-центре.
В поездке делегацию сопровождали сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой.
B день прибытия в Баку состоялись встречи делегации в Администрации Президента Азербайджанской Республики и Государственном комитете по работе с диаспорой. Гости также ознакомились с Центром Гейдара Алиева и Государственным историко-архитектурным заповедником “Ичеришехер”.