https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9784cd9af5e281edf09212584_o.jpg
Qarabağ Dirçəliş Fondu 31 dekabr 2022-ci il tarixinə Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına (MHBS) uyğun hazırlanmış maliyyə hesabatlarını və müstəqil auditor “PwC Azərbaycan” şirkətinin müvafiq dövr üçün apardığı audit yoxlamalarına dair hesabatını (rəyini) dərc edib.
Fondun maliyyə hesabatları 31 dekabr 2022-ci il tarixinə maliyyə vəziyyəti haqqında hesabat, həmin tarixdə başa çatmış il üzrə mənfəət və ya zərər və sair məcmu gəlir haqqında hesabat, kapitalda dəyişikliklər haqqında hesabat və pul vəsaitlərinin hərəkəti haqqında hesabatı əhatə edir.
“PwC Azərbaycan” tərəfindən MHBS-ə uyğun hazırlanan Qarabağ Dirçəliş Fondunun 2022-ci il 31 dekabr tarixinə verilən maliyyə hesabatlarına rəy verilib.
Rəydə qeyd olunub:
“Bizim fikrimizcə, hazırkı maliyyə hesabatları bütün əhəmiyyətli aspektlər baxımından “Qarabağ Dirçəliş Fondu”nun (“Fond”) 31 dekabr 2022-ci il tarixinə maliyyə vəziyyətini və həmin tarixdə başa çatmış il üzrə maliyyə nəticələrini və pul vəsaitlərinin hərəkətini Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına uyğun olaraq düzgün əks etdirir”.
Qeyd olunmalıdır ki, Qarabağ Dirçəliş Fonduna 2022-ci il ərzində ümumilikdə 314,519,877 AZN ianə olunub. Fond ianələrdən əldə olunan vəsaitin bir qismini Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin dövlət istiqrazlarına yerləşdirməklə ötən ilin göstəriciləri ilə müqayisədə maliyyə gəlirini artıraraq 34,454,187 AZN əlavə gəlir əldə edib (2021-ci il ərzində Fond 9,198,829 AZN maliyyə gəliri əldə edib).
Bununla da, 31 dekabr 2022-ci il tarixinə Fondun cəmi aktivlərinin həcmi 1,238,123,966 AZN təşkil edib.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 19 yanvar tarixli 1253 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Qarabağ Dirçəliş Fondunun Nizamnaməsi”nin 4.7.12-ci yarımbəndinə əsasən Fondun kənar auditorunu təyin etmək və audit hesabatını qəbul etmək Fondun Müşahidə Şurasının əsas vəzifələrindən biridir.
Belə ki, 17 Mart 2022-ci il tarixində Fondun Müşahidə Şurasının müvafiq qərarı ilə “PwC Azərbaycan” Fondun kənar auditoru kimi təsdiq olunub.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun 2022-ci il 31 dekabr tarixinə verilən maliyyə hesabatı Fondun rəsmi saytında Azərbaycan və ingilis dillərində yerləşdirilib.
Azərbaycan dilində: https://qdf.gov.az/media/files/article/255/MHBS-uygun-Maliyye-Hesabatlari-ve-Musteqil-Auditorun-Hesabati-2022.pdf
İngilis dilində: https://qdf.gov.az/media/files/article/255/IFRS-Financial-Statements-and-Independent-Auditor-s-Report-2022.pdf
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 4 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı əsasında yaradılan Qarabağ Dirçəliş Fondu Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və yenidən qurulması, habelə dayanıqlı iqtisadiyyata və yüksək rifaha malik regiona çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə maliyyə dəstəyinin göstərilməsini və sərmayələrin cəlb edilməsini, bu sahədə dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsini, habelə görülən işlərlə bağlı ölkə daxilində və ölkə xaricində informasiya təminatını, maarifləndirmə və zəruri təşviqat işlərini həyata keçirən publik hüquqi şəxsdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_9784cd9af5e281edf09212584_o.jpg
Фонд Возрождения Карабаха опубликовал финансовую отчетность, подготовленную в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО) по состоянию на 31 декабря 2022 года, а также отчет (заключение) по результатам аудита за соответствующий период, проведенного независимым аудитором – компанией «PwC Азербайджан».
Финансовая отчетность Фонда включает отчет о финансовом положении по состоянию на 31 декабря 2022 года, отчет о прибылях и убытках и прочем совокупном доходе за год, закончившийся на указанную дату, отчет об изменениях в капитале и отчет о движении денежных средств.
В заключении аудиторов компании «PwC Азербайджан» по финансовому отчету Фонда Возрождения Карабаха, подготовленному в соответствии с МСФО по состоянию на 31 декабря 2022 года, сказано:
«По нашему мнению, текущая финансовая отчетность во всех существенных аспектах правильно отражает финансовое положение Фонда Возрождения Карабаха по состоянию на 31 декабря 2022 года, а также финансовые результаты и движение денежных средств за год, завершившийся на эту дату, в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности».
Отметим, что в 2022 году в Фонд возрождения Карабаха было пожертвовано в общей сложности 314 519 877 манатов.
В результате инвестирования части средств, полученных от пожертвований, в государственные облигации Министерства финансов Азербайджанской Республики, Фонд получил дополнительный финансовый доход в размере 34 454 187 манатов (в 2021-ом году доход от аналогичной деятельности составил 9 198 829 манатов).
В целом, по состоянию на 31 декабря 2022 года общие активы фонда составили 1 238 123 966 манатов.
Напомним, что 17 марта 2022 года соответствующим решением Наблюдательного совета Фонда компания «PwC Азербайджан» была утверждена в качестве независимого аудитора.
Следует отметить, что согласно подпункту 4.7.12 Устава Фонда Возрождения Карабаха, утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики № 1253 от 19 января 2021 года, одной из основных обязанностей Наблюдательного совета Фонда является назначение внешнего аудитора Фонда и принятие аудиторского заключения.
Вышеупомянутые отчеты можно найти на официальном сайте Фонда на азербайджанском и английском языках.
На азербайджанском языке: https://qdf.gov.az/media/files/article/255/MHBS-uygun-Maliyye-Hesabatlari-ve-Musteqil-Auditorun-Hesabati-2022.pdf
На английском языке: https://qdf.gov.az/media/files/article/255/IFRS-Financial-Statements-and-Independent-Auditor-s-Report-2022.pdf
Напомним, что Фонд Возрождения Карабаха был создан на основании Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 4 января 2021 года и является юридическим лицом публичного права.
Фонд оказывает финансовую поддержку работам по восстановлению и реконструкции освобожденных от оккупации территорий Азербайджанской Республики, способствует привлечению инвестиций в проекты по трансформации Карабаха в регион со стабильной экономикой и высоким уровнем благосостояния, продвигает развитие государственно-частного партнерства, а также проводит соответствующую информационно-просветительскую и коммуникационную работу внутри страны и за ее пределами.