https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_520105d6c237c05f729d23591_o.jpg
Xəbər verildiyi kimi, erməni futbolçularının Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı barədə təhqiredici hərəkətlər etmələri faktı ilə bağlı Cinayət Məcəlləsinin 283.2.3 (Milli, irqi, sosial və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınması mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə) və 324-cü (Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı və ya gerbi barədə təhqiredici hərəkətlər) maddələri ilə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunda cinayət işi başlanmaqla istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə həvalə olunub.
(keçid: https://genprosecutor.gov.az/az/post/4644)
Aparılan cinayət işi üzrə kifayət qədər əsaslı şübhələr yarandığından Ermənistan Respublikasının vətəndaşları - 2001-ci il təvəllüdlü Alen Sarqsyan, 2003-cü il təvəllüdlü Vahe Hovsepyan və Levon Qriqoryanın Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin qeyd olunan maddələrilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunması barədə qərar qəbul edilib, lakin olduqları yer istintaqa məlum olmadığına görə barələrində beynəlxalq axtarış elan edilməklə məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Keçirilmiş axtarış tədbirləri nəticəsində avqustun 28-də qeyd olunan şəxslər Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçuları tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Laçın sərhəd-keçid məntəqəsində saxlanılıb.
Müdafiə hüquqları təmin edilməklə istintaqa cəlb edilən şəxslər dindirmə zamanı törətdikləri əməli etiraf edərək səmimi peşman olduqlarını, gələcəkdə bir daha bu kimi hərəkətlərə yol verməyəcəklərini bildirib.
Təqsirləndirilən şəxslərin yaşı, törətdikləri əməli səmimi etiraf etməklə peşman olmaları nəzərə alınıb və cinayət prosessual qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunmaqla humanizm prinsipi tətbiq edilərək onların barəsində cinayət təqibinə xitam verilib.
Eyni zamanda, “İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunun tələblərinə əsasən milli, irqi və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönələn açıq çağırışlar edən informasiyanın internet informasiya ehtiyatında yerləşdirilməsi qadağan edildiyi halda, hərəkətlərini video qeydiyyata alıb bügünədək “Youtube” və müxtəlif sosial şəbəkə vasitələrində yaydıqlarına görə, Baş Prokurorluğun müvafiq qərarı əsasında İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 388-1-ci (İnternet informasiya ehtiyatında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkəsində yayılması qadağan edilən informasiyanın yerləşdirilməsi)- maddəsi ilə inzibati icraat başlanıb, qeyd olunan şəxslərin barəsində məhkəmənin qərarı ilə 10 gün müddətə inzibati həbs tətbiq olunub.
İnzibati həbs cəzasının icrasından sonra qeyd olunan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənara çıxarılması təmin olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_520105d6c237c05f729d23591_o.jpg
As previously announced, the criminal case has been initiated due to Armenian football players disrespectful actions towards the State Flag of the Republic of Azerbaijan under the articles 283.2.3 (Inciting national, racial, social, or religious hatred and enmity committed by organized group) and 324 (Violation of the National Flag or the State Emblem of the Republic of Azerbaijan), the investigation was entrusted to Investigation Department of the Prosecutor General’s Office. (link: https://genprosecutor.gov.az/az/post/4644)
Due to sustainable suspicions, it was decided to involve the citizens of the Republic of Armenia - Alen Sargsyan, born in 2001, Vahe Hovsepyan, born in 2003, and Levon Grigoryan as accused persons under the mentioned articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan. However, since their whereabouts were unknown at the time, an international arrest warrant was issued by the court.
As a result of the conducted search measures, on August 28, the mentioned individuals were detained by the military personnel of the State Border Service at the Lachin border crossing point of the Azerbaijan-Armenia state border.
Detained individuals have been provided with their defense rights, and during the interrogation, they sincerely expressed remorse for their actions and pledged not to engage in such activities in the future.
Considering the age of the accused individuals, their sincere remorse, and compliance with the requirements of procedural legislation, the principle of humanism has been applied, and the criminal prosecution against them has been terminated.
Additionally, despite the fact that the Law of the Republic of Azerbaijan "On Information, Informatization, and Protection of Information" prohibits posting information that openly calls for national, racial, or religious hatred and enmity, these individuals, having filmed their actions on video, posted this content on the "YouTube" channel and other Internet resources. In connection with these actions, administrative proceedings were initiated under Article 388-1 of the Code of Administrative Offenses by the relevant decision of the Prosecutor General's Office. By the court's decision, administrative arrest for ten days was imposed on the individuals.
Following the execution of the administrative detention sentence, these individuals will be expelled from the territory of the Republic of Azerbaijan.