https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_db245fbb2d837e073f9ccc27c_o.jpg
30 avqust - 1995-ci ildə ümumxalq referendumunda Qazaxıstan Respublikasının Konstitusiyasının qəbul edildiyi gün ölkədə Konstitusiya Günü kimi qeyd olunur. Hər bir vətəndaşa zəmanət verilən ayrılmaz dəyərlərə və azadlıqlara söykənərək, Konstitusiya Qazaxıstanın nailiyyətlərində əsas rol oynadı, tərəqqi və firavanlıq üçün əsas oldu.
Son 30 il ərzində Qazaxıstan beynəlxalq arenada nüfuza sahib olan Avrasiyanın ən dinamik şəkildə inkişaf edən dövlətlərdən biri oldu. Qazaxıstanın seçdiyi xarici siyasət kursu Sovet İttifaqının süqutundan sonra bütün qonşu ölkələrlə dövlət sərhədinin hüquqi rəsmiləşdirilməsi məsələlərin sülh yolu ilə həll olunmasına yol açıb. Qazaxıstan nüvə təhlükəsizliyinin təmin edilməsi hərəkatının rəmzidir. Ölkə qlobal və regional təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə, dayanıqlı inkişafa, mədəniyyətlərarası, etnikarası və dinlərarası dialoqa aktiv şəkildə töhfələr verir. Qazaxıstan haqlı olaraq çoxəsrlik tarixi və çoxşaxəli mədəni irsi ilə fəxr edə bilər.
Bu il Konstitusiya Günü 2022-ci ilin iyununda respublika referendumunda qəbul olunan düzəlişlərin qüvvəyə minməsindən sonra ilk dəfə qeyd olunduğuna görə xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Bu düzəlişlər gələcək demokratikləşmə yolunda mühüm addım olub. Parlamentə və yerli hakimiyyət orqanlara daha çox səlahiyyət verilib, eyni zamanda prezident səlahiyyətləri məhdudlaşdırılıb. Hökumət indi xalqa daha hesabatlıdır. Yenilənmiş Konstitusiyaya uyğun olaraq, Qazaxıstan Prezidenti yenidən seçilmək hüququ olmadan yalnız bir dəfə yeddi illik müddətə seçilir.
Qazaxıstan, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili, Uşaq Hüquqları üzrə Müvəkkili və Əlilliyi olan Şəxslərin Müdafiəsi üzrə Müvəkkili rolunu və statusunu artıraraq, insan hüquqları müdafiəsi mexanizmləri yaradıb və möhkəmləndirib.
Həmçinin, insan hüquqların və azadlıqların müdafiəsini təmin etməli olan Konstitusiya Məhkəməsi bərpa olunub. İndi Qazaxıstan vətəndaşları Baş Prokuror və İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili ilə yanaşı onların fikrincə əsas qanunun prinsiplərinə zidd olan normaların qanunsuz hesab edilməsi üçün birbaşa Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edə bilərlər.
Konstitusiyaya edilən düzəlişlərin effekti 2023-cü ilin mart ayında Parlament və yerli hakimiyyət orqanlara seçkiləri zamanı xüsusən nəzərəçarpacaq idi. Qeydiyyat prosedurların asanlaşdırılması seçkilərdə iştirak edən yeni siyasi partiyaların meydana gəlməsinə gətirib çıxarıb. Bir çox siyasi ekspertlərin fikrincə, bu seçkilər Qazaxıstanın müasir tarixində ən rəqabətli olub. Qəbul olunan düzəlişlərə uyğun olaraq, kənd rayonları akimlərin (merlərin) birbaşa seçilməsi nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, 2004-cü ildən bəri ilk dəfə parlament seçkilərdə proporsional-majoritar modeli istifadə olunub. Bu, birmandatlı dairələrdə partiya namizədləri ilə yanaşı çoxsaylı müstəqil namizədlərin seçkilərdə iştirak etməsinə imkan verib. Nəticədə, vətəndaşların ölkənin siyasi həyatında iştirak imkanları xeyli genişlənib. Parlamentə daxil olmaq üçün tələb olunan beş faizlik səddini altı partiya aşa bilib. Bu, müxtəlif siyasi baxışlara malik həqiqətən çoxpartiyalı səlahiyyətli orqanının yaradılmasına imkan verdi.
Bu yaxınlarda Qazaxıstanda referendum da daxil olmaqla beş seçki kampaniya keçirilib, bu isə o deməkdir ki, ölkə vətəndaşları bütün təklif olunan dəyişikliklərlə bağlı öz mövqelərini ortaya qoymağa imkan əldə ediblər. Hazırda elektoral dövrü tamamlanıb, qarşıda isə ölkənin gələcək sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı böyük işlər durur.
Yekunda, Konstitusiya düzəlişlər və islahatlar sayəsində Qazaxıstan cəmiyyətində yeni vətəndaş və siyasi mədəniyyətin formalaşmaqda olduğunu demək olar.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_db245fbb2d837e073f9ccc27c_o.jpg
30 августа – в день принятия Конституции Республики Казахстан на общенациональном референдуме в 1995 году, страна отмечает День Конституции. Опираясь на неотъемлемые ценности и свободы, гарантированные каждому гражданину, Конституция сыграла ключевую роль в достижениях Казахстана и стала основой для развития и процветания.
За последние 30 лет Казахстан стал одним из динамично развивающихся государств Евразии, имеющим авторитетный голос на международной арене. Выбранный курс внешней политики Казахстана способствовал мирному урегулированию вопросов юридического оформления государственной границы со всеми сопредельными странами после распада Советского Союза. Казахстан является олицетворением движения за обеспечение ядерной безопасности. Страна активно способствует укреплению глобальной и региональной безопасности, устойчивому развитию, межкультурному, межэтническому и межрелигиозному диалогу. Казахстан по праву может гордится своей многовековой историей и многогранным культурным наследием.
В этом году День Конституции имеет особое значение, так как он отмечается впервые после вступления в силу поправок, одобренных на республиканском референдуме в июне 2022 года. Эти поправки стали важным шагом на пути дельнейшей демократизации. Парламенту и местным органам власти было предоставлено больше полномочий, в то время как президентские полномочия были ограничены. Правительство теперь более подотчетно народу. В соответствии с обновленной Конституцией, Президент Казахстана избирается только на один семилетний срок, без права переизбрания.
Казахстан создал и укрепил механизмы защиты прав человека, повысив роль и статус Уполномоченного по правам человека, Уполномоченного по правам детей и Уполномоченного по защите лиц с ограниченными возможностями.
Также был восстановлен Конституционный суд, который призван обеспечивать защиту прав и свобод человека. Теперь граждане Казахстана, наряду с Генеральным прокурором и Уполномоченным по правам человека, могут напрямую обращаться в Конституционный суд для признания незаконными норм, которые, по их мнению, противоречат принципам основного закона.
Эффект принятых поправок в Конституцию был особенно заметен в ходе выборов в Парламент и местные органы власти в марте 2023 года. Упрощение процедуры регистрации привело к появлению новых политических партий, принявших участие в выборах. По мнению многих политических экспертов, эти выборы стали самыми конкурентными в современной истории Казахстана. В соответствии с принятыми поправками, предусмотрены прямые выборы акимов (мэров) сельских районов. При этом, впервые с 2004 года на парламентских выборах была использована пропорционально-мажоритарная модель. Это позволило в одномандатных округах наряду с партийными кандидатами участвовать в выборах многочисленным самовыдвиженцам. В результате значительно расширились возможности участия граждан в политической жизни страны. Шесть партий смогли преодолеть пятипроцентный барьер, необходимый для прохождения в Парламент. Это позволило создать действительно многопартийный представительный орган с различными политическими взглядами.
Совсем недавно в Казахстане прошло пять избирательных кампаний, включая референдум, а это значит, что граждане страны имели возможность напрямую высказаться по всем предлагаемым изменениям. На сегодняшний день электоральный цикл завершен, впереди большая работа по дальнейшему социально-экономическому развитию страны.
В конечном итоге, благодаря конституционным поправкам и реформам, можно сказать, что в казахстанском обществе формируется новая гражданская и политическая культура.