https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8feeb1c3ac02b427f6b004b64_o.jpg
Rəqəmsal dünya bir çox təhlükə və təhdidlərlə doludur. Bununla belə, “Kaspersky” tərəfindən aparılan sorğuya* əsasən, azərbaycanlı valideynlərin dörddə birindən çoxu (27%) uşaqları ilə yad adamlara cavab verməmək və özləri haqqında həddən artıq məlumat paylaşmamaq (oversharing) kimi onlayn təhlükəsizlik qaydalarını müzakirə etməyib. Təxminən eyni sayda respondent (28%) uşaqlara onlayn etika qaydalarını da izah etməyib - məsələn, təhqir yazmamaq və xoşagəlməz fotolar yerləşdirməmmək. Bu barədə 1 sentyabr 2023-cü il tarixində Bakıda keçirilən “Kaspersky Cyber Knowledge Day” adlı mətbuat konfransı zamanı məlumat verilib.
Təxminən hər beş respondentdən biri övladının sosial şəbəkələrdə öz səhifələrinə malik olduğunu bildirib. Amma respondentlərin yalnız yarısı (53%) sosial media səhifələrində övladları haqqında hansı məlumatların ictimaiyyətə açıq şəkildə paylaşıldığından xəbərdardırlar. Bunlar əsasən hobbi və şəxsi fotoşəkillər (41%), yaş (26%), mobil telefon nömrəsi və məktəb nömrəsidir (15%).
Şəbəkədə “oversharing” vərdişi valideynlərə xasdır. Demək olar ki, hər ikinci azərbaycanlı valideyn sosial şəbəkələrdəki səhifələrində uşaqlarının fotolarını, videolarını və ya onlar haqqında məlumatları yerləşdirir (41%). Respondentlər ən çox öz paylaşımlarında uşaqlarının hobbilərini qeyd edirlər (35%). Həmçinin öz səhifələrində övladlarının həyatından hekayələr (29%), onların adları (25%), fotoşəkillərinin çəkildiyi yerlərin geolokasiyası (20%) və təhsil aldıqları müəssisənin adını (15%) dərc edirlər.
Valideynlər uşaqlarını onlayn təhdidlərdən qorumaq üçün nə edirlər. Övladını internetdəki risklərdən qorumaq üçün hər iki nəfərdən biri onun internetdə keçirdiyi vaxtı məhdudlaşdırır, 43% onun onlayn olduğu vaxt müddətinə nəzarət etməyə çalışır, 37% isə onlara onlayn təhdidlər haqqında danışır. Eyni zamanda, hər on nəfərdən biri yad şəxslərin övladının etibarını qazanmağa çalışdığı hallar barədə məlumatlı olduğunu bildirib (10%), digər 20% isə uşaqlarının belə bir hadisə ilə üzləşib-üzləşmədiyi barədə suala dəqiq cavab verə bilməyib.
“Özümüz haqqında nə qədər çox məlumatı ictimaiyyətə açıq mənbələrə yerləşdirsək, potensial qurbanın rəqəmsal portretini çəkmək üçün bu cür məlumatlardan istifadə edən fırıldaqçıların qurbanı olmaq şansımız bir o qədər yüksək olar. Təcavüzkarlar hobbi, təhsil və ya istirahət yerləri haqqında məlumatlardan istifadə edərək uşağın etibarını qazanmaq üçün inandırıcı əfsanələr uydura bilərlər. Bu, hesabların, bank məlumatlarının və digər şəxsi məlumatların oğurlanmasına səbəb olmaqla yanaşı, həm də uşaqların onlayn təzyiq, şantaj və ciddi mənəvi və emosional zərərlə üzləşməsinə səbəb ola bilər”, - deyə “Kaspersky”-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
“Ona görə də həm uşaqların, həm də onların valideynlərinin bu cür risklərdən xəbərdar olması çox vacibdir. Biz böyüklərə uşaqlarla rəqəmsal məxfiliyin əhəmiyyəti haqqında danışmağı məsləhət görürük və kibertəhlükəsizlik sahəsində baş verənlərlə maraqlanmağa təşviq edirik. Bundan əlavə, valideynlərə kömək etmək üçün “Kaspersky Safe Kids” kimi texniki həllər var. Bu cür xüsusi proqramlar uşağın internetdə nə qədər vaxt keçirdiyinə, hansı səhifələri ziyarət etdiyinə və kiminlə ünsiyyətdə olduğuna nəzarət etməyə imkan verir”, - deyə Müşviq Məmmədov əlavə edir.
* Sorğu ERA Marketing Center tədqiqat şirkəti tərəfindən 2022-ci ilin dekabrında aparılıb. 0-17 yaş arası uşaqları olan Bakı (200 sorğu anketi), Gəncə və Sumqayıt (bu şəhərlərin hər birində 50 anket) sakinləri ilə üzbəüz metoddan istifadə etməklə müsahibə aparılıb. Sorğuda ümumilikdə 300 respondent iştirak edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8feeb1c3ac02b427f6b004b64_o.jpg
Цифровой мир таит множество опасностей и угроз. Тем не менее, по данным опроса* «Лаборатории Касперского», свыше четверти азербайджанских родителей (27%) не обсуждали с детьми правила безопасности в сети — например, не отвечать незнакомцам и не практиковать овершеринг, то есть не публиковать чрезмерные объёмы информации о себе. Примерно столько же респондентов (28%) не объясняли детям правила онлайн-этики — например, не писать оскорбления и не выкладывать неприличные фото. Об этом рассказали на пресс-конференции Kaspersky Cyber Knowledge Day, прошедшей 1 сентября 2023 года в Баку.
Примерно каждый пятый опрошенный сообщил, что у его ребёнка есть собственные страницы в соцсетях. Но только половина респондентов (53%) в курсе, какая информация об их детях есть в открытом доступе на их страницах в соцсетях. В основном это увлечения и личные фотографии (41%), возраст (26%), номер мобильного телефона и номер школы (15%).
«Овершеринг» в сети свойственен родителям. Почти каждый второй азербайджанский родитель тоже выкладывает у себя на странице в соцсетях фотографии, видео детей или посты о них (41%). Чаще всего опрошенные упоминают в постах об увлечениях ребёнка (35%). Также у себя на страницах они выкладывают истории из жизни детей (29%), их имена (25%), геолокацию мест, в которых были сделаны фотографии (20%) и название учебного заведения (15%).
Как родители пытаются обезопасить детей от онлайн-угроз. Чтобы защитить своего ребёнка от рисков в интернете, каждый второй ограничивает его пребывание в сети, 43% — пытаются контролировать, когда он находится в онлайн, а 37% — рассказывают об онлайн-угрозах. При этом каждый десятый сообщил, что знает о случаях, когда к его ребёнку пытались втереться в доверие незнакомцы (10%), ещё 20% не смогли с точностью ответить на вопрос, происходили ли подобные инциденты с их детьми.
«Чем больше информации о себе мы выкладываем в открытый доступ, тем выше шансы стать жертвой мошенников, которые используют подобные данные для составления цифрового портрета потенциальной жертвы. Используя информацию о хобби, местах учебы или отдыха, злоумышленники могут придумать правдоподобную легенду, чтобы втереться в доверие к ребёнку. Это может привести не только к краже аккаунтов, банковских данных и другой личной информации. Дети также могут столкнуться с онлайн-грумингом, шантажом, серьёзным моральным и эмоциональным уроном, — говорит Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане. — Именно поэтому и детям, и их родителям очень важно знать о подобных рисках. Мы рекомендуем взрослым разговаривать с детьми о важности соблюдения цифровой приватности и самим интересоваться тем, что происходит в области кибербезопасности. Кроме того, в помощь родителям существуют и технические решения, например Kaspersky Safe Kids. Такие специальные программы позволяют контролировать, сколько времени ребёнок проводит в интернете, на какие страницы заходит и с кем общается».