Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sentyabrın 5-də ölkəmizdə səfərdə olan Slovakiya Respublikası Milli Şurasının sədri Boris Kolların rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Milli Məclisin sədri çıxışının əvvəlində qonaqları Slovakiya Respublikasının milli bayramı - Konstitusiya günü münasibətilə təbrik edib, Azərbaycanla Slovakiya arasında mövcud olan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açıb, iki ölkə arasında əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini, əlaqələrin bundan sonra da genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirib.
Bu il diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünü qeyd edəcək Azərbaycan ilə Slovakiya arasında əlaqələrin müsbət dinamikasından məmnunluğunu ifadə edən spiker, Milli Məclisin yaz sessiyasının sonuncu plenar iclasında ölkəmizin Slovakiya Respublikasında səfirliyinin təsis olunması haqqında qanun layihəsinin qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Spiker səfirliyin açılmasının ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsinə müsbət töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayan spiker Sahibə Qafarova qonağın ötən illərdə Azərbaycana etdiyi səfərləri, habelə özünün 2021-ci ildə Slovakiya Respublikasına rəsmi səfərini və aparılan müzakirələri məmnuniyyətlə xatırladığını bildirib.
Qeyd edilib ki, bu günədək imzalanmış və müqavilə-hüquqi bazasının əsasını təşkil edən sənədlərin ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar və digər əməkdaşlıq sahələrini əhatə etdiyini deyən parlamentin sədri bildirib ki, ikitərəfli gündəlik müxtəlif sahələrini əhatə edəcək yeni sənədlərlə daha da zənginləşdirilə bilər.
Spiker Sahibə Qafarova iqtisadi münasibətlərdən danışarkən Azərbaycanla Slovakiya arasında yaradılmış Birgə İşçi Qrupun gələcək fəaliyyətinin ölkələrimiz arasındakı iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verəcəyini bildirib.
Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı mühüm rolu qeyd edən parlamentin spikeri, ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın gələcək perspektivlərindən danışıb, Slovakiyanın "Həmrəylik Halqası" STRING layihəsindəki iştirakının gələcək əməkdaşlığımızda yeni səhifə açacağını deyib.
Sıx təmasların və mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, iki ölkənin regionları arasında əlaqələrin qurulması və inkişafına toxunan spiker Sahibə Qafarova gələcəkdə Şuşa və Trençin şəhərlərinin qardaşlaşmış şəhərlərə çevrilməsinin qarşılıqlı anlaşma və etimadın daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edəcəyinə inamını ifadə edib.
Parlamentlərarası əlaqələrin hazırkı vəziyyətini müsbət səciyyələndirən spiker Sahibə Qafarova, qanunverici orqanlar arasındakı əməkdaşlığın inkişafında parlamentlərin dostluq qruplarının üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb, dostluq qruplarının müntəzəm qarşılıqlı səfərlərinin təşkil olunmasının, əməkdaşlığa dair geniş fikir mübadiləsinin aparılmasının vacibliyindən söz açıb.
Hazırda regionda mövcud olan vəziyyət barədə qonağa məlumat verən spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, məhz Azərbaycan öz torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 il davam edən işğalına son qoyduqdan və ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra münaqişə qurbanı olmasına baxmayaraq, Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitliyin bərqərar edilməsi məqsədilə Ermənistanla münasibətlərin beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri əsasında normallaşması üçün sülh təşəbbüsü irəli sürüb.
Laçın yolu ətrafında Ermənistanın apardığı yalan və uydurma təbliğata diqqət çəkən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Laçın yolu açıq olub və indi də açıqdır. Orada hər hansı blokadadan söhbət belə gedə bilməz. Laçın yolu Azərbaycanın ərazisidir. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın Xankəndi şəhərinə və ətraf kəndlərə humanitar yüklərin daşınması üçün Ağdam-Xankəndi yolunu təklif etdiyini, amma təəssüf ki, Ermənistanın bu yoldan istifadə etmək istəmədiyini qonağın diqqətinə çatdırıb. Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin Azərbaycan vətəndaşları olduqlarını bildirən Sahibə Qafarova xatırladıb ki, onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası istiqamətində lazımi addımlar atılır. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də dəfələrlə dediyi kimi, Qarabağda yaşayan ermənilər bizim vətəndaşlarımızdır və Azərbaycan vətəndaşları hansı hüquqlara malikdirlərsə, ermənilər də o hüquqlara malik olacaqlar.
Azərbaycan parlamentində olmaqdan məmnunluğunu bildirən Boris Kollar ölkəmizə səfərinin məqsədləri və Prezident İlham Əliyevlə bu gün keçirdiyi görüş barədə təəssüratlarını bölüşüb. Qonaq Azərbaycanla Slovakiya arasında münasibətlərin hazırkı durumundan məmnunluğunu bildirib, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin önəmini diqqətə çatdırıb. O, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın 2021-ci ildə Slovakiyaya səfərini xatırlayıb və bu səfərin parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına təkan verdiyini qeyd edib. Qonaq parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin və parlament komitələri arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyinə də toxunub.
Söhbət zamanı Boris Kollar Azərbaycanda mövcud olan tolerantlıq və multikulturalizmin digər ölkələrə nümunə ola biləcəyini ifadə edib. Beynəlxalq hüququn və ədalətin Azərbaycanın tərəfində olduğunu vurğulayan qonaq, ötən səfərində Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində olduğunu, sabah da həmin ərazilərə səfərə edəcəyini, aparılan bərpa-quruculuq işləri ilə yaxından tanış olacağını qeyd edib. Qonaq Ağdam rayonunda Slovakiya tərəfindən həyata keçiriləcək “Ağıllı kənd” layihəsi barədə məlumat verib, ölkəsinin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpasında iştirakından məmnunluğunu bildirib. İqtisadi əlaqələrin inkişafından danışan qonaq bu sahədə iş dairələri arasındakı əməkdaşlığın genişləndirilməsinin perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.

Состоялась встреча главы Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с руководителем Национального совета Словакии
Состоялась встреча главы Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с руководителем Национального совета Словакии Состоялась встреча главы Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с руководителем Национального совета Словакии
5-го сентября была проведена встреча спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с прибывшей в Баку делегацией во главе с председателем Национального совета Словакии Борисом Колларом.
После сердечных приветствий словацкой делегации г-жа Гафарова поздравила гостей с национальным праздником Словацкой Республики - Днем Конституции, прежде чем затронуть дружбу и сотрудничество между Азербайджаном и Словакией и отметить прогресс двусторонних связей и наличие благоприятных возможностей для дальнейшего их расширения.
Сагиба Гафарова также выразила удовлетворение положительной динамикой взаимоотношений, отметила, что азербайджано-словацким дипломатическим отношениям в этом году исполняется тридцать лет, добавив, что на последнем пленарном заседании весенней сессии Милли Меджлиса был принят законопроект об учреждении посольства нашей страны в Словацкой Республике. Г-жа Гафарова уверенно заметила, что открытие посольства внесет положительный вклад в углубление двусторонних отношений.
Подчеркнув важность визитов и встреч на высоком уровне для развития двусторонних отношений, г-жа Гафарова была рада вспомнить приезды г-на Коллара в Азербайджан за истёкшие годы, а также и свой официальный визит в Словакию в 2021-м году, и проведённые в ходе этих поездок беседы.
Далее было отмечено, что подписанные до сих пор и составляющие основу договорно-правовой базы документы охватывают политическую, экономическую, торговую, гуманитарную и прочие сферы сотрудничества между нашими странами. Совместная повестка дня может быть обогащена новыми документами касаемо различных сфер, интересных обеих сторонам, по словам г-жи Председателя.
Об экономических отношениях г-жа Гафарова сказала, что идущая своим ходом деятельность совместной рабочей группы поспособствует углублению экономического сотрудничества.
Глава азербайджанского парламента также отметила важную роль Азербайджана в энергетической безопасности Европы и затронула перспективы азербайджано-словацкого взаимодействия в энергетической сфере, сказав при этом, что участие Словакии в проекте STRING «Кольцо солидарности» перевернёт страницу в нашем предстоящем сотрудничестве.
Что до тесных контактов и укрепления культурных уз, а также налаживания и развития связей между регионами двух стран, Сагиба Гафарова выразила уверенность в том, что в будущем превращение городов Шуша и Тренчин в города-побратимы послужит дальнейшему укреплению взаимопонимания и доверия.
Положительно было охарактеризовано нынешнее состояние межпарламентских связей. Говорилось о задачах, выпадающих на долю групп парламентской дружбы обеих сторон в деле развития сотрудничества. Г-жа Гафарова подчеркнула необходимость регулярных взаимных визитов между группами и широкого обмена мнениями о сотрудничестве.
Проинформировав гостя о текущей ситуации в регионе, Спикер Гафарова обратила его внимание на то, что хотя это Азербайджан пострадал от былого конфликта, Азербайджан же сразу по прекращению тридцатилетней оккупации своих земель Арменией и восстановления собственной территориальной целостности выдвинул мирную инициативу с целью нормализации отношений с Армений на основе норм и принципов международного права во имя долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе.
Была затронута сфабрикованная Арменией пропаганда лжи вокруг Лачынской дороги. Как подчеркнула г-жа Гафарова, эта дорога была и остается открытой, и ни о какой блокаде даже речи не может идти. Лачынская дорога – территория Азербайджана. Азербайджан предлагает дорогу Агдам-Ханкенди для перевозки гуманитарных грузов в Ханкенди и окрестные села, но, к сожалению, Армения не желает пользоваться этим путём.
Проживающие в Карабахе армяне являются гражданами Азербайджана, и предпринимаются необходимые шаги для их реинтеграции в азербайджанское общество. Как не раз говорил президент Азербайджана Ильхам Алиев, живущие в Карабахе армяне – наши граждане и будут пользоваться теми же правами, что и прочие граждане страны.
Борис Коллар сказал, что рад прибыть в Милли Меджлис. Затем он впечатлениями от встречи с лидером Азербайджана Ильхамом Алиевым и обрисовал цели своего визита. Гость выразил удовлетворение нынешним состоянием отношений между Азербайджаном и Словакией, отметил важность взаимных визитов на высоком уровне и вспомнил о визите Сагибы Гафаровой в Братиславу в 2021-м году – тот визит, по его словам, дал толчок развитию межпарламентских связей. Г-н Коллар подчеркнул и необходимость интенсификации взаимных визитов и развития связей между парламентскими комитетами в общем контексте прогресса контактов между Национальным собранием и Милли Меджлисом.
Толерантность и мультикультурализм в Азербайджане могут служить примером для других стран. Международное право и справедливость на стороне Азербайджана, подчеркнул г-н Коллар, припомнив, что в прошлый свой приезд к нам побывал на освобождённых от оккупации азербайджанских территориях и добавив, что завтра вновь поедет туда и ознакомится с идущими своим чередом восстановительно-строительными работами. Был отмечен словацкий проект «умной деревни», который будет реализован в Агдамском районе. Г-н Коллар выразил удовольствие от участия Словакии в восстановлении освобожденных территорий Азербайджана, а говоря о развитии двусторонних экономических связей он изложил свои соображения о возможности расширения сотрудничества между бизнес-кругами наших стран.
Встреча продолжалась, и собеседники обменялись мнениями также о ряде иных вопросов, занимающих мысли их обоих.