https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_8e0f290ec8f27e1430c14412f_o.jpg
Belçikaya səfər çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DİDK) əməkdaşlarının bu ölkədə yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri ilə görüşü keçirilib.
Brüssel Azərbaycan Evində baş tutan tədbiri giriş sözü ilə DİDK sədrinin müavini Elşad Əliyev açıb. Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında müəyyənləşdirilən strategiya və yeni hədəflər, 4 iyun tarixində Brüsseldə keçirilən Avropa Azərbaycanlıları Konqresinin VII qurultayındə qəbul edilmiş qərarlar və komitənin həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat verən sədr müavini Qarabağdakı parlaq qələbəmizdən sonra Cənubi Qafqaz bölgəsində yaranmış yeni reallıqlar fonunda Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində görüləcək işlər barədə danışıb.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin V Qurultaydakı tövsiyələrinə diqqəti cəlb edən sədr müavini Koordinasiya Şuraları, Azərbaycan Evləri və həftəsonu Azərbaycan məktəbləri ilə əlaqədar fəaliyyətin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini nəzərə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən Belçika Azərbaycanlıları Federasiyasının həmsədri Anar Malik Brüssel Azərbaycan Evinin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi və yaxın gələcəkdə gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulan layihələrdən bəhs edib. Soydaşlarımızı ölkəmiz naminə birlik və həmrəylik nümayiş etdirməyə, Azərbaycan Evinin layihələrində fəal iştirak etməyə çağırıb.
Fikir mübadiləsi ilə davam edən görüşdə diaspor fəalı İlahə Tağıyeva və başqaları çıxış edərək, doğma dilimizin, qədim tariximizin və zəngin mədəniyyətimizin təbliği ilə bağlı müxtəlif layihələrə dair yeni ideyalar və təkliflər irəli sürüblər.
Sonra icma üzvlərinin övladlarının ifasında görkəmli şairimiz Səməd Vurğunun məşhur “Azərbaycan” şeiri səsləndirilib.
Qeyd edək ki, tədbirdə DİDK sədr müavini Vaqif Seyidbəyov, komitə əməkdaşları, ölkəmizin Belçikadakı səfirliyinin nümayəndələri, Brüssel şəhərində və ətrafında yaşayan müəllimlər, valideynlər və övladları iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_8e0f290ec8f27e1430c14412f_o.jpg
B рамках визита в Бельгию состоялась встреча сотрудников Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) с членами азербайджанской общины, проживающими в этой стране.
Bступительным словом мероприятие, проведенное в Доме Азербайджана в Брюсселе, открыл заместитель председателя ГКРД Эльшад Алиев. Подробно остановившись на стратегии и новых целях, намеченных на V Съезде азербайджанцев мира, решениях, принятых на состоявшемся 4 июня в Брюсселе VII съезде Конгресса азербайджанцев Европы, и реализованных комитетом проектах, заместитель председателя рассказал о предстоящей работе, направленной на доведение до международной общественности правды об Азербайджане на фоне новых реалий, сложившихся в регионе Южного Кавказа после нашей блестящей победы в Карабахе.
Говоря о рекомендациях Президента Азербайджана Ильхама Алиева на V Съезде, заместитель председателя отметил значение расширения деятельности, связанной с координационными советами, домами Азербайджана и азербайджанскими воскресными школами.
Выступая на мероприятии, сопредседатель Федерации азербайджанцев Бельгии Анар Малик коснулся направлений деятельности Дома Азербайджана в Брюсселе, реализованных и предстоящих в ближайшем будущем проектов. Он призвал соотечественников к демонстрации единства и солидарности во имя нашей страны, активному участию в проектах Дома Азербайджана.
На встрече, продолжавшейся обменом мнениями, активистка диаспоры Илаха Тагиева и другие в своих выступлениях выдвинули новые идеи и предложения относительно различных проектов, связанных с пропагандой нашего родного языка, древней истории и богатой культуры.
Затем в исполнении детей членов общины прозвучало знаменитое стихотворение выдающегося поэта Самеда Вургуна “Aзербайджан”.
Отметим, что в мероприятии принимали участие заместитель председателя ГКРД Вагиф Сеидбеков, сотрудники комитета, представители посольства нашей страны в Бельгии, педагоги, родители с детьми.