Sahibə Qafarova G77+Çin Sammitində Azərbaycanın qlobal təşəbbüsləri barədə danışıb
Sahibə Qafarova G77+Çin Sammitində Azərbaycanın qlobal təşəbbüsləri barədə danışıb Sahibə Qafarova G77+Çin Sammitində Azərbaycanın qlobal təşəbbüsləri barədə danışıb
Azərbaycan Davamlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinin həyata keçirilməsinə sadiqdir. BMT-yə üç Könüllü Milli İcmal Hesabatı təqdim etmiş ölkələr siyahısında məhz Azərbaycan region ölkələri arasında birinci, dünyada isə 12 ölkədən biridir. Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kuba Respublikasında keçirilən G77+Çin Sammitinin ümumi müzakirələrində çıxışı zamanı deyib.
Azərbaycan hökumətinin DİM məqsəd və hədəflərini milli inkişaf planlarına və strategiyalarına daxil etdiyini bildirən parlamentin spikeri, elm, texnologiya və innovasiyaların inkişaf prioritetlərinin həyata keçirilməsində mühüm alətlər hesab olunduğunu bildirib. Sahibə Qafarova bildirib ki, dialoqun, həmrəyliyin, qarşılıqlı dəstəyin və çoxtərəfliliyin gücləndirilməsi hər zaman Azərbaycanın qlobal baxışının hərəkətverici qüvvəsi olub. O, qeyd edib ki, BMT Baş Assambleyasının COVID-19 üzrə xüsusi sessiyasının keçirilməsi, peyvəndlərə bərabər və universal çıxış haqqında BMT qətnamələrinin qəbul olunması Azərbaycanın əksər üzvləri inkişaf etməkdə olan ölkələrdən ibarət Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinin mühüm nəticələrindən biridir. Ölkəmiz həmçinin 80-dən çox ölkəyə koronavirusla bağlı maliyyə və humanitar yardım göstərib, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 10 milyon ABŞ dolları məbləğində könüllü ianə edib.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatının yaradılmasına dair təşəbbüslərdən sonra hazırda Qoşulmama Hərəkatının qadın platformasının yaradılması üzərində işləyir. Bu, inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsinə qadınların, gənclərin və parlamentarilərin verdiyi töhfələrin təsdiqidir.
Spiker deyib ki, 2023-cü ilin sonuna qədər Qoşulmama Hərəkatı – G77 Birgə Koordinasiya Komitəsinin işinin canlandırılması Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinin daha bir mühüm mərhələsi ola bilər. Bu, artan qarşılıqlı dəstəyi, birgə səyləri və inkişaf etməkdə olan ölkələrin daha yaxşı qarşılıqlı fəaliyyətini təmin edə bilər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu ilin martında Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun ölkəmizdə keçirilmiş sammit səviyyəli görüşü çərçivəsində Afrika və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasına dəstək məqsədilə iki Qlobal Çağırış elan etdiyini xatırladan parlamentin spikeri bu çağırışların birbaşa maliyyə dəstəyini, təhsil imkanlarının genişləndirilməsini, potensialın gücləndirilməsini və digər vasitələri nəzərdə tutduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan ilk donor kimi hər iki Qlobal Çağırış üçün 1 milyon ABŞ dolları ayırıb. Azərbaycan tərəfindən 130-dan çox ölkəyə edilən beynəlxalq yardım insan və institusional potensialın yaradılması, qabaqcıl təcrübə mübadiləsi yolu ilə yoxsulluğun aradan qaldırılmasına və davamlı inkişafın dəstəklənməsinə yönəlib.
Azərbaycanın 2018-2023-cü illər ərzində əsasən G77 Qrupuna daxil olan 83 ölkədən olan tələbələrə tam ali təhsil təqaüdü verdiyini deyən Sahibə Qafarova bildirib ki, ölkəmiz Azərbaycan Prezidentinin bu ilin iyul ayında imzaladığı müvafiq sərəncamla yaradılmış “Heydər Əliyev Beynəlxalq Təhsil Qrant Proqramı” vasitəsilə bu təqaüdləri İƏT, Qoşulmama Hərəkatı və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri (SIDS) coğrafiyasından olan ölkələrə də şamil etməyi hədəfləyir.

Сагиба Гафарова говорила о глобальных инициативах Азербайджана на саммите G77+Китай
Сагиба Гафарова говорила о глобальных инициативах Азербайджана на саммите G77+Китай Сагиба Гафарова говорила о глобальных инициативах Азербайджана на саммите G77+Китай
Азербайджан остаётся привержен осуществлению Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, и был первым из государств своего региона и одним из 12 государств, вообще первыми представивших в ООН свои три добровольных национальных обзорных отчёта, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала в ходе общих дебатов, организованных на саммите G77+Китай на Кубе.
Г-жа Гафарова заявила там же, что правительство Азербайджана включило цели и задачи ЦУР в национальные планы и стратегии развития. Наука, технологии и инновации рассматриваются как важные инструменты для реализации приоритетов развития. Укрепление диалога, солидарности, взаимной поддержки и многосторонности всегда было движущей силой глобального видения Азербайджана… специальная сессия Генеральной Ассамблеи ООН по COVID, резолюции ООН о справедливом и всеобщем доступе к вакцинам стали одними из важных результатов председательства Азербайджана в Движении Неприсоединения, большинство членов которого являются развивающимися странами. Азербайджан также оказал финансовую и гуманитарную помощь в связи с коронавирусом более чем 80 странам и внёс во Всемирную организацию здравоохранения добровольный взнос в объеме 10 миллионов долларов США.
Вслед за учреждением Парламентской сети и Молодёжной организации Движения Неприсоединения, Азербайджан в настоящее время работает над созданием Женской платформы организации, а это – признание вклада, который женщины, молодёжь и парламентарии вносят в реализацию наших целей развития, добавила г-жа Гафарова.
Оживление работы Объединенного координационного комитета ДН-G77 к концу 2023-го года может стать еще одной важной вехой председательства Азербайджана в ДН. Это может привести к усилению взаимной поддержки, совместным усилиям и улучшению взаимодействия развивающихся стран.
В рамках саммита Контактной группы Движения неприсоединения по борьбе с COVID-19, состоявшегося в Азербайджане в марте этого года, президент Азербайджанской Республики г-н Ильхам Алиев сделал два глобальных призыва поддержать постпандемическое восстановление Африки и малых островных развивающихся государств. Призывы предусматривают прямую финансовую поддержку, расширение возможностей образования, наращивание потенциала и другие инструменты. Азербайджан, как первый донор, выделил 1 миллион долларов США на оба призыва. Поддержка этих призывов международным сообществом жизненно важна для устойчивого развития упомянутых стран, лидер азербайджанского парламента сообщила участникам саммита в кубинской столице.
В период с 2018 по 2023 годы Азербайджан предоставил полные стипендии на высшее образование студентам из 83 стран, преимущественно государств-членов Группы 77. Рада проинформировать вас о том, что в рамках «Программы международных образовательных грантов имени Гейдара Алиева», учрежденной соответствующим указом Президента Азербайджана в июле этого года, мы стремимся продолжить предоставление этих стипендий странам ОИК, ДН и малым островным развивающимся государствам (МОСТРАГ), говорила Сагиба Гафарова в Гаване.