Sahibə Qafarova G77+Çin Sammitində Azərbaycanın qlobal təşəbbüsləri barədə danışıb
Sahibə Qafarova G77+Çin Sammitində Azərbaycanın qlobal təşəbbüsləri barədə danışıb Sahibə Qafarova G77+Çin Sammitində Azərbaycanın qlobal təşəbbüsləri barədə danışıb
Azərbaycan Davamlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinin həyata keçirilməsinə sadiqdir. BMT-yə üç Könüllü Milli İcmal Hesabatı təqdim etmiş ölkələr siyahısında məhz Azərbaycan region ölkələri arasında birinci, dünyada isə 12 ölkədən biridir. Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kuba Respublikasında keçirilən G77+Çin Sammitinin ümumi müzakirələrində çıxışı zamanı deyib.
Azərbaycan hökumətinin DİM məqsəd və hədəflərini milli inkişaf planlarına və strategiyalarına daxil etdiyini bildirən parlamentin spikeri, elm, texnologiya və innovasiyaların inkişaf prioritetlərinin həyata keçirilməsində mühüm alətlər hesab olunduğunu bildirib. Sahibə Qafarova bildirib ki, dialoqun, həmrəyliyin, qarşılıqlı dəstəyin və çoxtərəfliliyin gücləndirilməsi hər zaman Azərbaycanın qlobal baxışının hərəkətverici qüvvəsi olub. O, qeyd edib ki, BMT Baş Assambleyasının COVID-19 üzrə xüsusi sessiyasının keçirilməsi, peyvəndlərə bərabər və universal çıxış haqqında BMT qətnamələrinin qəbul olunması Azərbaycanın əksər üzvləri inkişaf etməkdə olan ölkələrdən ibarət Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinin mühüm nəticələrindən biridir. Ölkəmiz həmçinin 80-dən çox ölkəyə koronavirusla bağlı maliyyə və humanitar yardım göstərib, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 10 milyon ABŞ dolları məbləğində könüllü ianə edib.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatının yaradılmasına dair təşəbbüslərdən sonra hazırda Qoşulmama Hərəkatının qadın platformasının yaradılması üzərində işləyir. Bu, inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsinə qadınların, gənclərin və parlamentarilərin verdiyi töhfələrin təsdiqidir.
Spiker deyib ki, 2023-cü ilin sonuna qədər Qoşulmama Hərəkatı – G77 Birgə Koordinasiya Komitəsinin işinin canlandırılması Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinin daha bir mühüm mərhələsi ola bilər. Bu, artan qarşılıqlı dəstəyi, birgə səyləri və inkişaf etməkdə olan ölkələrin daha yaxşı qarşılıqlı fəaliyyətini təmin edə bilər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu ilin martında Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun ölkəmizdə keçirilmiş sammit səviyyəli görüşü çərçivəsində Afrika və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasına dəstək məqsədilə iki Qlobal Çağırış elan etdiyini xatırladan parlamentin spikeri bu çağırışların birbaşa maliyyə dəstəyini, təhsil imkanlarının genişləndirilməsini, potensialın gücləndirilməsini və digər vasitələri nəzərdə tutduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan ilk donor kimi hər iki Qlobal Çağırış üçün 1 milyon ABŞ dolları ayırıb. Azərbaycan tərəfindən 130-dan çox ölkəyə edilən beynəlxalq yardım insan və institusional potensialın yaradılması, qabaqcıl təcrübə mübadiləsi yolu ilə yoxsulluğun aradan qaldırılmasına və davamlı inkişafın dəstəklənməsinə yönəlib.
Azərbaycanın 2018-2023-cü illər ərzində əsasən G77 Qrupuna daxil olan 83 ölkədən olan tələbələrə tam ali təhsil təqaüdü verdiyini deyən Sahibə Qafarova bildirib ki, ölkəmiz Azərbaycan Prezidentinin bu ilin iyul ayında imzaladığı müvafiq sərəncamla yaradılmış “Heydər Əliyev Beynəlxalq Təhsil Qrant Proqramı” vasitəsilə bu təqaüdləri İƏT, Qoşulmama Hərəkatı və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri (SIDS) coğrafiyasından olan ölkələrə də şamil etməyi hədəfləyir.

Sahiba Gafarova Talked of Azerbaijan’s Global Initiatives at G77+China Summit Meeting
Sahiba Gafarova Talked of Azerbaijan’s Global Initiatives at G77+China Summit Meeting Sahiba Gafarova Talked of Azerbaijan’s Global Initiatives at G77+China Summit Meeting
Azerbaijan remains committed to implementing the SDG Agenda for until 2030. Suffice to say, Azerbaijan was the first country in her region and one of the 12 countries in the world to submit three voluntary review reports to the UN, Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said during the general debate organised at the G77+China Summit in Havana.
Mrs Gafarova said there also that the Government of Azerbaijan had incorporated the SDG tasks and points in the national development plans and strategies. Science, technology and innovations are viewed as important tools to implement the development priorities. Strengthening the dialogue, solidarity, mutual support and multilateralism has always been the driving force behind Azerbaijan’s global outlook… the special session of the UN General Assembly on COVID and the UN resolutions on equitable and all-encompassing access to the vaccines were amongst the important results of the Azerbaijani chairmanship of the Non-Aligned Movement the majority of whose members are developing countries. Azerbaijan, besides, extended financial and humanitarian aid against the coronavirus to more than 80 countries and contributed USD 10 mn to the World Health Organisation voluntarily.
Azerbaijan is working on establishing the Women’s Platform of the Non-Aligned Movement following the emergence of its Parliamentary Network and Youth Organisation, which is recognition of the contribution that women, youth and parliamentarians are making to the attainment of our development goals
Revitalisation of the work of the NAM-G77 Joint Co-ordination Committee towards the end of 2023 may prove another milestone in the Azerbaijani chairmanship in the NAM. It can result in stronger mutual support and combined efforts and improve the interaction amongst developing countries.
President of the Republic of Azerbaijan Mr Ilham Aliyev made two global calls: to support the postpandemic revival of Africa and to do the same to the small island developing countries. Those calls were made at the summit meeting of the COVID-19 Contact Group of the Non-Aligned Movement in Azerbaijan in March this year. Those calls envisage a direct financial support, provision of greater education opportunities, capacity-building and other tools. Azerbaijan as the first donor released USD 1 mn towards both calls’ implementation. It is vital for those countries’ sustainable development that the calls in question be supported by the international community, the leader of the Azerbaijani legislature told the participants of the summit in the Cuban capital city.
‘Azerbaijan allocated full scholarships to students from 83 countries, most of them the Group 77 members, in the period from 2018 to 2023. I am glad to tell you that we strive to continue granting such scholarships to the countries of the OIC, NAM and the Small Island Developing States (SIDS),’ Sahiba Gafarova was saying in Havana.