https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_190bbc62589a767bba6de25ad_o.jpg
Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin təşəbbüskarı və müəllifi olduğu “Qadınlar üzrə Komissiya haqqında” qərar layihəsi müzakirəyə çıxarılıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının açılış mərasimində çıxışı zamanı bu beynəlxalq təşkilatın “Qadınlar üzrə Komissiya”nın yaradılmasının APA-nın fəaliyyətində gender bərabərliyinin təmin edilməsi məsələsinin ön planda saxlanmasına zəmanət verəcəyini deyib. Parlamentin spikeri, bunun Asiya ölkələrində qadınlara qarşı diskriminasiyanın aradan qaldırılmasına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Müasir dünyada qadınların səlahiyyətlərinin artırılması istiqamətində müəyyən tədbirlərin həyata keçirilməsinə, saysız-hesabsız səylərə rəğmən, bu sahədə ciddi problemlərin hələ də mövcud olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, adı çəkilən qətnamə layihəsində əlaqədar problemlərin həlli məqsədilə APA çərçivəsində Qadınlar üzrə Komissiyanın yaradılmasının təklif olunduğunu bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_190bbc62589a767bba6de25ad_o.jpg
На проводимом в Баку заседании Постоянной комиссии по социальным и культурным вопросам Азиатской парламентской ассамблеи (АПА) был обсужден инициированный и подготовленный делегацией Азербайджана проект резолюции "О Комиссии по делам женщин".
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в ходе своего выступления на церемонии открытия проводимого в Баку заседания Постоянного комитета по социальным и культурным вопросам Азиатской парламентской ассамблеи (АПА) заявила, что создание «Комиссии по делам женщин» в этой международной организации будет гарантировать нахождение вопроса гендерного равенства в центре в деятельности АПА. Председатель парламента выразила уверенность в том, что это внесет позитивный вклад в ликвидацию дискриминации женщин в странах Азии.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что, несмотря на реализацию определенных мер и многочисленные усилия в направлении повышения полномочий женщин, в современном мире все еще существуют серьезные проблемы в этой сфере. Председатель парламента подчеркнула, что для решения проблем, упомянутых в предложенном проекте резолюции, предлагается создать в рамках АПА комиссию по делам женщин.