https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_190bbc62589a767bba6de25ad_o.jpg
Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin təşəbbüskarı və müəllifi olduğu “Qadınlar üzrə Komissiya haqqında” qərar layihəsi müzakirəyə çıxarılıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının açılış mərasimində çıxışı zamanı bu beynəlxalq təşkilatın “Qadınlar üzrə Komissiya”nın yaradılmasının APA-nın fəaliyyətində gender bərabərliyinin təmin edilməsi məsələsinin ön planda saxlanmasına zəmanət verəcəyini deyib. Parlamentin spikeri, bunun Asiya ölkələrində qadınlara qarşı diskriminasiyanın aradan qaldırılmasına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Müasir dünyada qadınların səlahiyyətlərinin artırılması istiqamətində müəyyən tədbirlərin həyata keçirilməsinə, saysız-hesabsız səylərə rəğmən, bu sahədə ciddi problemlərin hələ də mövcud olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, adı çəkilən qətnamə layihəsində əlaqədar problemlərin həlli məqsədilə APA çərçivəsində Qadınlar üzrə Komissiyanın yaradılmasının təklif olunduğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_190bbc62589a767bba6de25ad_o.jpg
The draft resolution ‘About the Commission on Women’, suggested and brought forth by the Azerbaijani delegation, has been discussed at the meeting of the Asian Parliamentary Assembly (APA) Standing Committee for Social and Cultural Affairs held in Baku.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova remarked in her speech at the Committee meeting’s opening ceremony that the emergence of such a Commission within this international organisation would guarantee gender equality and maintaining it would remain at the fore of the APA activities. Mrs Gafarova added that she believed this novelty would contribute to the eradication of discrimination of women in the Asian countries, too.
As she spoke about taking certain steps to increase women’s empowerment in today’s world, Speaker Gafarova referred to serious problems in that area despite the countless efforts to remedy the situation in it. It was in view of this that it was proposed to set a Common on Women in the APA, so the problems cited in the draft resolution would be solved ultimately, according to Mrs Gafarova.