https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_746b2a2d874790864401def5d_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA İmza-nın təqdim etdiyi yeni biometrik imzalama funksionallığı ilə artıq imza sahibinin adından başqa bir şəxsin sənəd imzalamasının qarşısı alınacaq.
Belə ki, yeni funksionallığın tətbiqi ilə imzalama zamanı mobil telefonun ekranında PİN kod yığıldıqdan sonra təkrar təsdiqləmə üçün biometrik eyniləşdirmə aparılacaq. İmza edən şəxsin həqiqətən də imza sahibinin özü olub-olmadığı SİMA İmzanın xüsusi süni zəka və biometriya texnologiyası vasitəsilə dəqiqləşdiriləcək.
Bu zaman şəxsin üz cizgiləri vasitəsilə biometrik eyniliyi və canlılığı yoxlanılacaq. Eyniləşdirməsi uğurla başa çatan şəxslərin imza prosesi tamamlanmış olacaq. Bütün bu proses cəmi bir neçə saniyə ərzində baş tutacaq.
Nəzərə çatdıraq ki, bu yenilik əsasən elektron imzalardan sui-istifadə hallarının qarşısının alınması məqsədilə tətbiq olunub. Belə ki, son vaxtlar hüquq-mühafizə orqanları və məhkəmələr tərəfindən aparılan araşdırmalar zamanı (əsasən maliyyə cinayətləri üzrə) kritik sənədlərin imzalanmasında saxtalaşdırma hallarına tez-tez rast gəlindiyi aşkarlanıb.
Bununla bağlı bir müddət əvvəl Dövlət Vergi Xidməti də rəsmi açıqlama yayaraq vətəndaşları məlumatlandırıb.
Qeyd edək ki, bənzər situasiyalar elektron imza tətbiq olunan digər sahələrdə (dövlət xidmətləri, bank, sığorta, elektron gömrük və s.) də baş verə bilər. Bu cür xoşagəlməz halların qarşısını almaq məqsədilə dövlət qurumları və özəl müəssisələrin SİMA İmzanın biometrik imzalama həllindən istifadə etməsi tövsiyə olunur. Belə ki, SİMA İmza ilə inteqrasiya edən tərəfdaşlar üztanıma vasitəsilə aparılan təsdiq sayəsində sui-istifadə hallarını aradan qaldıracaq.
Onu da qeyd edək ki, Dövlət Vergi Xidməti və “AzInTelecom”un apardığı birgə əməkdaşlıq çərçivəsində SİMA İmza-nın e-taxes.gov.az portalına inteqrasiya prosesi yekunlaşmaq üzrədir.
Portalda SİMA İmza ilə giriş və imzalama xidməti istifadəyə verildikdən sonra qeyd edilən neqativ halların minimuma endirilməsi proqnozlaşdırılır.
SİMA İmza həm vətəndaşlar, həm də xidmət təklif edənlər üçün bir sıra üstünlüklər yaradır. Yeni nəsil rəqəmsal imza ilə maliyyə xərcləri azalır, vaxt itkisi aradan qalxır. Həmçinin SİMA İmza-nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi, eləcə də avtomatlaşdırma istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır.
Bu imkandan faydalanmaq üçün SİMA İmza tətbiqini mobil cihaza yükləmək və bir dəfə qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran SİMA İmza ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirəcək.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_746b2a2d874790864401def5d_o.jpg
Благодаря новой функции биометрической подписи, предоставляемой SİMA İmza, созданной ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта, будет предотвращено подписание документов от другого лица.
Так, с внедрением нового функционала будет осуществляться биометрическая идентификация для повторного подтверждения после ввода ПИН-кода на экране мобильного телефона во время подписания. Действительно ли подписавший является владельцем подписи будет проверено с помощью специальной технологии искусственного интеллекта и биометрии SİMA İmza.
Биометрическая личность и подлинность идентификационных данных будут проверяться по чертам лица. Для лиц успешно прошедших биометрическую идентификацию процесс будет завершен. Весь этот процесс потребует всего несколько секунд.
Стоит обратить внимание на то, что данное нововведение в основном призвано предотвратить неправомерное использование электронных подписей. Так, в последнее время в ходе расследований, проводимых правоохранительными органами и судами (в основном по финансовым преступлениям), было установлено, что часто встречаются случаи фальсификации при подписании важных документов.
Некоторое время назад Государственная налоговая служба проинформировала граждан, выпустив официальное заявление.
Отметим, что аналогичные ситуации могут возникнуть и в других сферах, где применяются электронные подписи (госуслуги, банковское дело, страхование, электронная таможня и т. д.). Чтобы предотвратить подобные неприятные ситуации, государственным учреждениям и частным предприятиям рекомендуется использовать биометрическое решение SİMA İmza. Таким образом, интеграция партнеров с SİMA İmza исключит вышеупомянутые варианты использования благодаря аутентификации посредством идентификации.
Следует также отметить, что в рамках совместного сотрудничества Государственной налоговой службы и «AzInTelecom» завершается процесс интеграции SİMA İmza с порталом e-taxes.gov.az.
Прогнозируется, что упомянутые негативные случаи будут сведены к минимуму после того, как на портале будет активен сервис входа и подписания с помощью SİMA İmza.
SİMA İmza создает ряд преимуществ как для граждан, так и для поставщиков услуг. С цифровой подписью нового поколения сокращаются финансовые затраты и предотвращается потеря времени. Кроме того, возможность интеграции SİMA İmza в любую систему, а также автоматизация дают пользователям возможность подписывать документы быстро и в любом количестве.
Для получения цифровой подписи, работающей с мобильным приложением, достаточно скачать мобильное приложение SİMA İmza на устройство и один раз зарегистрироваться. SİMA İmza, повышающая доступность цифровых услуг, ускорит бизнес-процессы в нашей стране.