https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_7b167074d7eb04cb268c69a64_o.jpg
Mütəxəssislər şəbəkəyə qoşulmuş cihazlar üçün 2023-cü ilin aktual kibertəhdiqlərini, həmçinin onların sındırılması ilə bağlı qaranlıq şəbəkədəki məhsul və xidmətləri araşdırıblar
“2023-cü ildə IoT Cihazlarına Qarşı Təhdidlərin İcmalı” adlı yeni hesabatda “Kaspersky” tədqiqatçıları ağıllı cihazlardan istifadə etməklə DDoS hücumlarının həyata keçirilməsi xidmətlərinin satışı üçün qaranlıq şəbəkədə tapılan yüzlərlə reklamdan, yoluxmuş qacetlərə nəzarət etmək üçün təcavüzkarlar arasında rəqabətdən və IoT cihazlarını yoluxdurmaq cəhdlərinin ən çox qeydə alındığı ölkələrdən danışıblar.
Qaranlıq şəbəkədə ən populyar "IoT xidməti". “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” xidmətinin analitiklərinin fikrincə, qaranlıq şəbəkədə əşyaların interneti ilə bağlı ən populyar xidmətlərdən biri DDoS-dur. Bu cür hücumların həyata keçirilməsi üçün istifadə edilən ağıllı cihazlar əsasında qurulan botnetlər müxtəlif kölgə forumlarında görülən reklamlarda daha çox yayılıb. Ümumilikdə, 2023-cü ilin birinci yarısında “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” xidmətinin analitikləri qaranlıq şəbəkədə 700-dən çox bu cür reklam aşkar ediblər.
Bu xidmətin qiyməti hücumun mürəkkəbliliyinə təsir edən bir çox amillərdən, o cümlədən, qurbanın DDoS-a qarşı müdafiəyə sahib olması və “captcha” və “JavaScript” yoxlamasının mövcudluğundan asılıdır. Ümumilikdə, hücumun dəyəri gündəlik 20 ABŞ dollarından aylıq 10 min ABŞ dollarına qədər dəyişir. Araşdırılıan reklamlarda orta hesabla belə bir xidmət gündə 63,5 ABŞ dollarına və ya ayda 1350 ABŞ dollarına təklif olunub.
Əşyaların interneti cihazlarını sındırmaq üçün xidmətlər də qaranlıq şəbəkədə satılır. Xüsusilə, təcavüzkarlar sıfır gün zəiflikləri üçün uyğun eksploytlar axtarırlar.
Şəbəkəyə qoşulmuş cihazlar üçün təhdidlərin əhatəsi. Əşyaların internetini hədəf alan digər zərərli proqram növlərinə fidyə proqramları, mədənçilər və DNS server dəyişdiriciləri daxildir. Bəzən yoluxmuş qurğular uzaq serverlər yəni şəbəkədə təcavüzkarın trafikini özləri üzərindən yönləndirən ara qovşaqlar kimi istifadə olunur, beləliklə də izləməyi çətinləşdirirlər.
Əşyaların interneti üçün zərərli proqramın əsas xüsusiyyətlərindən biri 2016-cı ildə aşkar edilmiş “Mirai” zərərli proqram təminatına əsaslanan çoxlu müxtəlif ailələrin mövcudluğudur. Nəticədə təcavüzkarlar arasında şiddətli rəqabət yaranıb, onlar cihazlara nəzarət etmək üçün bir-biri ilə mübarizə aparırlar. Buna görə də, təcavüzkarlar mərhələli şəkildə əşyaların interneti üçün yoluxmuş cihazda rəqibləri birbaşa "zərərsizləşdirmək" və onun yenidən yoluxmasının qarşısını almaq funksiyalarını daxil etməyə başladılar. Girişi təhlükəsizlik altına almaq üçün ən populyar taktika cihaza qoşulma cəhdlərini bloklayan şəbəkə ekranı qaydaları əlavə etməkdir. Uzaqdan cihaz idarəetmə xidmətlərini söndürmək üçün başqalarının proseslərini sonlandıran və ya başqalarının fayllarını silən cihazlarından daha az istifadə olunur.
Əşyaların interneti cihazları necə yoluxur. Ağıllı cihazları yoluxdurmağın ən geniş yayılmış üsulu “Telnet” və “SSH” protokollarından istifadə edən xidmətlər üçün zorakı şifrə təxmini üsuludur. Belə ki, 2023-cü ilin birinci yarısında “honeypots” yəni təcavüzkarlar üçün xüsusi tələlər tərəfindən qeydə alınmış zorakı şifrə təxmini cəhdlərinin 97,91%-i “Telnet” protokoluna, 2,09%-i isə “SSH”yə yönəlib. Bu hücumların əksəriyyəti Çin, Hindistan və ABŞ-da qeydə alınıb və hücumlar isə ən çox Çin, Pakistan və Rusiyadan edilib.
Cihazda aktiv olan xidmətlərdəki boşluqlar da cihazın yoluxdurulmasına səbəb ola bilər. Onlar tez-tez təcavüzkarlar tərəfindən veb-interfeysə sorğu göndərərkən zərərli əmrlər daxil etmək üçün istifadə olunur.
“Ağıllı cihazların sayı artır. Statista portalı 2030-cu ilə qədər bu rəqəmin 29 milyardı ötəcəyini proqnozlaşdırır. Zərərli proqramlardan istifadə edərək əşyaların internetinə qarşı həyata keçirilən ilk kütləvi hücumlar hələ 2008-ci ildə qeydə alınıb və o vaxtdan bəri belə hücumlar daha da çoxalıb. “Kaspersky” istehsalçıları həm istehlakçı, həm də sənaye obyektlərinin əşyaların interneti cihazlarının kibertəhlükəsizliyinə önəm verməyə çağırır. Hesab edirik ki, bu cür cihazlar üçün standart şifrənin dəyişdirilməsini məcburi etmək, həmçinin aşkar edilmiş boşluqlar üçün müntəzəm olaraq yamaqlar buraxmaq vacibdir. Tədqiqatımız istehsalçıların istifadəçiləri fəal şəkildə qorumaq üçün əşyaların interneti təhlükəsizliyinə məsuliyyətlə yanaşmalarının zəruriliyini vurğulayır”, - deyə “Kaspersky”nin kibertəhlükəsizlik üzrə eksperti Yaroslav Şmelev bildirir.
Hesabatda əşyaların interneti cihazlarına təhlükələr haqqında ətraflı oxuya bilərsiniz.
Sənaye və istehlakçı əşyaların interneti cihazlarını kiber təhlükələrdən qorumaq üçün “Kaspersky” tövsiyə edir:
müəssisələrə
- potensial problemləri müəyyən etmək və həll etmək üçün OT sistemlərinin təhlükəsizliyini mütəmadi olaraq qiymətləndirin;
- texnoloji prosesə və müəssisənin əsas aktivlərinə potensial təhlükə yaradan kiberhücumlardan müdafiənin effektivliyini artırmaq üçün sənaye kompüterlərində şəbəkə trafikinin monitorinqi, təhlili və aşkarlanması üçün həllərdən istifadə edin;
- həm sənaye, həm də korporativ cihazları qoruyun. Məsələn, “Kaspersky Industrial CyberSecurity” XDR Platforması sənaye şəbəkə sistemlərinə yönələn müxtəlif təhdidləri aşkar etmək və onlara avtomatlaşdırılmış cavab vermək imkanlarını təmin edir;
istifadəçilərə
- əşyaların interneti cihazlarından istifadə edərkən cihazın təhlükəsizlik statusu onun tətbiqindən əvvəl qiymətləndirin. Kibertəhlükəsizlik sertifikatları olan qadcetlərə və informasiya təhlükəsizliyinə daha çox diqqət yetirən istehsalçıların məhsullarına üstünlük verin;
- ağıllı ev cihazlarını alarkən standart şifrələri daha mürəkkəb şifrələrə dəyişin və onları müntəzəm olaraq yeniləyoin. “Kaspersky Password Manager” güclü şifrə yaratmağınıza kömək edə bilər;
- sosial şəbəkələrdə istifadə etdiyiniz ağıllı cihazların seriya nömrələrini, IP ünvanlarını və digər məxfi məlumatları yerləşdirməyin;
- Əşyaların interneti cihazlarında aşkar edilmiş boşluqlar haqqında xəbərləri mütəmadi olaraq izləyin və boşluq aşkar edilərsə, proqram təminatını yeniləyin;
- ağıllı cihaz almazdan əvvəl rəyləri oxuyun və istehsalçının aşkar edilmiş zəifliklərə reaksiya verib-verməməsinə diqqət yetirin: yaxşı təchizatçı tədqiqatçılar tərəfindən bildirilən problemləri tez bir zamanda aradan qaldıracaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_7b167074d7eb04cb268c69a64_o.jpg
Эксперты исследовали актуальные киберугрозы для подключённых устройств в 2023 году, а также объявления о товарах и услугах в даркнете, связанных с их взломом
В новом отчёте «Обзор угроз для IoT-устройств в 2023 году» исследователи «Лаборатории Касперского» рассказали про сотни обнаруженных в даркнете объявлений о продаже услуг по проведению DDoS-атак с использованием умных устройств, конкуренции между атакующими за контроль над заражёнными гаджетами и топ-стран, откуда чаще всего пытаются заражать устройства IoT.
Самая востребованная «IoT-услуга» в даркнете. По данным аналитиков сервиса Kaspersky Digital Footprint Intelligence, одна из наиболее востребованных услуг в даркнете, связанных с интернетом вещей, — DDoS. Упоминания ботнетов на основе умных устройств, которые используются для проведения подобных атак, стали чаще встречаться в объявлениях на различных теневых форумах. Всего за первую половину 2023 года аналитики сервиса Kaspersky Digital Footprint Intelligence обнаружили в даркнете более 700 таких объявлений.
Цена этой услуги зависит от множества факторов, влияющих на сложность атаки, среди которых: наличие у жертвы защиты от DDoS, наличие капчи и JavaScript-верификации. В общей сложности стоимость атаки варьируется от 20 долларов США за сутки до 10 тысяч долларов США за месяц. В среднем в изученных объявлениях такая услуга предлагалась за 63,5 доллара США за сутки или 1350 долларов США за месяц.
Продаются в даркнете и услуги по взлому устройств интернета вещей. В частности, злоумышленники ищут соответствующие эксплойты к уязвимостям нулевого дня.
Спектр угроз для подключённых устройств. В числе прочих типов вредоносного ПО, нацеленного на интернет вещей, — программы-вымогатели, майнеры, инструменты для смены DNS-сервера. Иногда заражённые устройства используются в качестве прокси-серверов — промежуточных узлов в сети, перенаправляющих трафик злоумышленника через себя, таким образом затрудняя его отслеживание.
Одна из ключевых особенностей вредоносного ПО для интернета вещей — существование множества различных семейств, в основе которых лежит обнаруженный в 2016 году зловред Mirai. В результате между злоумышленниками возникла жёсткая конкуренция, они борются друг с другом за контроль над устройствами. Поэтому зловреды для интернета вещей постепенно начали включать в себя функции для «нейтрализации» конкурентов непосредственно на заражённом устройстве и предотвращения его повторного заражения. Наиболее популярная тактика закрепления доступа — добавление правил сетевого экрана, блокирующих попытки подключения к устройству. Несколько реже используется отключение сервисов удалённого управления устройством либо завершение чужих процессов и удаление чужих файлов.
Как заражают IoT-устройства. Наиболее распространённый метод заражения умных устройств — перебор паролей к сервисам, использующим протокол Telnet и SSH. Так, за первую половину 2023 года 97,91% зафиксированных попыток перебора паролей, зафиксированных ханипотами — специальными ловушками для злоумышленников, были направлены на протокол Telnet и 2,09% — на SSH. Больше всего таких атак было отмечено в Китае, Индии и США, а сами атаки шли чаще всего из Китая, Пакистана и России.
К компрометации устройства также могут приводить и уязвимости в работающих на нём сервисах. Часто с их помощью злоумышленники внедряют вредоносные команды при выполнении запросов к веб-интерфейсу.
«Количество умных устройств растёт. Портал Statista прогнозирует, что к 2030 году оно превысит 29 миллиардов. Первые массовые атаки на интернет вещей с использованием вредоносного ПО были зафиксированы ещё в 2008 году, и с тех пор подобных атак становится только больше. „Лаборатория Касперского“ призывает производителей поставить в приоритет кибербезопасность как потребительских, так и промышленных устройств интернета вещей. Мы считаем, что для таких устройств важно сделать обязательным изменение пароля по умолчанию, а также регулярно выпускать патчи к обнаруженным уязвимостям. Наше исследование подчёркивает необходимость ответственного подхода к обеспечению безопасности интернета вещей со стороны производителей, чтобы они проактивно защищали пользователей», — комментирует Ярослав Шмелёв, эксперт «Лаборатории Касперского» по кибербезопасности.
Более подробно об угрозах для устройств интернета вещей читайте в отчёте.
Чтобы защитить промышленные и пользовательские устройства интернета вещей от киберугроз, компания рекомендует:
предприятиям
- регулярно проводить оценку безопасности OT-систем, чтобы выявить и устранить возможные проблемы;
- использовать решения для мониторинга, анализа и обнаружения сетевого трафика в промышленных компьютерах для повышения эффективности защиты от кибератак, потенциально угрожающих технологическому процессу и основным активам предприятия;
- защищать и промышленные, и корпоративные устройства. Например, промышленная XDR-Платформа Kaspersky Industrial CyberSecurity предоставляет возможности для обнаружения и автоматизированного реагирования на разнообразные угрозы системам технологической сети;
пользователям
- при использовании устройств интернета вещей следует оценить состояние безопасности устройства до его внедрения. Предпочтение следует отдавать гаджетам, имеющим сертификаты кибербезопасности, и продукции тех производителей, которые уделяют повышенное внимание информационной безопасности;
- при покупке устройств для умного дома менять пароли, установленные по умолчанию, на более сложные, регулярно менять их. Сгенерировать надёжный пароль может помочь решение Kaspersky Password Manager;
- не выкладывать в социальные сети серийные номера, IP-адреса и другую конфиденциальную информацию об используемых умных устройствах;
- регулярно следить за новостями об уязвимостях, обнаруженных в устройствах интернета вещей, и в случае обнаружения обновить прошивку;
- перед покупкой умного устройства читать отзывы и обращать внимание, реагирует ли производитель на обнаруженные уязвимости: хороший поставщик быстро устраняет проблемы, о которых сообщают исследователи.