https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c77d8e3b8fb90a0f5e3789ceb_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi və təşkilatçılığı ilə cari ilin 23-26 oktyabr tarixlərində Özbəkistanın Daşkənd və Xarəzm vilayətlərində keçirilən “Azərbaycan mədəniyyəti və poeziyası həftəliyi” çərçivəsində Xarəzm Vilayətinin Urgənc şəhərində Urgənc Dövlət Universitetində Azərbaycanın tanınmış ədəbi və ictimai xadimi Yusif Vəzir Çəmənzəminli adına Azərbaycan mədəniyyəti və ədəbiyyatı Mərkəzinin açılışı olub.
Qonaqlar ilk öncə Urgənc Dövlət Universiteti ilə tanış olublar. Özbəkistanın Xarəzm vilayətinin qocaman ali təhsil ocaqlarından olan Urgənc Dövlət Universiteti 1925-ci ildə yaradılıb və hal-hazırda universitetin 9 fakültəsində 93 ixtisas üzrə 20 mindən çox tələbə təhsil alır.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə Urgənc Dövlət Universitetində yaradılmış Yusif Vəzir Çəmənzəminli adına Azərbaycan Mədəniyyəti və Ədəbiyyatı Mərkəzinin rəsmi açılış lenti kəsildikdən sonra yaradılan Mərkəzlə tanışlıq olub.
Urgənc Dövlət Universitetində yaradılmış Yusif Vəzir Çəmənzəminli adına Azərbaycan Mədəniyyəti və Ədəbiyyatı Mərkəzi Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatına aid kitablar, nəşrlər, disklər, dərs vəsaitləri, milli suvenirlər, guşələr, ölkə başçılarının görüşlərinə dair portretlər, xəritələr, Azərbaycanın ədəbiyyat və incəsənət xadimlərinin portretləri, dövlət atributları yerləşdirilib, habelə, lazımi avadanlıq, kitab şkafları və ofis mebeli ilə təchiz edilib.
Sözügedən Mərkəzə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin də nəşrləri daxil olmaqla Ümummilli Lider Heydər Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Azərbaycan ədəbiyyatı, tarixi, mədəniyyətinə aid çap məhsullarından ibarət zəngin kitab kolleksiyası hədiyyə edilib.
Yeni yaradılmış Mərkəzdə Azərbaycana dair mini kitabxana, tariximiz, mədəniyyətimiz, ədəbiyyatımız, iki ölkə dostluğuna dair tədbirlər, mühazirə və seminarların keçirilməsi nəzərdə tutulub.
İlk öncə çıxış edən Urgənc Dövlət Universitetinin rektoru, professor Baxrom Abdullayev qardaş Azərbaycanla münasibətlərin inkişafından məmnun olduğunu, belə bir mərkəzin yaradılmasının universitet üçün mühüm hadisə kimi qiymətləndirib. Rektor Özbək gənclərinin Azərbaycan mədəniyyəti, tarixi, ədəbiyyatının öyrənilməsi, hər iki ölkə arasında mədəni, ədəbi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsində sözügedən mərkəzin mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov Azərbaycan-Özbəkistan mədəni əlaqələrindən söz açaraq bu sahədə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verib. Samir Abbasov Özbəkistanın aparıcı universitetlərində, kitabxanalarında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən artıq ona yaxın belə mərkəzin yaradıldığını qeyd edib.
Diplomat bu cür Mərkəzlərin Özbək gənclərinə mədəniyyətimiz və tariximizi öyrənmək imkanı verməklə yanaşı, gələcəkdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə onlar üçün onlayn şəkildə Azərbaycan dili kurslarının da təşkil ediləcəyini qeyd edib. O, Azərbaycanın tanınmış yazıçısı Yusif Vəzir Çəmənzəminli haqqında məlumat verərək məhz vaxtilə onun pedaqoji fəaliyyət göstərdiyi bu universitetdə ədibin adını daşıyacaq belə bir mərkəzin açılmasını mədəniyyətimiz və ədəbiyyatımız üçün əhəmiyyətli hadisə kimi qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistanın Xarəzm Vilayətinin rəhbərinin müavini Batır Saidov, Özbək yazıçı, tərcüməçi, publisist Babaxan Şərif belə bir mərkəzin yaradılmasının iki qardaş xalq arasında dostluq, mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı eyni zamanda təhsil əlaqələrinin qurulmasına rəvac verəcəyini qeyd edərək, Azərbaycan dövlətinə öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, görkəmli yazıçı, ictimai xadim Yusif Vəzir Çəmənzəminli 1938-40-cı illərdə Urgənc Dövlət Universitetində (o zamanlar Urgənc Pedaqoji Institutu) müəllim kimi fəaliyyət göstərib.
Sonda Urgənc Dövlət Universitetinin rektoru, professor Baxrom Abdullayevə Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini, xalqımızın istedadını nümayiş etdirən xalçaçılıq sənətinə dair İrəvan xalçaları nəfis kitabı hədiyyə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c77d8e3b8fb90a0f5e3789ceb_o.jpg
По проекту и организации Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, в Ургенчском Государственном Университете Хорезмской области в рамках «Недели Азербайджанской культуры и поэзии», проходящей в Ташкентской и Хорезмской областях Узбекистана с 23-26 октября текущего года, был открыт Центр культуры и литературы имени известного литературного и общественного деятеля Азербайджана Юсифа Везира Чеменземинли.
Прежде всего, гости ознакомились с Ургенчским Государственным университетом - одним из старейших высших учебных заведений Хорезмской области Узбекистана, основанный в 1925 году, где в настоящее время на 9 факультетах обучаются более 20 тысяч студентов.
После официального открытия и разрезания ленты, состоялось знакомство с Центром культуры и литературы имени Юсифа Везира Чеменземинли, созданный в Ургенчском Государственном университете по проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева.
Азербайджанский Центр культуры и литературы имени Юсифа Везира Чеменземинли, созданный при Ургенчском государственном университете был обеспечен книгами, изданиями, дисками, учебниками, национальными сувенирами, портретами встреч глав государств, картами, портретами литературных и художественных деятелей Азербайджана, здесь были размещены государственные атрибуты, а также оборудование необходимая техника, книжные шкафы и офисная мебель.
Указанному Центру была передана в дар богатая коллекция книг посвящённые общенациональному лидеру Гейдару Алиева, Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, печатные продукции, относящейся к азербайджанской литературе, истории, культуре, включая издания Азербайджанского Культурного Центра.
В созданном Центре предусмотрена мини-библиотека об Азербайджане, проведение мероприятий, лекций и семинаров по истории, культуре, литературе, дружбе двух стран.
Выступивший первым ректор Ургенчского государственного университета, профессор Бахром Абдуллаев выразил удовлетворение развитием отношений с братским Азербайджаном, оценив создание такого Центра как важное событие для университета. Ректор выразил уверенность в том, что данный Центр сыграет важную роль в изучении азербайджанской культуры, истории, литературы узбекской молодежи, в дальнейшем укреплении культурных, литературных связей между двумя странами.
Директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов, говоря о азербайджано-узбекских культурных связях, рассказал о проектах, реализуемых Азербайджанским Культурным Центром в этой области. Самир Аббасов отметил, что Азербайджанским Культурным Центром в ведущих университетах, библиотеках Узбекистана создано уже около десяти подобных Центров.
Дипломат отметил, что такие Центры не только предоставляют узбекской молодежи возможность изучать нашу культуру и историю, но и в будущем при организации Азербайджанского Культурного Центра для них будут организованы курсы азербайджанского языка онлайн. Предоставив информацию об известном азербайджанском писателе Юсифе Везире Чеменземинли, он отметил что открытие такого Центра, который будет носить имя писателя, в университете, где он в свое время вел педагогическую деятельность, является важным событием для нашей культуры и литературы.
Выступившие далее заместитель главы Хорезмской области Узбекистана Батыр Саидов, узбекский писатель, переводчик, публицист Бабахан Шариф, отметили, что создание такого Центра будет способствовать укреплению дружбы, культурных связей между двумя братскими народами, а также установлению образовательных связей, выразили свою благодарность азербайджанскому государству.
Отметим, что выдающийся писатель, общественный деятель Юсиф Везир Чеменземинли в 1938-40 годах работал преподавателем Ургенчского государственного университета (в то время Ургенчский педагогический институт).
В заключение ректору Ургенчского государственного университета, профессору Бахрому Абдуллаеву была подарена книга Иреванских ковров по искусству ковроткачества, демонстрирующая богатую культуру Азербайджана, талант нашего народа.