https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_92f933c169059396441f29820_o.jpg
Qazaxıstanın Bakıdakı Səfirliyində Azərbaycana gələn qazaxıstanlı turoperatorlardan və səyahət bloqerlərdən ibarət heyətlə görüş keçirilib.
Səfir Alim Bayel qonaqlarla söhbət edib və son illərdə Qazaxıstandan Azərbaycanı ziyarət edən turistlərin sayında artımını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan qazaxıstanlı turistləri təbiətin və paytaxtın gözəlliyi, mədəniyyətlərin və dillərin oxşarlığı, yerli sakinlərin qonaqpərvərliyi, müxtəlif turizm xidmətlərinin əlçatanlığı ilə cəlb edir. Diplomat Azərbaycandan Qazaxıstana turist axınının artırılmasının vacibliyini də vurğulayıb. Bu istiqamətdə əhəmiyyətli nəticələr artıq mövcuddur.
Qeyd etmək lazımdır ki, cari ilin 9 ayı ərzində Azərbaycanı 42 124 Qazaxıstan vətəndaşı ziyarət edib, bu da Mərkəzi Asiyadan gələn turistlərin ümumi sayının 44%-ni təşkil edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_92f933c169059396441f29820_o.jpg
В Посольстве Казахстана в Баку состоялась встреча с группой казахстанских туроператоров и травел-блогеров, прилетевших в Азербайджан.
Посол Алим Байель поприветствовал гостей и отметил рост за последние годы числа туристов из Казахстана, посещающих Азербайджан. По его словам, Азербайджан привлекает казахстанских туристов красотой природы и столицы, схожестью культур и языков, гостеприимством местных жителей, доступностью различных туристических услуг. Дипломат также подчеркнул важность увеличения туристического потока из Азербайджана в Казахстан. Существенные результаты в этом направлении уже есть.
Примечательно, что за 9 месяцев текущего года Азербайджан посетили 42 124 граждан Казахстана, что составляет 44% от общего числа туристов из Центральной Азии.