https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_99968b362ab369a45feebaf4c_o.jpg
Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) peşə təhsilinə könüllülərin cəlbi üçün çağırış elan edir.
“Peşə könüllüsü” təşəbbüsü “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir və ölkədə gənclərin peşə təhsilinə cəlb edilməsi fəaliyyətlərinə dəstək xarakteri daşıyır. Peşə könüllüsü olacaq şəxslərin peşə təhsilində yeniliklərin təşviqi prosesində iştirak edərək öz fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirməsi nəzərdə tutulur.
Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan bütün peşə təhsili müəssisələrində təhsil alan və son 5 ildə məzun olan şəxslər peşə könüllüsü olmaq üçün bu təşəbbüsə müraciət edə bilər.
“Peşə könüllüsü” olacaq şəxslər aşağıdakı istiqamətlər üzrə bir sıra fəaliyyətlərdən yararlana biləcəklər:
- Peşə təhsili müəssisələri tərəfindən həyata keçirilən sosial təşəbbüslərin və ictimai yönümlü layihələrin icrası prosesində iştirak etmək;
- Təhsil aldıqları və yaşadıqları ərazidə gənclər arasında peşə təhsilinin təbliği işlərinin təşkilində təcrübə qazanmaq;
- Könüllü fəaliyyətlər çərçivəsində özlərinin təşəbbüskarlıq, layihə idarə edilməsi, təşkilatçılıq, məsuliyyətlilik, planlaşdırma kimi iş bacarıqlarını formalaşdırmaq;
- Müxtəlif peşə istiqamətləri üzrə fəaliyyətlərdə yaxından iştirak edərək öz potensiallarını kəşf etmək və seçdikləri istiqamət üzrə mütəxəssis kimi inkişaf etmək;
- PTDA-nın, habelə peşə təhsili müəssisələrinin təşkil etdiyi və təşkilində iştirak etdiyi tədbirlərə həm iştirakçı, həm də təşkilatçı olaraq qoşularaq bir sıra peşə istiqamətləri üzrə praktiki biliklər qazanmaq.
Bunlarla yanaşı, “Peşə könüllüsü” təşəbbüsü çərçivəsində könüllülərin inkişafına yönəlik müvafiq təlim və tədbirlərin keçirilməsi, eləcə də kiçik miqyaslı sosial fəaliyyətlərin təşkili nəzərdə tutulur.
Peşə könüllüsü olmaq istəyən şəxslər aşağıdakı formu tamamlayaraq yollamalıdır.
Formun linki: https://shorturl.at/vJLS8
Son müraciət tarixi 13 noyabr 2023-cü il, saat 18:00-dır.
Müraciətçilər 25 noyabr tarixinə qədər müsahibəyə dəvət ediləcək və seçilmiş namizədlər 1 dekabr tarixinədək müvafiq olaraq məlumatlandırılacaqlar. Ümumilikdə, 80-ə qədər qadın və kişi könüllünün bu təşəbbüsdən faydalanacağı gözlənilir.
Peşə təhsilində gənclərin cəlbi üçün pilot addımların dəstəklənməsi, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən PTDA ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində aparılır. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsili müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_99968b362ab369a45feebaf4c_o.jpg
The European Union, UNDP and the State Agency on Vocational Education (SAVE) announce a call for volunteers in vocational education.
The "VET Volunteer" initiative is implemented as part of the "VET for the Future" project and supports activities to involve youth to vocational education in Azerbaijan. The volunteers will participate in the process of promoting innovations in vocational education and will contribute to their personal development.
Those who studied in all vocational education institutions under the State Agency on Vocational Education and graduated in the last 5 years can apply to this initiative to become a VET volunteer.
VET Volunteers will be able to take advantage of a number of activities in the following areas:
- To participate in the implementation process of social initiatives and socially oriented projects delivered by vocational education institutions;
- To gain experience in the organisation of promotion works of vocational education among youth in the area where they study and live;
- Form their work skills such as taking initiative, project management, organisation, responsibility, and planning within the framework of voluntary activities;
- To discover one's own potential and develop as a professional specialist in their specific vocational direction while participating in various professional activities;
- To gain practical knowledge in a number of vocations while joining as a participant and/or organiser in the events organised and/or participated by SAVE, as well as vocational education institutions.
Furthermore, within the framework of the "VET Volunteer" initiative, it is planned to conduct trainings and events for development of volunteers, also implement small-scale social activities.
To apply, one should complete and send the following form by 13 November 2023, 18:00.
Form link: https://shorturl.at/vJLS8
Applicants will be invited for an interview by 25 November and selected candidates will be informed by 1 December. In total, up to 80 women and men volunteers are expected to benefit from this initiative.
Supporting pilot actions to engage youth in vocational education is realised by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the European Union and implemented by UNDP with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.