https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_56023f004f343b61a65085a4b_o.jpg
Yarandığı gündən qabaqcıl beynəlxalq təcrübə və müasir korporativ idarəetmə tələbləri çərçivəsində fəaliyyətini təşkil edən “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) bu sahədə davamlı olaraq səmərəliliyin artırılması məqsədilə təkmilləşdirmə işlərini uğurla davam etdirir. Ötən dövr ərzində bu istiqamətdə görülən işlərin nəticəsi olaraq, Səhmdar Cəmiyyətin yeni korporativ idarəetmə standartları hazırlanıb və Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin (AİH) Müşahidə Şurası tərəfindən təsdiq edilib.
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyətində və idarəetməsində rəhbər tutulması məqsədilə təsdiq edilən yeni Standartlar milli qanunvericilik, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının “Korporativ idarəetmə prinsipləri” və “Dövlətə məxsus müəssisələrdə korporativ idarəetmə Qaydaları”, eləcə də ölkə daxilində və dünyada təşəkkül tapmış qabaqcıl korporativ idarəetmə təcrübələri əsasında hazırlanıb.
Korporativ idarəetmə standartları QSC-nin fəaliyyətində əsas prinsip və məqsədləri müəyyənləşdirir, dayanıqlı inkişaf, səmərəlilik, operativlik və şəffaflığa əsaslanır. Belə ki, AİH tərəfindən fəaliyyətin qiymətləndirilməsi zamanı yeni Standartların tələbləri nəzərə alınacaq, bu məqsədlə QSC-də monitorinqlər aparılacaq, nəticəsi barədə Müşahidə Şurasına hesabat veriləcək. Eyni zamanda, hesabat Müşahidə Şurası tərəfindən təsdiq edilərək, QSC-nin illik hesabatlarına daxil edilməklə dərc olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_56023f004f343b61a65085a4b_o.jpg
Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold», которое со дня учреждения организует свою деятельность в рамках передового международного опыта и современных требований корпоративного управления, успешно продолжает работу по совершенствованию с целью повышения эффективности в указанной сфере. В результате работы, осуществленной в этом направлении за прошедший период, были разработаны новые стандарты корпоративного управления Акционерного Общества, которые утверждены Наблюдательным Советом Азербайджанского Инвестиционного Холдинга (АИХ).
Новые стандарты, утвержденные в качестве основополагающих в деятельности и управлении ЗАО «AzerGold», разработаны на основе национального законодательства, «Принципов корпоративного управления» и «Правил корпоративного управления в государственных предприятиях» Организации экономического сотрудничества и развития, а также передового опыта корпоративного управления, сложившегося в стране и в мире.
Стандарты корпоративного управления определяют основные принципы и цели деятельности ЗАО, основанные на устойчивом развитии, эффективности, оперативности и прозрачности. Так, при оценке деятельности со стороны АИХ будут учтены требования новых стандартов, с этой целью в ЗАО будут проводиться мониторинги, о результатах которых будет докладываться Наблюдательному Совету. При этом отчет будет утверждаться Наблюдательным Советом, после чего он будет включен и опубликован в годовых отчетах ЗАО.