https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_46e514d2b7463063d93aa1ad5_o.jpg
Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının 10-cu yubiley Zirvə görüşü çərçivəsində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən “Yıldız Sarayı Foto Kolleksiyasında XIX Əsr Türk Dünyasının Mədəni İrsi” adlı sərgi təşkil olunub.
Sərgidə Osmanlı İmperiyasının nadir incilərindən olan Yıldız Sarayının arxivindən seçilmiş, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Türkmənistan və Macarıstanın maddi-mənəvi irs nümunələrini əks etdirən fotoşəkillər nümayiş olunub.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva sərgini açıq elan edərək, təşkilat tərəfindən bu layihənin ilk dəfə cari ilin yanvar ayında Türkiyə Respublikasının 100 illiyi çərçivəsində İstanbul şəhərində həyata keçirildiyini bildirib. O, Milli Saraylar Dolmabahçe İncəsənət Qalereyasında təşkil olunmuş sərgidə Türkiyənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xüsusi təbrik məktubunun oxunduğunu vurğulayıb.
Günay Əfəndiyeva sərginin Türk Dövlətləri Təşkilatının 10-cu yubiley Zirvə görüşü ərəfəsində Astanada keçirilməsinin rəmzi məna daşıdığını bildirərək, layihənin Türk ölkələrinin keçmişindən bugününə uzanan körpü rolunu oynadığını bildirib. Fondun prezidenti Türk Dövlət Başçılarının Zirvə toplantısının onilliyini müasir dövrdə sarsılmaz qardaşlığın bariz nümunəsi kimi qiymətləndirib.
Günay Əfəndiyeva layihənin Türk Dünyasının ümumi irsini, memarlığını, milli geyimlərini, adət-ənənələrini və bir çox digər elementlərini ehtiva etməsindən bəhs edib. O bildirib ki, sərgi eyni zamanda bu il Türk Dünyasında qeyd olunan möhtəşəm yubileylərə, o cümlədən Azərbaycanın ümummilli lideri ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə, Sultan Beybarsın 800 illiyinə, Xoca Əhməd Yasəvinin 830 illiyinə, görkəmli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun 95 illiyinə həsr olunur. Fondun prezidenti tədbirin həmçinin, Qarabağı Türk Dünyasına qaytaran Azərbaycanın, bir əsri şərəflə tamamlayan Türkiyə Cümhuriyyətinin bütün Türk Dünyasına yaşatdıqları qüruru simvolizə etdiyini vurğulayıb.
Sərginin açılışında Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Qazaxıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini-Xarici işlər naziri Murat Nurtleu, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin Beynəlxalq məsələlər üzrə köməkçi Yerjan Kazıxan, Qazaxıstan Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya naziri Aida Balayeva, Türk Dövlətləri Təşkilatının sədri Kubanıçbek Omuraliyev, Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev, Türk İnvestisiya Fondunun prezidenti Bağdad Amreyev, Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının Azərbaycan nümayəndəsi Həsən Həsənov və digər rəsmi şəxslər iştirak edib.
Sonda tədbir iştirakçıları Türk xalqlarının köklü tarixini və mədəniyyətini özündə ehtiva edən foto şəkillərdən ibarət sərgiyə baxış keçiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_46e514d2b7463063d93aa1ad5_o.jpg
В рамках 10-го юбилейного Cаммита Организации тюркских государств, прошедшего в столице Казахстана Астане, Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия была организована выставка «Культурное наследие Тюркского мира XIX века в фотоколлекции дворца Йылдыз». На выставке были представлены фотографии уникальных жемчужин Османской империи, сохранившихся в архивах дворца Йылдыз, отражающие образцы материально-духовного наследия Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана, Туркменистана и Венгрии.
Открыв выставку, президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева, отметила, что впервые этот проект был реализован организацией в январе текущего года в Стамбуле в рамках 100-летия Турецкой Республики. Она подчеркнула, что на выставке, прошедшей в художественной галерее Национального дворца Долмабахче, было зачитано направленное на мероприятие поздравительное письмо президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Подчеркнув, что проведение выставки в Астане в преддверии 10-го юбилейного Саммита Организации тюркских государств имеет символическое значение, Гюнай Эфендиева отметила, что проект играет роль моста между прошлым и настоящим Тюркских стран. Президент Фонда назвала десятилетие Саммита Глав Тюркских государств ярким примером непоколебимого братства в современную эпоху.
Гюнай Эфендиева также отметила, что проект включает в себя общее наследие, архитектуру, национальные костюмы, традиции и другие элементы Тюркского мира. Она подчеркнула, что выставка также посвящена знаменательным юбилеям, отмечаемым в текущем году в Тюркском мире, включая 100-летие Общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева, 800-летие Султана Бейбарса, 830-летие Ходжи Ахмеда Ясави, 95-летие выдающегося кыргызского писателя Чингиза Айтматова. Президент Фонда отметила, что мероприятие символизирует гордость, подаренные Тюркскому миру Азербайджаном, вернувшим Карабах, и Турецкой Республикой, с честью завершившей столетие.
На открытии выставки приняли участие министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов, заместитель Премьер-Министра -Министр иностранных дел Республики Казахстан Мурат Нуртлеу, помощник Президента Азербайджанской Республики – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Азербайджанской Республики Хикмет Гаджиев, помощник Президента Республики Казахстан по международным вопросам Ержан Казыхан, министр культуры и информации Республики Казахстан Аида Балаева, генеральный секретарь Организации тюркских государств Кубанычбек Омуралиев, президент Тюркской академии Шахин Мустафаев, президент Тюркского инвестиционного фонда Багдад Амреев, представитель Азербайджана в Совете старейшин Организации тюркских государств Гасан Гасанов и другие официальные лица.
В завершении участники мероприятия ознакомились с выставкой, включающей фотографии, отражающие историю и культуру тюркских народов.