https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_46e514d2b7463063d93aa1ad5_o.jpg
Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının 10-cu yubiley Zirvə görüşü çərçivəsində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən “Yıldız Sarayı Foto Kolleksiyasında XIX Əsr Türk Dünyasının Mədəni İrsi” adlı sərgi təşkil olunub.
Sərgidə Osmanlı İmperiyasının nadir incilərindən olan Yıldız Sarayının arxivindən seçilmiş, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Türkmənistan və Macarıstanın maddi-mənəvi irs nümunələrini əks etdirən fotoşəkillər nümayiş olunub.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva sərgini açıq elan edərək, təşkilat tərəfindən bu layihənin ilk dəfə cari ilin yanvar ayında Türkiyə Respublikasının 100 illiyi çərçivəsində İstanbul şəhərində həyata keçirildiyini bildirib. O, Milli Saraylar Dolmabahçe İncəsənət Qalereyasında təşkil olunmuş sərgidə Türkiyənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xüsusi təbrik məktubunun oxunduğunu vurğulayıb.
Günay Əfəndiyeva sərginin Türk Dövlətləri Təşkilatının 10-cu yubiley Zirvə görüşü ərəfəsində Astanada keçirilməsinin rəmzi məna daşıdığını bildirərək, layihənin Türk ölkələrinin keçmişindən bugününə uzanan körpü rolunu oynadığını bildirib. Fondun prezidenti Türk Dövlət Başçılarının Zirvə toplantısının onilliyini müasir dövrdə sarsılmaz qardaşlığın bariz nümunəsi kimi qiymətləndirib.
Günay Əfəndiyeva layihənin Türk Dünyasının ümumi irsini, memarlığını, milli geyimlərini, adət-ənənələrini və bir çox digər elementlərini ehtiva etməsindən bəhs edib. O bildirib ki, sərgi eyni zamanda bu il Türk Dünyasında qeyd olunan möhtəşəm yubileylərə, o cümlədən Azərbaycanın ümummilli lideri ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə, Sultan Beybarsın 800 illiyinə, Xoca Əhməd Yasəvinin 830 illiyinə, görkəmli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun 95 illiyinə həsr olunur. Fondun prezidenti tədbirin həmçinin, Qarabağı Türk Dünyasına qaytaran Azərbaycanın, bir əsri şərəflə tamamlayan Türkiyə Cümhuriyyətinin bütün Türk Dünyasına yaşatdıqları qüruru simvolizə etdiyini vurğulayıb.
Sərginin açılışında Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Qazaxıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini-Xarici işlər naziri Murat Nurtleu, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin Beynəlxalq məsələlər üzrə köməkçi Yerjan Kazıxan, Qazaxıstan Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya naziri Aida Balayeva, Türk Dövlətləri Təşkilatının sədri Kubanıçbek Omuraliyev, Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev, Türk İnvestisiya Fondunun prezidenti Bağdad Amreyev, Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının Azərbaycan nümayəndəsi Həsən Həsənov və digər rəsmi şəxslər iştirak edib.
Sonda tədbir iştirakçıları Türk xalqlarının köklü tarixini və mədəniyyətini özündə ehtiva edən foto şəkillərdən ibarət sərgiyə baxış keçiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_46e514d2b7463063d93aa1ad5_o.jpg
Within the framework of the 10th anniversary Summit of the Organization of Turkic States, held in Astana, the International Turkic Culture and Heritage Foundation organized an exhibition "XIX century Cultural Heritage of the Turkic World through the Yildiz Palace Photograph Collection". The exhibition featured photographs of unique pearls of the Ottoman Empire preserved in the archives of the Yildiz Palace, reflecting samples of the material and spiritual heritage of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, Uzbekistan, Turkmenistan and Hungary.
Opening the exhibition, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva noted that for the first time this project was implemented by the organization in January of this year in Istanbul regarding to the 100th anniversary of the Republic of Türkiye. She emphasized that at the exhibition held at the National Palaces Dolmabahçe Art Gallery, a congratulatory letter sent to the event from the President of the Republic of Türkiye, Mr. Recep Tayyip Erdogan, was read.
Stressing that the holding of the exhibition in Astana on the eve of the 10th anniversary Summit of the Organization of Turkic States has symbolic significance, Gunay Afandiyeva underlined that the project plays the role of a bridge between the past and present of the Turkic countries. The President of the Foundation called the decade of the Summit of the Heads of the Turkic States a vivid example of unwavering brotherhood in the modern era.
Gunay Afandiyeva also noted that the project includes the common heritage, architecture, national costumes, traditions and other elements of the Turkic world. She stressed that the exhibition is also dedicated to significant anniversaries celebrated this year in the Turkic world, including the 100th anniversary of Azerbaijan's National leader Heydar Aliyev, the 800th anniversary of Sultan Beybars, the 830th anniversary of Khoja Ahmed Yasawi, the 95th anniversary of the outstanding Kyrgyz writer Chingiz Aitmatov. The president of the Foundation emphasized that the event symbolizes the pride given to the Turkic world by Azerbaijan, which returned Karabakh, and the Republic of Türkiye, which completed the centenary with honor.
The opening of the exhibition was attended by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, Deputy Prime Minister - Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Murat Nurtleu, assistant to the President of the Republic of Azerbaijan-Head of the Department of Foreign Policy Affairs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Kazakhstan for external affairs Erzhan Kazykhan, Minister of Culture and Information of the Republic of Kazakhstan Aida Balayeva, Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliyev, President of the Turkic Academy Shahin Mustafayev, President of the Turkic Investment Fund Baghdad Amreyev, representative of Azerbaijan at the Organization of Turkic States Council of Elders (Aksakals) Hasan Hasanov and other officials.
At the end, the participants got acquainted with the exhibition, which includes photographs reflecting the history and culture of the Turkic peoples.